Rozverné detektivky pana Lioneta ze středověké Anglie i odjinud, Jana Maffet Šouflová: Lionet & jiné podivné případy
Dvorní ilustrátorka nakladatelství Straky na vrbě Jana Maffet Šouflová je osoba mnoha talentů, a tak kromě hry na harfu velmi příjemně překvapí i jako spisovatelka. Už v roce 2014 jí vyšla historická detektivka Svitky z Londýnského mostu, takřka po deseti letech na ni pak navázala povídkovým sborníkem s podobnou atmosférou i hrdiny, Lionet & jiné podivné případy. Znalost předchozí knihy ale netřeba, odlehčené čtení si člověk užije i bez ní.
Sbírka Lionet & jiné podivné případy obsahuje osm povídek ze stejného světa, v nichž Lionet vystupuje jako místy potrhlý a místy překvapivě užitečný učenec, který neznámo jak proplouvá staletími a oplývá znalostmi i známostmi všeho druhu. Texty se tak odehrávají na přeskáčku mezi různými historickými dobami od vrcholného středověku k vrcholné renesanci, zatímco hrdina nestárne ani se zásadně nemění. A třebaže v některých příhodách nevystupuje ani jako hlavní postava, atmosféru si texty udržují konstantně zajímavou.
Jana Maffet Šouflová v pěti bodech
- Vystudovala obchodní akademii, ale věnuje se výtvarnému umění a literatuře
- Pracuje jako designérka a ilustrátorka v soukromé firmě
- Asi nejznámější je díky svým ilustracím fantasy knih, často pro nakladatelství Straky na vrbě
- Hraje na harfu, nenadarmo se tedy různí bardové objevují i v příbězích o Lionetovi.
- Svitky z Londýnského mostu a Lionet & jiné podivné případy jsou dosud jejími jedinými vydanými literárními počiny.
Šouflová totiž své příběhy staví vždy na nějakém detektivním případu, kde se nezřídka objevují nadpřirozené prvky, často ale ve finále v úplně jiné podobě, než jak se zdálo ze začátku. Tak například Anděl, co netrefil do nebe ve finále vůbec nesouvisí s nějakými okřídlenými bytostmi, ale především s obyčejnými lidskými vlastnostmi, které náhodná manifestace magie dovedla ad absurdum. Podobným způsobem se ve sbírce mihnou také elfové, jednorožci, kelpie či zapomenuté mocnosti z doby římské, nakonec jsou to ale vždy příběhy především o smrtelnících.
Právě to dodává příběhům zvláštní atmosféru, navíc v kombinaci s autorčiným černým humorem a tendencí schovávat mezi řádky drobné easter eggy pro znalce Anglie. V řadě povídek se totiž na rozdíl od zmiňovaného románu podíváme po různých koutech této ostrovní země, jež spisovatelka sama podrobně procestovala a také si o nich nastudovala dobové reálie, jak dokazují autorské poznámky za každým dobrodružstvím. Kromě toho se podíváme i do středověkého Irska a nemůže chybět ani jeden příběh z Prahy. Korunu atmosféře knihy dodávají také mapy a ilustrace, které si autorka s talentem sobě vlastním udělala sama.
Nečekané kouzlo
V záplavě akčních krváků či mnohasvazkových ság je v rámci fantastiky vždy příjemným překvapením, když člověk narazí na originální jednohubku, která se nestydí za to, že je svá a právě díky tomu se dokáže i s otrlým čtenářem podělit o nečekané kouzlo. Sbírka Lionet & jiné podivné případy, shrnující částečně již vydané a částečně dosud nepublikované texty o tomto poťouchlém hrdinovi, představuje právě takový svazek. Navíc z původního románu Svitky z Londýnského mostu vychází pouze nepřímo a povídkové eskapády autorce dovolují jít v mnohém (a především v černém humoru) dál než dříve. Jana Maffet Šouflová se tu samozřejmě inspiruje lecjakou literaturou, nejvýrazněji asi česky nyní znovuvycházející sérií o bratru Cadfaelovi, přesto je její kniha svěžím závanem. Pokud hledáte do své knihovny něco nového a neotřelého ke dlouhým zimním večerům, možná právě Lionet bude ta správná volba.
- Jana Maffet Šouflová: Lionet & jiné podivné případy
- Straky na vrbě, 2023
- obálka a ilustrace: Jana Maffet Šouflová
- 451 stran, 550 Kč (v e-shopu Fantasye již za 495 Kč)