Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Rudá královna ve světě rozděleném krví ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Rudá královna ve světě rozděleném krví, Victoria Aveyard: Rudá královna (Rudá královna 1)

Aveyardová Victoria: Rudá královna

Svět se dělí na lidi s rudou a stříbrnou krví. Stříbrní mají nadpřirozené schopnosti a oplývají obrovskou mocí, což z nich tak trochu dělá bohy na zemi. Rudí jsou naprosto obyčejní lidé, kteří jsou nuceni žít v bídě a Stříbrným sloužit. Mare Barrowová je sedmnáctiletá dívka patřící mezi Rudé, a protože všude panuje velká nezaměstnanost, hned po dovršení svých osmnácti let bude odvedena na frontu bojovat v nesmyslné válce Stříbrných stejně jako její starší bratři. Anebo ne?

Mare pochází z velké rodiny Rudých. Její matka je hlavou rodiny, protože otec se vrátil z války bez nohy a bez plíce, takže je upoutaný na vozíček a moc toho nezvládne. Všichni tři starší bratři jsou už několik let na frontě, kde doslova bojují o holý život a Mare to čeká za pár měsíců taky. Jedinou možností, jak se vyhnout odvodu, je získat práci, která se ovšem v době nezaměstnanosti hledá dost špatně. Mare do domácí pokladny přispívá tím, že krade, což jí jednoho dne přivede k mladému muži z paláce, kterému se jí zželí a sežene jí práci služebné u královské rodiny, aby ji uchránil před válkou. Jenže hned první den ve službě se pro Mare změní v peklo.

Smrtelně nebezpečná situace, do které se dostane, v ní totiž vzbudí nadpřirozenou schopnost, kterou by ovšem jakožto Rudá vůbec neměla mít. A protože jejímu výstupu byly svědky velmi mocné rody Stříbrných a nemalý počet sloužících, královská rodina nemá na výběr – nemůžou událost jen tak ututlat a nechat Mare zavraždit, jak by dozajista chtěli. Král s královnou se proto rozhodnou z Mare udělat ztracenou dceru Stříbrného generála, který před lety zemřel ve válce, a vydávat ji za jednu z nich, aby ji Rudí nemohli považovat za zázrak a symbol nové revoluce. Dokonce ji chtějí naopak použít jako svůj vlastní symbol, který jim pomůže uklidnit vzpoury Rudých, a aby si to pojistili, zasnoubí ji se svým mladším synem Mavenem, aby byla lidem neustále na očích.

I když se jí to příčí, Mare nakonec souhlasí, protože chce ochránit svou rodinu a dostat své bratry z války zpátky domů. Dělá všechno, co po ní královští rodiče chtějí, i čte jejich odporné proslovy, ale v hloubi duše zůstává pořád tou stejnou Mare a vede proti Stříbrným vlastní válku. Tajně se totiž připojí k Šarlatové hlídce, organizaci Rudých, která se připravuje na svrhnutí vlády a započetí světa, kde si budou lidi rovni bez ohledu na barvu krve.

Victoria Aveyard v pěti bodech

  1. Narodila se a dětství strávila v East Longmeadow v Massachusetts.
  2. Vystudovala scenáristiku na Univerzitě Jižní Kalifornie.
  3. Dnes se živím psaním knih a příležitostně i scénářů.
  4. Rudou královnu napsala během půl roku, kdy byla po škole nezaměstnaná a žila zpátky u rodičů.
  5. Je hrdá na to, že zvládla jízdu na koni v horách v Montaně a dokázala jet z Londýna do Edinburghu bez GPS navigace.

Rudá královna není nikterak originální kniha, ve které se dají najít prvky ze spousty jiných dystopií. Ale protože je v dnešní době v tomto žánru nesmírně těžké vymyslet něco, co se ještě nikde neobjevilo, mnoho čtenářů to pravděpodobně nebude brát jako problém. Navíc i když budou mít při čtení pocit, že už něco podobného někdy četli, kniha je nesmírně chytlavá, takže si jejich pozornost udrží od začátku do konce.

Na působivém stylu psaní Victorie Aveyard se dá snadno poznat, že vystudovala scenáristiku. Od úplného začátku je příběh velmi napínavý a akce střídá akci. Autorka si nepotrpí na zdlouhavé popisy prostředí nebo hrdinčiných pocitů, což knize nesmírně pomáhá na čtivosti. Stránky ubíhají opravdu velmi rychle a nenudí.

Děj si na své čtenáře přichystal i několik velmi překvapivých zvratů, které nenechají nikoho chladným. Sice se drtivá většina událostí dá předvídat, protože o Hru o trůny, která nechá čtenáře v šoku na každé druhé stránce, se určitě nejedná, ale autorka zvládla pár překvapení připravit i tak. A vzhledem k tomu, že se jedná o její prvotinu, není příběhu téměř co vytknout.

  • Victoria Aveyard: Rudá královna (Rudá královna 1)
  • CooBoo, 2015
  • překlad: Alžběta Kalinová
  • obálka: Michael Frost
  • 360 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
4. ledna 2016, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Rudá královna

Rudá královna
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč