Spasitel Duny je komornějším pokračováním plným filozofie, Frank Herbert: Spasitel Duny (Duna 2)
To, že se stal Paul Muad’Dib imperátorem, překazilo mnoha lidem jejich plány. Zatímco imperátorova fremenská vojska dobývají celý známý vesmír a podrobují si jednu planetu za druhou, pár zrádců se chystá Paula zbavit trůnu. Nebude to ale jednoduché. Nezbývá než vytvářet složité plány v plánech jiných plánů a doufat, že se dílo podaří.
V roce 1965 spatřila světlo světa první kniha amerického spisovatele Franka Herberta ze série Duna. Každý její čtenář si kladl otázku, jak pokračoval příběh Paula Muad’Diba a dalších postav, poté co se stal imperátorem. Odpovědi přinesl až o celé čtyři roky později Spasitel Duny, druhá část cyklu o planetě Arrakis.
Paul imperátorem
Uplynulo dvanáct let od doby, kdy Paul Muad’Dib porazil Harkoneny a sesadil z trůnu imperátora Shaddama IV. Díky tomu, že pojal za manželku jeho dceru Irulán se sám stává imperátorem. S pomocí fedajkinů, fremenských komand, si dokázal podmanit celý známý vesmír a oslabit vliv ostatních velkorodů, kteří slouží jako protiváha vůči imperátorovi.
Každý velký vládce měl i své nepřátele, kteří jej chtěli sesadit, v Paulově případě se jedná o Kosmickou gildu, jíž vadí, že Muad’Dib ovládá veškerý obchod s melanží, Sesterstvo Bene Gesserit a Tleilaxany, kteří rod Atreidů, z něhož Paul pochází, nenávidí. K nim se přidává i princezna Irulán, toužící po dítěti, jímž jí imperátor odmítá obtěžkat.
Nejsnazším způsobem by bylo zabít Paula, to ale jejich plánu nijak nepomůže. Naopak by z něj udělali mučedníka a fremeni by ve svém podrobování si vesmíru pokračovali dál. Jedinou nadějí je, aby Tleilaxané vytvořili klon Duncana Idaha, šermíře, který zachránil Paulovi život, a s jeho pomocí imperátora diskreditovat.
Spasitel Duny jde jinou cestou než Duna
Už když si čtenář vezme Spasitele Duny do ruky, pochopí, že nepůjde o stejné dílo, jakým byla Duna. Druhá část série je oproti své starší sestře dosti tenká a dá se tedy očekávat, že rozsáhlost děje nebude taková, jako tomu bylo v případě první knihy. Frank Herbert sice zvolil komornější příběh, v něm ale rozehrává hru plnou intrik a plánů v plánech minimálně ve stejné (ne-li větší) míře, než tomu bylo v Duně.
Ve Spasiteli Duny se objevuje spousta nových postav v čele s tleilaxanem Scytalem, tvarovým tanečníkem, jež na sebe dokáže vzít podobu jakéhokoli člověka. Velký prostor také dostávají Alia, Paulova sestra, která se snaží vyrovnat s nelehkým údělem, a princezna Irulán, jež je součástí výše zmíněného spiknutí. Na druhou stranu některé postavy v příběhu prakticky nevystupují. Asi tou nejzásadnější je Jessica, Paulova a Aliina matka, která žije na Caladanu.
Frank Herbert v pěti bodech
- Narodil se 8. října 1920 a zemřel 11. února 1986.
- Živil se například jako reportér, redaktor, fotograf, kameraman nebo lovec ústřic.
- Mezi jeho nejzásadnější dílo patří Duna (1965), za kterou získal ceny Hugo a Nebula.
- Na ni poté navázal dalšími pěti knihami (Spasitel Duny, Děti Duny, Božský Imperátor Duny, Kacíři Duny, Kapitula: Duna).
- Jeho dalším významným cyklem byla Pandora, která vypráví o lidstvu, které se snaží najít novou planetu k osídlení.
Velkou změnou oproti Duně je i tempo, jakým příběh autor vypráví. Frank Herbert nikam nespěchá a snaží se dát každému z hlavních aktérů dostatek prostoru. Míra filozofování velmi stoupla, což nemusí každému čtenáři vyhovovat. Spasitel Duny obsahuje, stejně jako jeho předchůdce, texty, které uvozují jednotlivé části. Neobejde se ani bez myšlenkových pochodů jednotlivých hrdinů, které jsou opět skvěle napsané, a své postavy výborně vykreslují.
Zajímavou stránkou je i různorodost charakterů. V celém textu se jen těžko najde vyloženě záporná, či kladná postava. I sám Paul jako imperátor z určitého úhlu pohledu vypadá jako velmi krutý vládce, jehož fedajkinové jsou schopni vyvraždit celé planety, jen aby si upevnil svůj vliv. Navíc mezi fremeny dochází i ke zbožštění Paula i jeho sestry Alii.
Sesazení Paula z trůnu by tedy mohlo být bráno jako správná věc, vzhledem k tomu, že jeho vliv zesílil až do té míry, že nemá žádnou protiváhu. Na druhou stranu ti, kdo se jej pokouší sesadit, nejednají s nejčistšími úmysly, ať už se jedná o nenávist, nabytí ztracené moci nebo pomstu. Díky tomuto působí Herbertův svět velmi reálně.
Série směle pokračuje
Z hlediska příběhového nelze Spasiteli Duny nic vytknout, dokonalosti Duny ale bohužel nedosahuje. Problémem je jistá rozvleklost, která způsobuje časté filozofování a která nebude každému po chuti. I tak se ale jedná o knihu, která má velmi dobře promyšlený děj a která každého, kdo jí dá šanci, určitě nezklame.
- Frank Herbert: Spasitel Duny
- Baronet, 2013
- překlad: Veronika Volhejnová
- obálka: Karel Řepka
- 256 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)