Ročenka Nejlepší SF a F 2010 nabízí výborné počtení, ale nic převratného, Jonathan Strahan ed.: Nejlepší science fiction a fantasy 2010
Nakladatelství Laser-books se snaží periodicky obohacovat domácí trh s fantastickou literaturou kvalitními výběry anglo-americké povídkové tvorby. Ať už se jedná někdejší úspěšnou sérii Trochu divné kusy, dvojici antologií New Space Opera nebo nedávné Meče & temnou magii. Novinkou Nejlepší science fiction a fantasy 2010 se pokusilo v Česku etablovat řadu ročenek od zkušeného editora Jonathana Strahana. Jak to dopadlo?
Proč dát pro jednou přednost antologii povídek místo dalšímu románu? Kromě toho, že tak člověk na chvíli okusí kouzlo krátkých příběhů, jde hlavně o poznání nových nadějných jmen a o připomenutí si, že staří osvědčení stále píšou dobře a ještě pořád mají co říct. Sbírka Nejlepší science fiction a fantasy 2010 od australského editora Jonathana Strahana představuje výběrovou bichli všech kratších textů, které se na anglo-americkém trhu ve zmiňovaném roce objevily. A je to ročenka vskutku výborná.
Svému čtenáři totiž nabízí absolutní průřez tím, co by si mohl kdy chtít přečíst. Na jejích stránkách se objevují jména prověřených spisovatelů, která už i u nás znamenají kvalitu, ať už od nich známe celé knihy (Gaiman, Sterling, Doctorow), nebo jen povídky (Lanaganová, Kushnerová). Najdou se tu ale i taková jména, která se v Česku představují vůbec poprvé (Tregillis). Převládajícím typem příběhu je povídka o přibližně dvaceti stranách, ačkoli se objeví i mikropovídky nebo delší novely. Ale z valné většiny jde o v češtině dosud nevydané texty.
Další antologie Jonathana Strahana na Fantasyi:
- Meče a temná magie (editoři: Jonathan Strahan a Lou Anders) – recenze (Jana Poláčková), recenze (Zdenek Schreil)
- New Space Opera (editoři: Jonathan Strahan a Gardner Dozois) – recenze (Martin Bedeč), recenze (Miroslav Žamboch)
- New Space Opera 2 (editoři: Jonathan Strahan a Gardner Dozois) – recenze (Kamila Vozáková)
- Locus: To nejlepší z fantasy a science-fiction (editoři Jonathan Strahan a Charles Brown) – recenze (Martin Bedeč)
To hlavní však představuje tematická rozrůzněnost všech prací, díky níž si prakticky každý čtenář dokáže najít přesně ten typ příběhu, který mu sedí – a vše samozřejmě vyhrají ti, kterým nesejde na žánru, ale na dobrém vyprávění. Mezi devětadvaceti povídkami se najde hodně fantasy, dostatek science fiction a jisté množství příběhů na té stírající se hranici mezi realitou a nevtíravou fantazií. Na šesti stech stránkách se odehrávají příběhy o nesmrtelných duších, které nemohou kvůli magii nikdy zemřít (Swirskyová), o sexy krasobruslařských robotech ve světě, kde se globální oteplování stalo skutečností (McDonaldová), o impériu měst vznášejících se v atmosféře Venuše (Landis) nebo o mláďatech krvežíznivých jednorožců (Peterfreundová). O děsivé mimozemské bytosti snažící se pochopit omezené humanoidy (Watts). O homosexualitě a potlačovaném rodinném dědictví (Barzak), o nepolapitelných jménech vody v telefonním sluchátku (Johnsonová), o steampunkových vzducholodích (Valentineová), o člověku, který snad vzletěl do vzduchu dříve než bratři Wrightové (Handová). A v neposlední řadě o Peteru Panovi ve službách britské královny (Brennanová).
Přesto je tu ještě jedna věc, kvůli které je Strahanova antologie dobrou koupí pro všechny fanoušky fantastiky. Všechny povídky jsou kvalitními texty, které je radost si přečíst, a ačkoli možná některé působí ve srovnání s další tvorbou svých autorů jako průměrné a bezduché (Abercrombie) a jiné mají zase o pár stránek víc, než by bylo třeba (Reed), drží si všechny obdivuhodně vysokou úroveň, což značí, že se jedná opravdu o výběr toho nejlepšího, co se v roce 2010 urodilo.
Jonathan Strahan představuje čtenářům po všech stránkách mimořádně vyvážený svazek, u něhož se vyplatí zapřemýšlet o vydání té astronomické částky, kterou si za ni knihkupci účtují. Třebaže Nejlepší science fiction a fantasy 2010 přece jen má jednu chybu: je to výborné čtení, ale není to nic převratného. Nad mnoha povídkami se člověk zastaví, aby si je označil jako opravdu dobré, ale ani u jedné nebude zázračně oslněn převratnou originalitou námětu nebo novým klenotem fantastiky. Žádný ohňostroj se prostě nekoná, země se nepohnula. Ale třeba se jen nic tak dobrého neurodilo.
- Strahan, Jonathan (ed.): Nejlepší science fiction a fantasy 2010
- Laser-books, 2011
- překlad: kolektiv překladatelů
- obálka: Bob Eggleton
- 606 stran, 459 Kč (v e-shopu Fantasye již za 413 Kč)
6. února 2012, Jan NohovecSeznam povídek
- Hannu Rajaniemi: Žalozpěv za mladého losa (Elegy for a Young Elk)
- Neil Gaiman: Pravda je jeskyně v černých horách (The Truth is a Cave in the Black Mountains)
- Sandra McDonaldová: Sedm umělých sexy kovbojů (Seven Sexy Cowboy Robots)
- Sarah Rees Brennanová: Špión, který nikdy nevyroste (The Spy Who Never Grew Up)
- Holly Blacková: Aarne-Thompsonova klasifikační revue (The Aarne-Thompson Classification Revue)
- Damien Broderick: Pod Venušinými měsíci (Under the Moons of Venus)
- Joe Abercrombie: Podělaná práce (The Fool Jobs)
- Robert Reed: Jediný (Alone)
- Kij Johnsonová: Jména vody (Names for Water)
- Theodora Gossová: Krásenky (Fair Ladies)
- James P. Kelly: Plus mínus (Plus or Minus)
- Ellen Kushnerová: Ten s noži (The Man With the Knives)
- Cory Doctorow: Dodgersové a dobrodružné promítání na Leicester Square (The Jammie Dodgers and the Adventure of the Leicester Square Screening)
- Elizabeth Handová: Panenský let McCauleyho Bellerophona (The Maiden Flight of McAuley’s Bellerophon)
- Margo Lanaganová: Zázračná Aquilina (The Miracle Aquilina)
- Pat Cadiganová: Chuť noci (The Taste of Night)
- Bruce Sterling: Hubitel hmyzu si dává inzerát (The Exterminator’s Want-Ad)
- Christopher Barzak: Mapa sedmnácti (Map of Seventeen)
- Maureen McHughová: Naturalista (The Naturalist)
- Sara Gengeová: Otcovy hříchy (Sins of the Father)
- Geoffrey A. Landis: Sultán mraků (The Sultan of the Clouds)
- John Kessel: Iterace (Iteration)
- Diana Peterfreundová: Jak pečovat o mládě vraždícího jednorožce (The Care and Feeding of Your Baby Killer Unicorn)
- Lavie Tidhar: Noční vlak (The Night Train)
- Ian Tregillis: Zátiší [Šedesátková pohádka] (Still Life [A Sexagesimal Fairy Tale])
- K.J. Parkerová: Amor Vincit Omnia (Amor Vincit Omnia)
- Peter Watts: Věci (The Things)
- Genevieve Valentineová: Výroční bál pánů ze Společnosti zepelínských strojníků (The Zeppelin Conductors’ Society Annual Gentlemen’s Ball)
- Rachel Swirskyová: Paní, která rozsypala rudé květy pod královniným oknem (The Lady Who Plucked Red Flowers Beneath the Queen’s Window)