Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Skrz kámen a moře putuje Wynn spolu s upírem a magickou psí bytostí, Barb a J. C. Hendee: Skrz kámen a moře (Vznešení mrtví 8)

Hendee Barb & J.C.: Vznešení mrtví VIII. - Skrz kámen a moře

Prastaré texty Vznešených mrtvých se Wynn stávají osudem. Zatímco nedávno umírali její kolegové z bratrstva při pokusech je přeložit, dnes ji vyhánějí daleko do skalního trpasličího města. Společně s upírem Chanem a magickou ochránkyní Stínem pátrá po někom, kdo by jí mohl přivést ke ztraceným pergamenům. Nejen ti dobří však touží vypátrat jejich tajemství a času je málo.

Své příznivce navštívilo další pokračování mnohdy pochmurné upírské fantasy Vznešení mrtví. Druhý díl již druhé její série jen vzdáleně připomíná příběhy Magiery a Leesila. Cyklus do popředí vynesl učenou dívku Wynn a plynule navazuje na její předchozí dobrodružství s názvem V šeru a stínu. S učenkou se tentokrát oficiálně vrací i její krvesajný ctitel a Chapova dcera Stín, dědička většiny jeho dovedností. Nejsou však jediní, kdo ji (pro)následují.

Skal a stepí divočinou… až tam k trpaslíkům

Z ulic sídelního města Malourné se učená dívka Wynn, nemrtvý šlechtic Chane a fae v psím těle pojmenovaná Stín přesouvají za hradby vzdáleného trpasličího města. Zde jejich pátrání po tajích dokumentů z paláce Vznešené nemrtvé pokračuje stejně intenzivně a těžce jako doposud. V podzemním velkoměstě hledají nejen příbuzné trpasličího velmistra, chránící toto i jiná tajemství, ale i jakékoli další stopy. Učenka s přáteli stále více kříží plány strážců tradic i členů vládnoucí dynastie. Prastaré svitky přitahují jako můry plamen svíce zvídavé, obránce práva i nejhorší Přízraky. Snad se ještě podaří zastavit temnotu. Šťavnatá porce zážitků pro klaustrofobiky

Barb a J. C. Hendee v pěti bodech

  • Barb se narodila v roce 1963 ve Washingtonu v rodině učitelky a farmáře, J. C. se narodil v roce 1959 v Michiganu zdravotní sestře a pracovníkovi U. S. Forrest Service.
  • Poprvé se setkali v Seattlu a jako pár spolu začali navštěvovat přednášky na univerzitě v Idahu.
  • Studovali angličtinu, literaturu a umění, posléze spolu založili konzultační IT firmu.
  • Zanedlouho začali se psaním, jehož počátky sahají až do studijních let; nejprve psali povídky a básně, ale život jim změnil až upírský cyklus temné fantasy; první část Dhampir vyšla v roce 2003.
  • Série Vznešení mrtví zatím obsahuje první šestidílnou řadu a dva díly druhé řady.

Vyprávění o nejnovějších peripetiích neústupné Wynn přesouvá čtenáře do úplně jiných kulis, než na jaké byli zvyklí. Barb a J. C. Hendee své hrdiny sice nevrací do lůna divoké přírody, jako během putování Magiery, Leesila a Chapa v první sérii, nicméně hrdiny série druhé (učenku, upíra a fae) v ulicích již poznaného města také nenechali a bez líčení cesty je přenesli rovnou do trpasličího velkoměsta uvnitř hory. Po krátkém úvodu, v němž autoři zrekapitulují nejdůležitější okamžiky, které se týkají předcházejícího děje, se příběh odehrává povětšinou v podzemí města. Pro své hrdiny naštěstí autoři vytvořili relativně prostorný a vzdušný skalní svět, který se zhlédl spíše v Morii z Pána Prstenů, než aby se podobal těsným a nebezpečný dolům popsaným třeba na stránkách románu Ve službách klanu od Miroslava Žambocha. Díky tomu a vysokému tempu i dynamice příběhu si milovníci fantastiky bojující s uzavřeným prostorem snad ani neuvědomí, že hlavní postavy mají nepřetržitě nad hlavou drtivou masu neprostupné skály.

Je libo výtahem nebo po svých?

Na nějaké nestandardní prostředí dá čtenářům rychle zapomenout napínavé a nebezpečné pátrání, které občas přivádí hrdiny až na ostří nože, i netušený vražedný protivník, který vstal z mrtvých. Autoři dokáží fanoušky svých příběhů vtáhnout hluboko do nitra vyprávění, aby bez jakýchkoli rušivých momentů, což svědčí o řemeslné zručnosti obou spisovatelů, prosvištěli podzemními tunely až do samotného závěru. Čtenáře jistě zaujmou některé vychytávky sedící spíše do městské fantasy ze současnosti, než do historizujícího světa Hendeeových – například pro žaludek náročné cestování výtahy nebo MHD. Jiné detaily jsou pochopitelnější vzhledem k charakteristice orální společnosti trpaslíků, s čímž se váže nedostatek psaných záznamů spolu s naopak výrazným oceňováním nejlepších vypravěčů a bardů.

Intriky a tajemství skvěle okoření příběh

Na rozdíl od první série je na pokračování cyklu stále patrnější změna koncepce. Zatímco první cyklus Vznešených mrtvých líčil životní epizody Magiery i jejích druhů a společenské dění více méně jen ve vztahu k nim, druhá série má odlišné ambice. Odkrýváním stále většího množství souvislostí mezi královským rodem a ochránci tajemství obsažených ve Wynniných pergamenech i dalšími členy společnosti tohoto světa si připravují zázemí pro mnohem velkolepější pojetí celého cyklu, pro velkou bitvu dobra a temnoty nemrtvých.

Při pohledu zpět se nová série jeví jako mnohem komplikovanější a adrenalinovější než její předchůdkyně, navíc důraz kladený dříve na hlavní trojici (Magieru, Leesila a Chapa) ustupuje a nové hlavní postavy se dostávají do pozadí.

Další, co by mohlo leckoho zaskočit, je zpracování dříve skvěle zvládané titulní ilustrace. V první sérii byly perfektní, až supernaturalis­tické. Přestože je autorem stejný ilustrátor, přebal první knihy druhé série působí jako koláž barevných fotografií a obálka druhého románu (zejména Wynnina tvář) jako by vzešla zpod štětce někoho podstatně méně schopného.

Stará známá bitva dobra a zla pořád frčí

Pokud se bude druhý cyklus ubírat směrem, jaký naznačily první dva díly, a plánují-li autoři stejný rozsah šesti knih jako tomu bylo minule, čeká čtenáře i hrdiny nejspíše pěkná mela. Během jediného dílu se z poměrně pohodového upířího příběhu, v němž stačí čas od času zapíchnout nějakého toho krvesaje, vyklubalo nebezpečí mnohem globálnější a zjevnější, než by kohokoli dříve napadlo.

Provázanější a složitější příběh ukazuje stále více ze světa nemrtvých a jejich božstva i podrobnosti o skupinách, které by se mu v případě nutnosti mohly postavit. Zmíněnému nasvědčuje i opakování dějových zvratů minulých dílů v nejnovějším. Dříve nebo později k neodvratnému střetu dojde a vypadá to, že hledané dokumenty se stanou zrnkem na miskách vah, jež rozhodnou o vítězi.

Zatím není zcela jasné, bude-li uvedené na závadu či pro dobro série, ale jisté je, že Vznešení mrtví už vyrostli z dětských střevíčků a rozhodli se pořádně obout do intrik i společenských techtlí všech zúčastněných. Vzhůru do tance!

  • Barb & J. C. Hendee: Skrz kámen a moře (Vznešení mrtví 8)
  • Fantom Print, 2013
  • překlad: Zuzana Hanešková
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 448 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)
21. června 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Vznešení mrtví 8 - Skrz kámen a moře

Vznešení mrtví 8 - Skrz kámen a moře
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 139 Kč