Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Smrtí to nekončí aneb Posmrtný život Holly Chaseové, Cynthia Handová: Posmrtný život Holly Chaseové

Cynthia Handová: Posmrtný život Holly Chaseové

Holly Chaseové není zcela obyčejná dívka, jak by se na začátku příběhu mohlo zdát. Dcera slavného režiséra a filmové hvězdy, krásná, mladá bohatá, ale taky úplně zkažená. Na Štědrý večer ji navštíví duch její macechy, aby ji připravil na to, co má přijít. Tři duchové Vánoc, kteří se snaží zachránit Holly tím, že jí ukážou minulost, přítomnost a budoucnost. Holly však nevěří ničemu, co jí řeknou a že měli pravdu, pochopí až ve chvíli, kdy ji srazí auto a zemře na ulici.

To ovšem nebyl konec, ale pouhý začátek tohoto příběhu. Z Holly se stal Duch minulých Vánoc a jejím úkolem je napravovat lidi, kteří jsou stejně sobečtí a zkažení jako ona. Roky plynou, ale Holly nezestárla ani o jediný den a její otec a kamarádka žijí své životy dál bez ní. Vše se změní v okamžiku, když na scénu vstoupí Ethan Jonathan Winters. Skruž byl většinou starý nebo minimálně ve středních letech, ale Ethanovi je sedmnáct. Dokáže hlavní hrdinka pohnout jeho srdcem nebo ho čeká stejný osud jako ji?

Holly se po smrti své matky změnila. Chtěla být jako její macecha – bohatá, módní a slavná. A to ji právě přivedlo na scestí. Přišla o opravdové přátele, ale její sledovanost na instagramu rostla. To se bohužel nezměnilo ani po její smrti. Přijde si sama do chvíle, než pozná Ethana, který sdílí stejný osud. Jejich příběhy jsou natolik podobné, že Holly přinutí otevřít své srdce a ona se postupně mění. Nyní už jí nezáleží jen na sobě, ale najde člověka, který je pro ni mnohem důležitější.

Cynthia Handová v pěti bodech:

  1. Cynthia Handová vyrostla v jihovýchodním Idahu.
  2. Od malička miluje čtení a svou první povídku napsala už v šesti letech – hned jak se naučila psát.
  3. Její učitelka na druhém stupni jí řekla, že se určitě stane spisovatelkou, a tak se i stalo.
  4. Vyučuje tvůrčí psaní na Pepperdine University v Kalifornii.
  5. Do povědomí čtenářů se dostala již dříve svou trilogií Nadpozemská.

Povídka Vánoční koleda od Charlese Dickense vypráví o lakomém, chladném, necitelném a mrzoutském Ebenezeru Scroogeovi (v překladu E. Skružovi) a jeho nápravě potom, co ho navštíví jeho mrtvý obchodní partner a tři duchové na Štědrý večer. Právě tohoto motivu využila autorka díla. Téma velmi nadčasové pojala novým, moderním způsobem, který má zaujmout hlavně náctileté čtenáře. A funguje to velmi dobře.

I přesto, že příběh je vyprávěný z pohledu hlavní hrdinky, která není mnohdy právě sympatická, dokáže zaujmout. Není milá, ani odvážná, ale v průběhu knihy projde velkou změnou, a to reálnějším dojmem působí. Proto nebude pro většinu čtenářů problém se jejím prostřednictvím do příběhu vžít. Ten se odehrává v současnosti, převážně v New Yorku a je jen lehce okořeněn špetkou nadpřirozena. To hlavní kouzlo však vychází ze samotných postav a jejich příběhů.

Posmrtný život Holly Chaseové je napsán čtivě, a i když vychází z novely z roku 1843, tak obsahuje mnoho nadčasových prvků. Jedná se o knihu pro náctileté, která v sobě nese jisté poselství. Lidé jsou zlý nebo odtažití z nějakého důvodu. Máme si vážit přátel a rodiny, a ne věcí či peněz. A pokud se jeden člověk začne chovat lépe, má to vliv na bezpočet dalších. A to z tohoto počinu dělá skvělý, nejen vánoční dárek.

  • Cynthia Handová: Posmrtný život Holly Chaseové
  • CooBoo, 2018
  • překlad: Karolina Medková
  • 328 stran, 329 Kč
19. března 2019, Ivana Scholzová