Roky rýže a soli Kima S. Robinsona přinášejí vizi světa bez křesťanské Evropy, Kim Stanley Robinson: Roky rýže a soli
O tom, že se Kimu Stanleymu Robinsonovi na našem trhu nedostává tolik pozornosti, kolik by si jeho dílo zasloužilo, se napsalo už hodně a to, že se nejedná jen o plané řeči, dokazují i Roky rýže a soli. Svým celkovým vyzněním daleko přesahují hranice žánru a dokazují, že fantastická literatura může oslovit i ty čtenáře, které se jí za normálních okolností vyhýbají obloukem.
Už je tomu více jak deset let, co Kim Stanley Robinson napsal Roky rýže a soli, které byly částečně ovlivněny i atentáty z 11. září, a i přesto se zdá, že jejich vyznění je, hlavně pro nás Evropany, stále více aktuální. Robinson si zde hraje s premisou, jak by se vyvíjely dějiny, kdyby celá křesťanská Evropa na počátku čtrnáctého století vymřela a vedoucími náboženstvími ve světě se tak staly islám a buddhismus.
Jedním z motivů se tak pro Roky rýže a soli stává neustálý konflikt mezi těmito dvěma náboženskými směry, který nakonec vyústí v obdobu naší světové války. K dobru se dá Robinsonovi připsat nejenom skvělý vypravěčský styl, ale i vyváženost jednotlivých pohledů na svět. Po přečtení nemůže čtenář říci, že by Robinson jedné ze stran nějak nadržoval. Ba právě naopak, umně vylíčil jak klady, tak zápory buddhismu i islámu a je jenom na čtenáři, která myšlenka je mu bližší.
Putování duše napříč časem
Pokud by čtenář u Roků rýže a soli hledal nějaký ústřední motiv, jistě y se jím stala reinkarnace. Celá kniha, ačkoli se její děj odehrává v rozsahu několika staletí, je příběhem jenom skupiny postav, respektive skupiny duší (takzvané džátí), které se neustále rodí a na cestě životem se znovu a znovu střetávají, ať už jako přátelé, příbuzní, či milenci. Aby čtenář neztratil nit a rozeznal mezi sebou jednotlivé duše, pojmenoval autor osoby, do kterých se jednotlivé duše převtělí, vždy stejným počátečním písmenem, přičemž hlavní dějová linka se točí kolem tří duší začínajících na písmena B, K a I.
Nejsou to ale jenom jména, která mají jednotlivé reinkarnace podobná. Jsou to i povahové rysy, ať už se jedná o výbušného a věčné rebelujícího K, rozvážného a věřícího B či moudrého a citlivého I. I díky tomu se čtenář neztrácí v ději a každou novou reinkarnaci si dokáže velmi rychle oblíbit. Nutno podotknout, že ačkoli jednotliví hrdinové spolu sdílejí povahové vlastnosti, stále se od sebe velmi odlišují. Tohoto efektu docílil Robinson tím, že každé z postav dává jiné motivace, zázemí či kulturu, kterou jsou ovlivněny. Nemůže se tak stát, že by jednotlivé charaktery splývaly dohromady, ale zároveň tím udržel pomyslnou příběhovou linku, díky čemuž působí kniha konzistentně.
Silná alternativní historie
Jak už bylo řečeno, Roky rýže a soli jsou popisem dějin alternativního světa k tomu našemu. K. S. Robinson zde dokázal mystifikovat a spojit dohromady opravdové historické události z našeho světa s těmi smyšlenými tak dokonale, že pro člověka neznalého historii, zvláště tu východní, je nadlidský úkol tyto dvě části rozeznat. To je jen další z důkazů Robinsonovi geniality.
Tím největším kladem Roků rýže a soli však zůstává jejich čtivost. Tomuto faktu dopomáhá i jejich struktura. Nejedná se totiž o jednotný příběh, ale každá z deseti částí, z nichž se kniha skládá, je jakýmsi útržkem z Robinsonovy historie. S každým přibývajícím příběhem se vám otevírá nová doba a tomu i uzpůsobený styl, jakým je příběh vyprávěn, ať už se jedná o počáteční příběhy, které se spíše blíží legendám, přes popis mořeplaveckých cest, jež vedly k objevení Jing-čou (Ameriky) až po Válku asurů mezi Dar al-Islámem a buddhistickou Čínou.
O Rocích rýže a soli se toho dá napsat hodně a již teď můžeme s jistotou říci, že se jedná o zásadní dílo jak žánrové, tak i mimo fantastiku. K. S. Robinson poukazuje na jeden z nejpalčivějších problémů dnešní doby, a to je obava z islámu, která většinou pramení z neinformovanosti. Robinson se jej tak snaží čtenáři přiblížit, aby islám pochopil jako komplexní náboženství s jeho klady i zápory, a ne jenom ho slepě glorifikovat či démonizovat, jak tomu v mnoha případech bývá. Roky rýže a soli jsou zkrátka výjimečným dílem, které si zaslouží být čteno a rozhodně by nemělo být zapomenuto.
- Kim Stanley Robinson: Roky rýže a soli
- Laser, 2016
- překlad: Milan Žáček
- obálka: Michal Kuba
- 704 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 494 Kč)