Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Šílená fantastika, kterou chceš! Karel Doležal se hlásí z poťouchlého světa Zjevů kosmických, řevů pozemských, Karel Doležal: Zjevy kosmické, řevy pozemské

big_zjevy-kosmicke-revy-pozemske-V78-486308

Známý povídkář a dlouholetý porotce literárních soutěží Karel Doležal vydal před několika lety svůj debutový román Zombie, chiméry & rock‘n’roll. Ztřeštěnější urban fantasy byste v české tvorbě pohledali, právě proto ale šlo o vítaný závan čerstvé fantazie. Velmi volné pokračování Zjevy kosmické, řevy pozemské hraje na přesně tu samou notu, je ale učesanější a promyšlenější.

Že je Praha multikulti město, to platí nejspíš i v naší realitě. Ovšem ve světě Karla Doležala ji kromě lidí obývají také sylváni, genetické chiméry, reptiliáni, mloci jako od Karla Čapka a řada dalších podivuhodných bytostí včetně třeba takového boha špíny, který se bojí mýdla jako čert kříže. Nacházíme se tedy ve stejných kulisách jako v autorově prvotině Zombie, chiméry & rock‘n’roll a sledujeme i podobnou skupinu hrdinů, z nichž někteří minule patřili k hlavním postavám, zatímco jiné se jen mihly. Ale není se co bát, jde o pokračování velmi volné, a tak čtenáři, kteří předchozí knihu nezaznamenali, se mohou směle pustit do novinky Zjevy kosmické, řevy pozemské bez větších cirátů.

A o co tentokrát jde? Karel Doležal opsal kruh a vrátil se tam, kde je jako doma – k povídkám. Jeho nová kniha totiž obsahuje desítku rozjívených textů, každý s jinými hrdiny i hlavní linkou. Napřed sledujeme alternativní verzi bitvy na Bílé hoře, poté například detektivní pátrání po Měsíčním vlkovi, který krade z pražských prádelních sňůr spoďáry, či po bytosti, která cestujícím metra šikovně z tašek vyjídá maso. A vydáme se i do paralelních dimenzí či do vesmíru na hon za sondami Voyager, které do hvězdných dálav neúmyslně vynesly kriticky nebezpečnou nahrávku Johny B. Goode od Chucka Berryho. Nezapomeňme ani na postavu moderátora, který postupně ovládl vysílání na všech tuzemských radiostanicích, aniž by to měl v úmyslu, či na obřího trilobita vyšlechtěného nacisty.

Karel Doležal v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1988.
  2. Psaní se věnoval od mládí, poprvé prorazil v roce 2010 v literární soutěži, jichž v následujících letech vyhrál hned několik.
  3. Od té doby se jeho texty objevují v různých sbornících (Kočas, Fantastická 55, Čas šelmy aneb příběhy (p)o konci světa) i časopisech (např. Pevnost).
  4. V roce 2019 mu vyšel u Strak na vrbě debutový román Zombie, chiméry & rock‘n’roll, na který navázal v roce 2022 titulem Zjevy kosmické, řevy pozemské.
  5. Vedle psaní působil v řadě literárních soutěží i jako porotce, patřil také mezi členy skupiny Triumvirát zaměřené na rady začínajícím autorům.

Jak vyplývá z krátkého shrnutí, Karel Doležal je opět ve svém živlu a snoubí témata, na která by si leckdo netroufl. Jeho svět je komicky a komiksově bláznivý, někde napůl cesty mezi běžnou urban fantasy, Stopařovým průvodcem po Galaxii (či Doctorem Who), Karlem Čapkem a hororem H. P. Lovecrafta. Zdá se vám to trochu přitažené za vlasy? Inu, má být. A to jsme se ještě nezmínili o nekonečném seznamu popkulturních odkazů, pořádném množství tvrdé hudby a vtípcích na adresu každého, kdo byl po ruce. Křiklavá, mírně ošklivá a už od pohledu subverzivní komiksová obálka tak k obsahu skvěle sedí.

Přesto to všechno ovšem Doležal vytvořil dílo, kde dílky perfektně pasují. Navzdory různým hlavním postavám i motivům tvoří desítka textů velký dějový oblouk, jemuž se na konci dostane velkého vyvrcholení s povážlivě poťouchlou příchutí. V porovnání s předchozí knihou proto jde o paradoxně sevřenější a učesanější verzi, kde ubylo křečovitosti a všechny zastoupené prvky baví svou šíleností, zároveň ale nikdy nepřesáhnou hranici, kdy by čtenář musel knihu znechuceně odložit. Pod taktovkou Strak na vrbě, které obecně dávají prostor netradičním počinům (viz například nedávná hororově-humorná alternativní historie Úsvit černého slunce), tak roste z autora originální a velmi svébytná postava české fantastiky, která si na nic nehraje a pobaví výplody své šílené fantazie kohokoli, kdo přistoupí na její zvrhlou hru. To rozhodně není málo, a tak se Karla Doležala vyplatí sledovat i do budoucna. Třeba ho jednou budou citovat v čítankách jako tuzemského Douglase Adamse či Terryho Pratchetta.

  • Karel Doležal: Zjevy kosmické, řevy pozemské
  • Straky na vrbě, 2022
  • Obálka a ilustrace: Eva Letáková
  • 550 stran, 350 Kč (v e-shopu Fantasye již za 315 Kč)
4. září, Jan Nohovec

Zjevy kosmické, řevy pozemské

Zjevy kosmické, řevy pozemské
Vložit do pytle na zboží  Koupit 350 Kč 315 Kč