Rogan se vrací a jeho novým protivníkem je politika, Juraj Červenák: Přízraky na Devíně
Po značně krvavém střetnutí minulého dvojdílu se zdálo, že Juraj Červenák na svého nejslavnějšího hrdinu zapomněl. Skoro to až vypadalo, jako kdyby se tento slovenský spisovatel rozhodl dát fantasy sbohem a zaměřil se výhradně na historickou detektivku. Ne, že by si čtenáři mohli na sérii o Steinovi a Barbaričovi nějak stěžovat. Ale Rogan tady byl dřív a fantasy je v podání Červenáka náležitě syrová.
Tentokrát vládce Krvavého ohně povolá nitranský kníže, který si dělá zálusk na veledůležitou pevnost Devín. Tamní vládce vyhlásil, že předá svůj stolec (a dceru, obojí pochopitelně vcelku) tomu, kdo vyžene přízraky, které se na devínském vrchu houfují. A protože Nitra usiluje o růst svého vlivu ve slovanských zemích a přímým konkurentem jí je Morava v čele s křesťanským knížetem Mojmírem, rozhodne se Rogan poslechnout.
Jeho pomoc mladému kněžici Pribinovi však nebude tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. V cestě totiž nestojí pouze děsivé přízraky a monoteistický konkurent brousící si zuby nejen na Devín, ale i na nitranské knížectví. Rogan tedy i teď dělá to, co mu jde nejlépe. Za pomoci démonického meče a věrného vlčího společníka Goryvlada je připraven rozehnat všechny zástupce nadpřirozena, kteří se mu připletou do cesty.
Juraj Červenák v pěti bodech
- Narodil se roku 1974 Banskej Štiavnici.
- První knihy vydal pod pseudonymem Thorleif Larsson a George Callahan.
- Napsal několik příběhů s Conanem (Conan Nelítostný, Conan a svatyně démonů, Conan a dvanáct bran pekla).
- Napsal dva časopisecky vydané romány na pokračování (Chřestýš Callahan a brána duchů a Sekera z bronzu, rouno ze zlata).
- Mezi jeho nejvýznamnější díla patří krom cyklu o Černokněžníkovi i trilogie Dobrodružství kapitána Báthoryho, Bohatýr nebo historické romány o Steinovi a Barbaričovi.
Kdo nedával v hodinách dějepisu pozor, ten si může oddechnout. Červenák se způsobům vzniku Velké Moravy v této knize nevěnuje. Byť je třeba přiznat, že je to poměrně lákavá představa na příští Roganova dobrodružství. A to zejména proto, jak moc si hrdina vyvolený pohanskými bohy nerozumí s křesťanským způsobem vymýtání bezvěrců.
Ale snění stranou. Jak již bylo naznačeno, Roganovým úkolem není aktivně zabránit expanzi moravského souseda. Naopak má dopomoc expanzi Nitry. Těžko říct, kdy se rozhodl obejít své rozhodnutí nikdy nepomáhat knížatům a nemíchat se do politiky, ale ruku na srce, podobná předsevzetí se příliš snadno porušují. Už jenom proto, že má Rogan s Mojmírem nevyřízené účty (kdo se ztrácí, měl by si doplnit vědomosti četbou povídkové sbírky Válka s běsy), které by velmi rád srovnal. Pokud možno i s hlavou výše jmenovaného šiřitele nové víry.
Přízraky na Devíně opouští vyšponovanou epičnost posledních dílů a vrací se k prvním příběhům o černokněžníkovi vládnoucímu démonickým mečem. Už nejde o podmanění si celého světa, Rogan se pouze zaplétá do politického boje o strategické území. I tady samozřejmě poteče krev a sem tam někdo své protivníky dokonale zmate a přechytračí. Jenomže následky nebudou tak katastrofické. A protože Mojmír ještě má Pribinu vyhnat z Nitry a založit tak Velkou Moravu, je jisté, že obě hlavní politické postavy mají mnohem větší šanci na přežití než jejich společníci. Nepočítáme-li samotného Rogana s Goryvladem. A Červenákův smysl pro to překvapovat čtenáře nečekanými obraty.
Přestože není nové Černokněžníkovo dobrodružství nikterak dlouhé nebo komplikované, má své kvality a byla by škoda ho minout. Minimálně jako literární jednohubka s oblíbenými hrdiny funguje tato kniha dokonale.
- Juraj Červenák: Přízraky na Devíně
- Brokilon, 2016
- Překlad: Robert Pilch
- Obálka: Michal Ivan
- 252 stran, 248 Kč (v eshopu Fantasye již za 223 Kč)