Simpsonovi: Čarodějnický speciál – Srandy plný strašfest, kolektiv autorů
V současné generaci se jen stěží najde někdo, kdo by neznal žlutou rodinku Simpsonových a neviděl alespoň pár dílů tohoto seriálu, čítajícího v současnosti kolem pěti set epizod. Ne každý ovšem ví, že toto dílo z pera Matta Groeninga vychází v Americe též jako komiks, jehož vydávání se v našich končinách nedávno ujalo nakladatelství Crew.
Simpsonovi: Srandy plný strašfest jsou již v pořadí osmou sbírkou komiksů, jež u nás vyšly. Stejně jako všechny předešlé knihy se jedná o soubor čtyř komiksových sešitů, z nichž každý obsahuje, krom množství simpsonovsky laděných reklam, jeden malý a jeden velký příběh.
Stejně jako speciální čarodějnické díly vysílané v televizi je i tento „čarodějnický“ komiks speciální. Kromě již tradičně „hororových“ příběhů, jako například parafráze na Vetřelce či Čaroděje ze země Oz, má tento díl ještě jednu zvláštnost. Na tvorbě komiksů se totiž nepodíleli klasičtí simpsonovští scénáristé a kreslíři, nýbrž spousta hostujících autorů.
První příběh nazvaný Homererectus měl na starost komiksový kreslíř, scénárista a režisér Troy Nixey. Většina jeho tvorby českému čtenáři nic neřekne, jeho jméno je totiž u nás spíše známé v souvislosti s režírováním hororu Nebojte se tmy. Samotný děj Homererectuse se odehrává v devatenáctém století, kde skupina badatelů objeví v ledu zakonzervovaného Homera Simpsona. Přestože se příběh může pyšnit pěknou kresbou, děj mírně pokulhává a žádné geniální nápady se nekonají.
Komiksy o Simpsonových na Fantasyi:
Další část knihy, Jako z praku do úsvitu, ztvárnil Scott Morse, americký tvůrce známý především díky sérii Soulwind, která ovšem u nás nevyšla. Jeho povídka o podivném tvorovi, jenž unikl z laboratoře profesora Frinka je celá psána ve verších, které se – ať už samotnému autorovi nebo překladateli – bohužel příliš nepovedly, jsou kostrbaté a špatně se čtou.
Na tento simpsonovský speciál si našli čas i další autoři, kupříkladu Garth Ennis a jeho spolupracovník John McCrea, tvůrci série Kazatel, která u nás čítá již devět vydaných dílů. Dále se na tvorbě podílel i Stan Sakai, duchovní otec ušatého samuraje Usagi Yojimba. Největším lákadlem komiksu je ale pro fanoušky fantastiky bezesporu jméno Marka Hamilla, představitele Luka Skywalkera z původní trilogie Star Wars.
Také by vás mohly zajímat komiksy Fututrama:
I když by se mohlo zdát, že slavná značka a jména známých autorů znamenají automatický úspěch, není tomu tak. Přestože se autorům talent nedá upřít, měli ve strašfestu příliš málo prostoru na to, aby svůj potenciál využili naplno. Každý z delších příběhů má pouze okolo patnácti stran a tak je děj přímočarý a příznivce vedlejších dějových linek a nečekaných zvratů prostě nenadchne. Bohužel tento fakt pohřbívá jinak nadějně vypadající komiks a shazuje ho na pozici průměru.
- Kolektiv autorů: Simpsonovi: Čarodějnický speciál – Srandy plný strašfest
- Crew, 2011
- překlad: Petr Putna
- obálka: Matt Groening
- 128 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)