Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

S velkou mocí přichází velká odpovědnost? Doctor Strange vás přesvědčí, že za velkou moc se hlavně platí velká cena, Jason Aaron: Doctor Strange – Cesta podivných

Jason Aaron: Doctor Strange 01: Cesta podivných

Po filmové adaptaci Doctora Strange s Bendictem Cumberbatchem bylo jen otázkou času, než se na českém trhu objeví první komiks s nejvyšším čarodějem v hlavní roli. Ale protože to nezavedení hrdinové mají u čtenářů těžší, je dobré je něčím navnadit. Crew vsadila na Jamesa Aarona, jednoho z nejpopulárnějších komiksových tvůrců u nás.

Aaron zaujal zejména svou ponurou noirovou detektivkou Skalpy z prostředí indiánské rezervace, a proto se může zdát jeho skok k superhrdinovi – čarodějovi – jako příliš velké sousto, ale Aaron si s ním vcelku bez problémů poradil. Samozřejmě po svém.

A tak se v podivné cestě Doctora Strange snoubí mýtická až sandmanovská poetika kresby s nekompromisním, temným stylem nočních můr jak vystřižených z Lovecrafta, který mnohem více odpovídá temnému stylu vyprávění Aarona. Ne sice úplně vždy tato kombinace funguje úplně hladce, občas by potřebovalo trochu obrousit hrany velmi výrazného Aaronova stylu, protože ten ne vždy pasuje k superhrdinskému patosu. Na druhou stranu vždy je dobré, když autor přinese svěží pohled do světa superhrdinů.

V případě Aarona jde samozřejmě o pohled na odvrácenou stranu superhrdinského života. Koneckonců je to právě Aaron, který staví na tom, že na všechny (super)hrdiny, kteří se mu dostanou pod ruku, pořádně přitlačí. Někteří se pod jeho nátlakem zlomí, jiní to s vypětím všech svých sil ustojí. Vždy přitom ale na povrch vyplave nějaké svinstvo.

Ani v Cestě podivných nechybí základní aspekty, které u superhrdinského komiksu čtenáři očekávají, a to nový, zajímavý a zdánlivě takřka neporazitelný nepřítel ohrožující existenci světa – přesněji řečeno hned všechny možné dimenze, protože Aaron rozhodně není žádný troškař. Tentokrát má Strangeův protivník podobu zvláštní technologické civilizace bojující proti veškeré magii, ne nadarmo připomínající Inkvizici. Což je samozřejmě nepřítel pro nejvyššího čaroděje jak dělaný, a patřičně velkolepě pojatý. Podobně příznačný je i autorův výběr nového Strangeova pomocníka. Kdo jiný dokáže pomoci nejmocnějšímu čaroději Země než knihovnice, která jediná se dokáže popasovat s knihovnou plnou grimoárů nabitých magií?

K samotnému ději nemá smysl říkat nic více, koneckonců základní dějová linie nepředstavuje nic nového pod sluncem. Klíčem k čtenářovu srdci se slabostí pro maníky v plášťenkách je tak hlavně variace na stokrát omleté klišé a práce s postavami. V obou oblastech je Aaron silný, takže čtenář dostane přesně to, po čem jeho srdce touží.

Výrazným rysem Aaronova Strange je jeho arogance, do jisté míry oprávněná, protože Strange skutečně je nejmocnějším čarodějem na Zemi a opravdu zachraňuje svět/dimenzi jako na běžícím páse. Ale za magickou moc se musí platit hodně tvrdou měnou a ústředním mottem je právě tato cena, kterou za ni musí hlavní hrdina zaplatit. Co se stane, když cena bude příliš veliká?

I druhý hlavním motiv souvisí se Strangeovou arogancí. Jak praví známé přísloví, pýcha předznamenává pád a ten Strangeův může být opravdu hluboký. Je hezké, že s pomocí magie dokáže takřka cokoli, ale na co se spolehne, když magie prostě nebude fungovat?

Doctor Strange: Cesta podivných tak nakonec dokáže skloubit Aaronův scénáristický rukopis s klasickými postupy superhrdinského komiksu takovým způsobem, že potěší příznivce Aarona i postavy Strange. Pokud máte rádi oba dva, pak nemáte absolutně proč váhat a můžete se směle vydat na podivnou cestu…

28. června 2018, Jan Červenka

Doctor Strange 01: Cesta podivných

Doctor Strange 01: Cesta podivných
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč