Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Šest příběhů od velikánů hororu v originále i překladu přináší Příšerný ženich od Garamondu,

ant.: Příšerný ženich a další příběhy mistrů hororu / The Spectre Bridegroom and Other Stories by Masters of Horror

V současné době se většině čtenářů při přemýšlení o hororových autorech vybaví Stephen King, nebo třeba Clive Barker či Dan Simmons. Je ale důležité nezapomínat na velikány, kteří vlastně mají vznik žánru jako takového na svědomí a kteří ho zformovali do podoby, v jaké se dnes nachází. Nakladatelství Garamond nyní vydává dvojjazyčnou knihu s nenápadným přebalem a názvem Příšerný ženich a další příběhy mistrů hororu, která přinese zajímavý pohled do historie žánru všem, kteří se ji odváží otevřít.

Výběr jmen v souboru je skutečně znamenitý, jak se ostatně může každý sám přesvědčit. Knihu nezačíná nikdo menší, než samotný stvořitel mythosu Howard Phillips Lovecraft. Jeho dílo zde reprezentuje povídka Přízrak temnoty, v níž se vypravěč pokouší rozklíčovat tragický osud jistého Williama Blakea, kterého k předčasnému skonu dovedla fascinace zlověstným starým kostelem. Jak už je u autora zvykem, povídka si výborně pohrává s tísnivou atmosférou a temnými silami mimo naše chápání.

U weird fiction kniha ještě chvíli zůstane, protože následuje povídka Žluté znamení od Roberta W. Chamberse, která původně vyšla ve sbírce Král ve žlutém. Právě Chambersovo dílo velice ovlivnilo H. P. Lovecrafta, a tak nebudou motivy a ponurý tón této povídky příznivcům hororu neznámé. Po prvních dvou příbězích je vítaných zpestřením Příšerný ženich Washingtona Irvinga (jenž se proslavil především díky své Legend of Sleepy Hollow), který se vlastně ani nesnaží vyvolat ve čtenáři pocit mrazení v zádech a místo toho přináší příběh s až pohádkovým vyzněním.

Přehlídka klasických autorů by samozřejmě nebyla kompletní bez Edgara Allana Poea. A protože Havrana už stejně všichni četli, nalezne čtenář na stránkách knihy Černého kocoura. Až psychologicky působící povídka odvypráví příběh o jedné zavrženíhodné lidské bytosti a o tom, co nakonec vedlo k jejímu zhroucení a usvědčení. A jak vlastně název napoví, za všechno může zdánlivě nevinné zvíře.

Přehled povídek v antologii

  1. Howard Phillips Lovecraft: The Haunter of the Dark – Přeložila Viola Somogyi
  2. Robert William Chambers: The Yellow Sign – Přeložil Petr Pálenský
  3. Washington Irving: The Spectre Bridegroom – Přeložil Vilém Opatrný
  4. Edgar Allan Poe: The Black Cat – Přeložil Josef Schwarz
  5. Mary Wollstonecraft Shelley: The Mortal Immortal – Přeložila Petra Diestlerová
  6. Bram Stoker: The Judge's House – Přeložil Ondřej Müller

Předposledním jménem je Mary Shelleyová, autorka Frankensteina. V povídce Smrtelný nesmrtelný ale nehraje roli šílený vědec, nýbrž alchymista. Tedy spíše jeho beznadějně zamilovaný učedník. Jedná se opět o mírnější povídku bez drastické atmosféry, to ale napraví hned příběh následující – Soudcův dům od Brama Stokera, literárního otce postavy hraběte Drákuly. V něm si mladý student pronajme jeden opuštěný dům, aby se mohl po nocích v klidu učit. A něco takového zkrátka dobře dopadnout nemůže.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, knížka je bilingvní – na levé stránce je vždy originální text a na pravé český překlad téhož. Překlady se velmi povedly a všechny povídky si zachovávají atmosféru originálů. Navíc původní znění je skutečně nádherné a umělecké, je ale třeba počítat s tím, že jednotlivé povídky už mají svoje léta, nemluvě o sofistikovaném jazyku autorů. Často je tak originální text pro méně zdatného angličtináře jen velmi těžko čitelný a člověk se nevyhne častému luštění významu jednotlivých slov.

Je skvělé, že Příšerný ženich umožňuje čtenářům si od těch největších jmen žánru přečíst i jiná díla než ta, která je proslavila. Naskýtá se tak zajímavá exkurze do minulosti a možnost si uvědomit, proč se vlastně každý z této šestice zapsal do dějin hororové literatury. Kníze snad lze vytknout jen absence medailonků autorů, které by jí velmi slušely, ale jedná se jen o drobnost. Při takovém výběru, navíc v kombinaci s nízkou cenou, nemá žádný fanoušek klasického hororu důvod váhat.

17. listopadu 2016, Jan Holan

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Příšerný ženich a další příběhy mistrů hororu / The Spectre Bridegroom and Other Stories by Masters of Horror

Příšerný ženich a další příběhy mistrů hororu / The Spectre Bridegroom and Other Stories by Masters of Horror
220 Kč 198 Kč