Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Rubín v kouři ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Rubín v kouři, Philip Pullman

Pullman Philip: Záhady Sally Lockhartové 1 - Rubín v kouři

Philip Pullman si uznání i popularitu vydobyl zejména trilogií Jeho temné esence, jejíž první část se dokonce předloni dočkala i filmového zpracování v hollywoodském stylu s Nicole Kidmanovou v jedné z hlavních rolí. Ovšem mnohem dříve, než vůbec začal přemýšlet o příběhu malé Lyry, představil čtenářům jinou, neméně odvážnou dívku – Sally Lockhartovou. Ta se stala hrdinkou hned celé čtveřice knih souhrnně nazvané Záhady Sally Lockhartové, jejíž první část Rubín v kouři vydává v reedici nakladatelství Argo. Takže vzhůru do Londýna, z něhož vládne britskému impériu královna Viktorie a kde se zanedlouho jedna sympatická dívka dostane do velkých problémů.

Šestnáctiletá Sally totiž neprožívá zrovna šťastné období. Její otec zahynul kdesi v Jihočínském moři a ona se musela přestěhovat k tetě, která jí dává každý den jasně najevo, že je na obtíž. Takže když dostane záhadný otcův vzkaz ze Singapuru zmiňující se o jakémsi Marchbanksovi a varující před Sedmero blaženstvím, bere to jako vítanou příležitost dostat se z domu a zahájit pátrání po smyslu těch podivných slov. Jen se ale o tom zmíní v bývalé otcově firmě, tajemník Higgs se vyděsí natolik, že z toho má smrt. A tato fatální událost je jen počátkem mnoha nebezpečných příhod, které Sally na její cestě za odhalením tajemství čekají.

Vychází totiž najevo, že se její otec během vojenské služby v Indii připletl k některým krvavým událostem spojeným s jistým maháradžou a jeho neblaze proslulým rubínem. Rubínem, který se posléze záhadně ztratil. Zdá se, že někteří velmi bezohlední lidé si myslí, že právě Sally by mohla vědět něco o tom, kde se tento klenot nachází. A udělají vše, aby z ní tuto informaci dostali. A tak se dívka musí mít na pozoru. Co s tím vším ale mají společného její občasné noční můry a co se vlastně skutečně stalo v Jihočínském moři, než šla ke dnu loď Matthewa Lockharta? Aby Sally rozluštila tyto hádanky, musí pátrat mezi nejhorší spodinou společnosti a vydat se i na výpravu do opiových doupat, kde život nemá větší cenu než jedna dávka opojné drogy…

Sally má však pro strach uděláno. Pullman si totiž do pozice hlavní hrdinky nevybral žádnou unylou skleníkovou květinku, ale kurážné a emancipované děvče, které sice ví jen málo o literatuře, vyšívání a dalších ženských dovednostech, ale zato umí dobře střílet z pistole, slušně se vyzná v účtech a má ducha stejně podnikavého jako podnikatelského. Zásluhou těžce nekonvenční výchovy si navíc dokáže udržet chladnou hlavu i v obtížných situacích a nepropadnout panice, hysterii ani beznaději. Sally je zkrátka skutečně výjimečná osobnost, jež se vymyká ze šedivého průměru své doby, takže vzbuzuje stejnou měrou obdiv i závist.

To její protivnice, paní Hollandová, splétající své temné sítě intrik a podlých léček coby jakási obludná pavoučice, vzbuzuje jen děs a hrůzu, které jsou o to větší, že tato babizna neváhá použít jakýchkoli prostředků, aby dosáhla svého cíle. Její děsivá zášť, zloba a jízlivost jí dávají převahu i nad drsnými ranaři z podsvětí, kteří se jí oprávněně obávají. A ona toho bezostyšně využívá, přičemž po odvedené práci je schopná s ledovým klidem zařídit, aby se její krátkodobí společníci co nejdříve odebrali na věčnost. Paní Hollandová a Sally jsou tak osovými body, kolem nichž se odvíjí děj příběhu. Vystupují zde sice i mnohé další postavy, ale právě tyto dvě ženy stojí v centru všeho dění a posunují je dál.

Ale abych jen neděsil a nedémonizoval hlavní záporačku. I ona svým dílem připívá k tomu, že je tento text skvělým dobrodružným příběhem, který je dětem a dospívajícím svým pojetím mnohem bližší než Zlatý kompas. Má všechny potřebné atributy, aby zaujal dospívající publikum, a to nejen dívčí, ale i chlapecké. Je tu neohrožená hrdinka, dávné tajemství, odporní bídáci a vrahouni, dobří přátelé ochotní nasadit život, podivné skutečnosti a nechybí ani chytrost a vtip. A to vše se podařilo Philipu Pullmanovi odít do hávu akčního dobrodružství ve viktoriánském stylu, trochu naivního, trochu nostalgického a tak trochu kouzelně starosvětského, které nepostrádá kapku romantické poetiky ani nezkaženého nadšení, že svět je možné změnit. Dětští čtenáři si tu najdou ono dobrodružství i sympatické hrdiny, no a ti dospělejší si kromě toho mohou ještě vychutnat ostatní složky. A v tomto ohledu jsou Záhady Sally Lockhartové snad ještě lepším čtením než Jeho temné esence.

  • Philip Pullman: Rubín v kouři
  • překlad: Jitka Minaříková
  • obálka: Josef Sodomka
  • vydal: Argo, Praha 2008
  • 208 stran / 258 Kč
20. ledna 2009, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Rubín v kouři

Rubín v kouři
258 Kč 232 Kč