Sextet Atlas mraků odráží skutky lidí, jejichž duše a myšlenka cestuje v prostoru i čase, David Mitchell: Atlas mraků
Šest vypravěčů. Šest příběhů. Šest osudů. Šest zcela rozdílných pohledů na svět, pokaždé v jiném čase a prostoru. Dílo, které se dočkalo dokonce i filmového zpracování, jež před nedávnem dorazilo na plátna kin. Kniha, jež se dočkala mnoha pozitivních, ale také negativních ohlasů, se díky filmu dostala do povědomí lidí a přilákala tak plno čtenářů.
Adam Ewing, notář plující na lodi Tichým oceánem roku 1850. Robert Frobisher, mladičký skladatel ve službách těžce nemocného člověka v době mezi 1. a 2. světovou válkou. Luisa Reyová, investigativní novinářka na stopě velkému a nepříjemnému objevu v 70. letech. Timothy Cavendish, senilní nakladatel prchající před vyděrači. Orison Somni~451, klon, sloužící jako jídlonoška v rychlém občerstvení. A nakonec Zachry, mladík, jenž je svědkem úpadku vědy a civilizace.
Toto je šest (ne)obyčejných bytostí, s jejichž osudy se čtenář setkává skrze vyprávění jejich vlastních životních příběhů. Jak se chovali, jaká činili rozhodnutí, ale hlavně, co všechno udělali proto, aby dosáhli pravdy.
Pravda je jen jedna (nebo že by víc?)
Provázanost lidí navzájem mezi sebou je jedna ze stěžejních myšlenek Atlasu mraků. Každý čin, kterého se člověk dopustí, něco či někoho ovlivní, ať už v blízké či vzdálené budoucnosti. David Mitchell popisuje harmonickou spojitost šesti lidí, jejichž počínání se kupí a pokaždé své další budoucí já nějakým způsobem pozmění či jinak modifikuje.
Převtělení duše lze chápat různě. Někteří ji ihned pochopí jako čistou reinkarnaci, další se budou domnívat, že se jedná o mysl v jiném těle (třeba i opačného pohlaví), ostatní si kupříkladu můžou představovat člověka s úplně autentickou vizáží i myslí, jen s tím rozdílem, že se nachází v jiném časovém období i místě.
David Mitchell v pěti bodech
- Narodil se roku 1969 v Anglii, momentálně žije v Irsku.
- Vystudoval anglickou a americkou literaturu na univerzitě v Kentu.
- Za své knihy obdržel řadu cen.
- V roce 2003 se volbou literárního časopisu Granta zařadil mezi nejlepší britské romanopisce.
- Žil osm let v Japonsku, kde vyučoval angličtinu.
Další nosnou ideu představuje hledání pravdy, které každý vypravěč dosahuje ojedinělým způsobem. Dosahují nejenom pravdy, nýbrž i cíle jako takového, který se ukrývá na konci každého příběhu. V konečné fázi se tedy nejedná ani tak o sdílení a předávání duše z těla do těla a jejího postupného utváření či zdokonalování, jako spíše o přenos myšlenky – jejímž obsahem je, jak moc je daný hrdina ochoten riskovat svůj život za hledání pravdy – napříč generacemi. A na její popud posouvá každý z hrdinů svou činností děj kupředu.
Nelehké čtení
Atlas mraků rozhodně není pro všechny typy čtenářů. Je to takříkajíc běh na dlouho trať, v příbězích je spousta odboček a úvah, které člověka odtrhávají od hlavní dějové linie a nutí ho se nad některými věcmi opravdu zamýšlet.
Kniha mnohdy celkově působí až těžce filozofickým dojmem, takže má čtenář pocit, že čte nějakou sáhodlouhou esej. Není to tudíž nijak snadné čtení, i když David Mitchell napsal Atlas mraků čtivým a poutavým jazykem. Každá část s jiným hrdinou je unikátní, ať už po obsahové nebo třeba právě jazykové stránce. Pokaždé je tedy ze začátku náročnější zvyknout si na rozdílný styl a přístup, ale právě to činí Atlas mraků živějším.
Brilantní a vizionářské dílo či propadák?
Individuálně nemá žádný z příběhů valnou hodnotu. Pokud by byl každý příběh předložen čtenářovi zvlášť, nedokázal by v žádném z nich najít význam a vůbec by nepochopil pointu. Ale jako celek, který je propojený hlavní myšlenkou, díky vzájemnému provázání po přečtení bude dokonale dávat smysl.
Atlas mraků je nepochybně jedním z těch děl, která spousta lidí v této době nedokáže nijak zvlášť ocenit. Ať už je to z toho důvodu, že dílu nerozumí, špatně si ho interpretovali nebo jednoduše nemají tento typ literatury rádi. Jisté je však to, že se jedná o kvalitní knihu velkých rozměrů, která se díky své filmové adaptaci právem dostala na výsluní.
- David Mitchell: Atlas mraků (Cloud Atlas)
- Mladá fronta; 2012
- překlad: Jana Housarová
- obálka: EEAP Film Distribution
- 504 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)