Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Síla pětice: Pět se musí znovu spojit, aby zvítězilo ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Síla pětice: Pět se musí znovu spojit, aby zvítězilo, Anthony Horowitz: Zapomnění (Síla pětice 5)

anthony-horowitz-zapomneni

Pět mladých hrdinů se musí znovu sejít a spojit síly, aby se mohli postavit Chaosu. Nebude to procházka růžovou zahradou, poněvadž Chaos je všude. Chce je vlákat do svých sítí v Antarktidě, kde shromažďuje vojska a chystá se v ledové pustině Zapomnění na rozhodující bitvu. Podaří se jim nemožné a zvítězí?

Anthony Horowitz je spisovatel, který nikdy nezklame. Jen je škoda, že v posledním díle to vypadalo, jako kdyby najednou změnil názor a rozhodl se napsat zcela jiný příběh. Pořád zde máme staré známé hrdiny, kteří bojují proti silám temna, ale je tu vidět dlouhý odstup v psaní a jakási nerozhodnost, s níž nám Horowitz postupně dovypráví Sílu pětice.

Navíc občas čtenář neodolá, aby nesrovnával. Horowitzovo magické cestování mu připomene Hvězdnou bránu a ani hlavní záporné postavy nejsou bez jakéhosi d?ja vu. Ne, že by spisovatel opisoval, ale určitá podobnost tu je. Navíc Horowitz to umí podat tak, že mu to čtenář promine a jen si užívá svých starých známých.

Anthony Horowitz v pěti bodech

  1. Je to oblíbený a plodný autor literatury pro děti.
  2. Jeho knihy se prodávají ve více než 10 zemích.
  3. Za své knihy získal nespočet cen.
  4. Je také autorem scénářů pro televize (Vraždy v Midsomeru, Poirot celým jménem nebo Foylova válka).
  5. Nyní žije v severním Londýně.

Zapomnění zamrzí také vyobrazení bitev mezi dobrem a zlem, v nichž je vidět určitý posun, ale zároveň i pokles popisu. Kdysi byl autor schopný řešit jeden problém ve třech kapitolách a nyní je s ním hotový jen během pár stránek. Ve finále tak čtenář zjišťuje, že zatímco první a druhá kniha série byly výborné, další pokračování Síly pětice už čte jenom ze zvyku, snad aby dokončil sérii. Hodně zajímavým řešením, kdy vypráví osudy všech jednotlivých hrdinů.

Přestože se má jednat o závěr neuvěřitelně čtivé a chytlavé pentalogie, ze Zapomnění budou čtenáři spíše rozčarovaní. Možná za to může odstup, s nímž Horowitz pátý díl napsal. Pořád zde máme dobře vystavěný příběh s nezapomenutelnými charaktery, ale je vidět, že pětka je již trochu uspěchanější. Všechno se seběhne tak strašně rychle, že čtenář nemá čas vstřebat všechny nové informace a po zaklapnutí knížky jej napadne: „Co si ten autor šlehnul?“

  • Anthony Horowitz: Zapomnění (Síla pětice 5)
  • BBart, 2013
  • překlad: Eva Brožová
  • 476 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 299 Kč)
26. ledna 2014, Michaela Voláková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).