Severský bůh Loki je frajer a Lhář, co řeší trable andělů, Jakub Ćwiek: Lhář 1
Na nebesích zuří poslední bitva o duše smrtelníků. Armáda křesťanského Boha kosí jeden pantheon za druhým. Zatím padla Valhala, kterou neuchránily valkýry, Odin ani jeho syn Thor. Může za to i manželka podvodníka a zrádce Lokiho, což jeho zachránilo a ji stálo život. Třebaže vítěze moc nemusí, začal Seveřan pro archanděly pracovat jako externí mlátička. Prozatím.
Polský spisovatel, snílek a fantasta, jak Jakuba Ćwieka v doslovu tituluje Martin Fajkus, se pustil do zajímavě pojaté fantastické série. Na rozdíl od desítek autorů, píšících o trendy upírech a vlkodlacích, si za hlavní postavy v cyklu Lhář vybral bohy a anděly, což u spisovatele pocházejícího z katolického Polska možná zase tolik nepřekvapí.
Bůh lží a podvodů maká pro anděly, velmi zábavné
Archandělé bojují s božskými pantheony o duše věřících už nikoli vírou, ale pěkně krvavě. Daří se jim, přestože Bůh je dočasně někde mimo. Nejprve padla Valhala a ze Seveřanů přežil jen uvězněný zrádce, Odinův adoptovaný syn Loki. Vítězství létavců jej zachránilo před nekonečným trestem, ale stálo život jeho věrnou a milovanou Sygin. Lhář ze severu zůstal sám, nemá pro koho a pro co by žil, nemá co ztratit. Archanděl jej přesvědčil, aby v Božích službách plnil úkoly, které jsou na okřídlence příliš. Loki se nebojí umazat si ruce ani duši, jíž vlastně ani nemá, nebojí se zabíjet. Za to všechno chce jen andělská pera.
Andělé a démoni poněkud jinak
Jak již bylo předesláno, je cyklus o božském Lháři v mnohém výjimečný. Hlavním hrdinou je severský antihrdina Loki, což mu na sympatiích čtenářů příliš nepřidá. Preferenčně to mají jasné snad jen zarytí polytheisté, kteří volí menší zlo, ale zanedlouho je Loki výrazně polidštěn ztrátou své milované i diskutabilní pomocí ve službách archandělů a hrdinu, který není hrdinou, vezmou na milost úplně všichni.
Jakub Ćwiek v pěti bodech
- Narodil se roku 1982 v polské Opoli a již od dětství inklinoval k fantastice (zejména díky filmům Barbar Conan a Blade Runner).
- Kromě psaní fiktivních příběhů se věnoval i amatérskému divadlu, jež jej přivedlo k touze studovat režii na filmové škole.
- Namísto toho nakonec začal se studiem kulturologie na Slezské univerzitě v Katowicích, kde poznal Slezský Klub Fantastiky, stal se jeho členem, založil při něm divadelní soubor a začal se psaním.
- Jako první mu vydali povídkového Lháře (2005), následoval Lhář 2 – Marnotratný bůh (2006) a Lhář 3 (2008); románově debutoval hororovou detektivkou Lizac ostrze (2007), Ciemność plonie (2008), Gotuj zpapieźem a Ofensywa szulerów (2009) nebo Krzyź Poludnia – Rozdroźa (2010).
- Nesnáší kola a deštníky.
Právě z Božích misí, jež se odehrávají v jednotlivých povídkách, se první kniha série skládá. Je sympatické, že přispívají k lepšímu pochopení hlavního hrdiny, ale zejména umožňují autorovi za sebou nenásilně řadit v podstatě samostatné příběhy. Přestože má čtenář někdy pocit, že by jejich souvislost měla být trochu patrnější.
Povídky jsou velmi rozmanité – od navrácení ženy k víře (Strážný anděl), kde Loki využívá svou schopnost měnit podobu, přes záchranu unesených potomků evropské aristokracie (Beránkova krev), odstranění zlotřilého šerifa (Proroctví) až k zabití člověka těsně před jeho sebevraždou (Sebevrah) – a odhalují nejen Lokiho charakter a meze, kam až je ochoten zajít, ale i jeho talenty.
Andělé jak je neznáte
V knize Lhář představuje autor zajímavá spojení božstev i jejich podřízených, takže se zdá jisté, že o nich a jejich hierarchii musí mít dobré povědomí – nebo to úspěšně předstírá. Na rozdíl třeba od série Kroniky železného druida, která se také hemží bohy a pantheony severskými, řeckými i dalšími, se Lokiho příběhy odehrávají hlavně v Evropě, což je čtenářům bližší.
Ćwiekův cyklus ale má s Hearneovou sérií společného i leccos dalšího. Kromě hlavní postavy, co se má hodně ráda a někdy raději utíká či nepřátele zmate tak, že se pozabíjejí navzájem, se v obou cyklech objevuje nespočet hlášek a popkulturních odkazů. Hlavně z osamělého, prospěchářského a zahořklého Lokiho padají drsné až cynické výroky na každém rohu.
Lhář je svěžím oddechovým čtením, v němž se plané řeči a vhled do duší hlavních postav příliš nenosí, ale nutno uznat, že k lehkému autorovu stylu by se to ani příliš nehodilo. Po zdolání Lokiho úkolů se čtenářům snad mimoděk mihne hlavou, že příběhy působily trochu jako seriál, ale myšlenka brzy zmizí. Ćwiekova kniha je čtením, které fanoušky žánru potěší a přinutí těšit se na další.
- Jakub Ćwiek: Lhář 1
- Triton, 2012
- překlad: Robert Pilch
- obálka: Piotr Cieśliński
- 224 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již od 179 Kč)