Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Soubor povídek, který rozhodně není darebný ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Soubor povídek, který rozhodně není darebný, G. R. R. Martin a G. Dozois (editoři): Darebáci

Martin G. R. R. & Dozois Gardner: Darebáci

George R. R. Martin a Gardner Dozois jsou prověřeným editorským tandemem s poměrně bohatou historií společných projektů. V českém překladu nás přesvědčili o svých kvalitách povídkovou antologií Nebezpečné ženy (tedy, editoři a povídky přesvědčili, překlad příliš ne). Darebáci jsou přímým pokračovatelem ideové linie předchozí sbírky a opět přináší více než 550 stran povídek známých i prozatím neznámých autorů se společným jmenovatelem – tentokrát darebákem, případně darebáky, v hlavní roli.

Hned v úvodní předmluvě G. R. R. Martin upozorňuje na zásadní věc, která může trochu nahlodat čtenářovo očekávání. Darebáci totiž nejsou antologií zaměřenou výhradně na fantasy, a tak se dočkáme zajímavého žánrového mixu zahrnujícího detektivku, horor i sci-fi, to vše v rozpětí od lehce humorného podání až po výrazně naléhavé vyznění. Martin se nám snaží v předmluvě nakukat, že takto bohatý mix mohl vzniknout jen díky různorodosti editorské dvojice, kdy on je v posledních letech specialistou na fantasy a Dozois zase scifistou, ale mnozí čtenáři si stejně o tomto rozdělení rolí stejně budou myslet svoje.

Oběma editorům se podařilo k účasti v antologii zlákat mnoho zvučných jmen. Tím nejzvučnějším je bezesporu sám G. R. R. Martin, který dodal dosud nepublikovanou povídku ze světa Písně ledu a ohně. Dalšími taháky jsou například Joe Abercrombie, Patrick Rothfuss, Neil Gaiman, Garth Nix, Scott Lynch či Daniel Abraham. Celkem v knize naleznete 21 povídek různých autorů, přičemž mnohé z nich se vrací do světů nebo k hrdinům, které čtenářská veřejnost mnohdy vnímá jako jejich „vlajkové lodě“. Sluší se dodat, že u každého z autorů na čtenáře čeká medailonek s krátkým shrnutím jeho dosavadní spisovatelské kariéry, takže se něco dozvíte i o těch méně známých jménech.

Zajímavá se ukázala i volba tématu. Autoři měli za úkol ztvárnit ve svých dílech darebáky (v anglickém originále rogues), tudíž postavy nejednoznačně profilované a stojící především na své straně. Tuto volbu vidím jako jasnou trefu do černého. Mnozí čtenáři jsou již unaveni příběhy, kde je předem jasné, kdo je dobrý a zlý; a co víc, tyto postavy jsou mnohdy žalostně předvídatelné. A proto sem s darebákem, u kterého dopředu netušíte, jestli nemá plán v plánech a jeho jednání nakonec nečekaně nevyústí ve zcela jiný cíl, než ke kterému celou dobu zdánlivě směrovalo. Právě v tom spočívá značná část zábavnosti celé antologie – nikdy dopředu nevíte, co vlastně čekat.

O tom, že Darebáci jsou zdařilým projektem, svědčí i nominace (byť neproměněná) na World Fantasy Award za nejlepší antologii v roce 2015 – anglický originál byl totiž vydán již v roce 2014.

Výběr z výběru

Nyní, když máte přibližnou představu, co na vás na stránkách knihy číhá, podívejme se na některé povídky podrobněji.

První volbou bude samozřejmě hlavní tahák celé sbírky s názvem Darebný princ neb též Králův bratr. Jedná se o příběh Daemona Targaryena. Text je výborným doplňkem a skutečnou lahůdkou pro milovníky Písně ledu a ohně, ale obávám se, že čtenáře, kteří této mánii plně nepropadli, příliš neosloví. Je to totiž poměrně plytké líčení života, byť zajímavého a nabitého událostmi, jednoho činorodého muže, které nemá příliš smyslu, pokud ho nedokážete zasadit do širšího kontextu.

Osobně jsem se velmi těšil na Bleskostrom Patricka Rothfusse. Bohužel, možná vinou přemrštěných očekávání, musím konstatovat, že tento text je sice kvalitní, ale postrádá onu okouzlující rozvláčnost, která může vzniknout jen a pouze díky většímu rozsahu, který toto dílo z podstaty mít nemůže. Povídka je zkrátka Rothfussovi příliš malá, či lépe krátká.

Některé povídky čtenářům utkví zejména díky svému lehkému zpracování a svéráznému humoru, ať již v textu samém nebo v nápadu či pointě. Takových textů je v Darebácích hned několik: Tawny Petticoatsová Michaela Swanwicka popisuje, kterak sehrané duo podvodníků narazilo na ještě větší vykuky, Scott Lynch si V Teradanu do roka a do dne odskočil od Lockeho Lamory k čisté „meč a magie“ fantasy a naservíroval zábavný příběh o tom, že zaplést se s čaroději může mít mnohem horší následky než vás v opilosti napadlo. Steven Saylor v dílku Nešťastné kšefty v Týru vylíčí konfrontaci vzdělance s příliš ochotným obchodníkem a k tomu přihazuje dva nadčasové darebáky a Walter Jon Williams v Diamantech z tequily přináší detektivku psanou s nadsázkou s poselstvím, že drogy jsou špatné jen do té doby, než najdete způsob, jak z nich vytřískat co nejvíc pro sebe. Do světa kinematografie pak vtáhne Connie Willisová – její Uvádíme… dává nakouknout pod pokličku trikům při natáčení velkofilmů velmi svérázným způsobem, u kterého vám budou ucukávat koutky.

Editoři v pěti bodech

  1. George Raymond Richard Martin se narodil 20. září 1948 v Bayonne (stát New Jersey, USA).
  2. Mezi Martinova nejznámější díla patří knihy z cyklu Píseň ohně a ledu čítající prozatím pět knih. Kromě toho má na kontě také šest dalších románů a velké množství novel a povídek.
  3. Gardner Dozois se narodil 20. července 1947 v Salemu (stát Massachusetts, U­SA).
  4. Dozois pracoval dlouhá léta jako šéfredaktor Isac Asimov´s Science Finction Magazine a každoročně sestavoval ročenky s názvem The Year´s Best Science Fictions.
  5. Společně mají na kontě tito editoři antologie Nebezpečné ženy a Darebáci (v češtině vydalo nakladatelství Argo), dále pak nepřeložené Warriors, Song of the Dying Earth, Songs of Love and Death a Down These Strange Streets.

Všechny texty v antologii jsou kvalitativně velmi dobré, ale naneštěstí natolik vyrovnané, že je opravdu těžké určit ty, které vyčnívají nad ostatní. Velice zdařilá je povídka Gillian Flynnové A čím se živíte?, která se dlouhou dobu zdá být mnohokrát omletou variací na téma strašidelného domu – leč překvapivé zvraty jsou i v relativně krátkém rozsahu originálním oživením.

Dalším z vrcholů je, tentokráte díky svému vyznění a stylu Ohnutá větvička Joe R. Lansdalea. Tento příběh je psán s výraznými stopami černého humoru a hlavní hrdinové jsou skutečnými darebáky, kteří si během hledání ztracené dívky neberou servítky. Možná si při některých scénách s letmým úsměvem vzpomenete na legendární Pulp Fiction…

Nekorunovaným králem celé sbírky se stává David W. Ball a jeho Provenience. Tento příběh je ve své podstatě unikátním kouskem. Prolíná se v něm současnost, ve které se obchodník snaží prodat vzácný obraz, s historií od vzniku tohoto obrazu až do doby, kdy padl obchodníkovi do rukou. A kde se v příběhu skrývá nějaký ten darebák, podvodník či šejdíř? Ale no tak, to si budete muset zjistit sami.

Pokud se zkusíme podívat na opačný pól hodnotící škály, troufnu si tvrdit, že těžko budete hledat nějakou podprůměrnou povídku. Každá má totiž něco, čím dokáže zaujmout a vyvážit chybějící složku – dobré řemeslné zpracování, originální námět či dějový zvrat, atmosféru či strhující děj. Každý si najde svoje s tím, že některá díla mu prostě „sednou méně“.

Darebáci jsou velmi dobrým počinem s množstvím kvalitních textů. Budete číst s chutí a zájmem, některé příběhy vám z různých důvodů utkví, ale v této antologii bohužel nenajdete žádný příběh, který by měl potenciál stát se legendou. Potěšující je i výběr překladatelů, kteří většinou mají s texty daného autora mnoho zkušeností nebo jsou přímo „dvorními překladateli“ spisovatele. To vše činí tuto žánrově nesourodou sbírku nadprůměrnou knihou, o jejímž pořízení nemusíte příliš dlouho přemýšlet.

  • G. R. R. Martin a G. Dozois (editoři): Darebáci
  • Argo, 2016
  • Překlad. Jitka Cardová, Marek Drda, Aleš Drobek, Jiří Engliš, Tomáš Jeník, Olga Machačová, Daniela Orlando, Tadeáš Pelech, Richard Podaný, Jana Rečková a Robert Tschorn
  • Obálka: Mariusz Kula
  • 580 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 448 Kč)
11. ledna 2017, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Darebáci

Darebáci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 498 Kč 448 Kč