Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Slavný Doktor ožívá na stránkách knih v jedenácti podobách ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Slavný Doktor ožívá na stránkách knih v jedenácti podobách, antologie Doctor Who – 11 doktorů, 11 příběhů

antologie: Doctor Who - 11 doktorů, 11 příběhů

Seriál Doctor Who (česky Pán času) je ve světě i u nás neuvěřitelný fenomén. Tento kultovní britský seriál se už dočkal nespočtu řad a hlavního představitele si k dnešnímu dni zahrálo už 13 herců. K padesátému výročí odvysílání první epizody vznikl soubor jedenácti povídek, který mapuje nejrůznější eskapády prvních jedenácti Doktorů.

Neil Gaiman, Patrick Ness nebo také Alex Scarrow a spousta dalších slavných i méně slavných spisovatelů se sešlo a dalo dohromady soubor krátkých povídek. Jedenáct povídek tak představuje jedenáct reinkarnací Pána času. Povídky jsou krátké, ale o to víc v nich vynikne Doktorův humor nebo schopnost rychle vycouvat z nebezpečí.

V každé povídce nás autoři zavedou na úplně jiné místo a seznámí s novými, ale i starými postavami. Piráti duší, starověký Babylon, mírumilovní Dalekové, Kopí osudu nebo Bezejmenné město, to všechno čeká na stránkách sborníku. Výhodou rozmanitosti autorů je i rozmanitost samotných povídek. Každý autor si svou část přizpůsobil svému stylu psaní a tak se střídají pohledy jak samotných Doktorů, tak i jeho společnic. Povídky jsou svěží, nenáročné ale zábavné. Dokazují, že i na málo stranách se dá rozehrát zajímavý příběh, kterému nechybí spád i vyvrcholení.

Nejznámější autoři sborníku

  1. Eion Colfer, pochází z Irska a je autorem dětské série o Artemisi Fowlovi.
  2. Neil Gaiman, původně žurnalista, v současnosti jeden z nejobdivova­nějších autorů fantasy a sci-fi.
  3. Richelle Mead, americká spisovatelka, která se proslavila šestidílnou upíří sérii Vampýrská akademie.
  4. Patrick Ness, novinář a spisovatel. Do podvědomí se dostal díky dystopické trilogii Chaos nebo díky knize Volání netvora.
  5. Alex Scarrow, začínal nejprve v hudebním byznysu, dále pracoval jako grafik počítačových her a pak se usadil jako spisovatel a autor série Jezdci časem.

Mezi nejlepší kousky určitě patří Na špičce jazyka od Patricka Nesse, kde autor zachytil zajímavým způsobem invanzi naší planety. V této povídce nemá Doktor moc velký prostor, ale o to víc vynikne samotná podstata povídky, kde hlavním hrdinou je dospívající kluk.

Velmi povedená je i Něco půjčeného od Richelle Mead, kde se objeví i známá záporná postava a do role vypravěče se dostane společnice Peri. Naopak nejslabší je asi hned úvodní povídka Doktorova velká ruka, kterou měl na starost autor velice oblíbeného Artemise Fowla Eion Colfer. Povídka má sice dobré zakončení a objeví se tu i Doktorova vnučka, ale ani to nevynahradí strnulost a nudu, která z ní vyzařuje.

To nejlepší ale čtenář objeví až na konci. Záhada strašidelného domu od Dereka Landyho a Ne – čas od Neila Gaimana jsou skvělým zakončením vydařené knihy.

Kniha 11 doktorů, 11 příběhů je velmi povedená. Fanoušci seriálu budou zajisté nadšení, protože kde jinde můžete najít pohromadě prvních jedenáct Doktorů. Velkou výhodou celé knihy je ale také to, že ji mohou bezpečně číst i ti, kteří o seriál nikdy nezavadili. Krátká forma Doktorovi velice svědčí a každého neznalce s tímto universem hravě seznámí. Kvalitativně se totiž jedná o oddechové, ale záživné čtení plné dobrodružství a prakticky neomezené fantazie.

10. března 2016, Tereza Vršková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Doctor Who - 11 doktorů, 11 příběhů

Doctor Who - 11 doktorů, 11 příběhů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 398 Kč 358 Kč