Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Robert Silverberg ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Robert Silverberg, nar. 1935

499px-Robert_Silverberg_2005

Robert Silverberg je americký autor, který se proslavil především svou tvorbou v oblasti sci-fi literatury. Narodil se 15. ledna 1935 a svou první povídku publikoval ve dvaceti letech. Je několikanásobným kandidátem na cenu Hugo a držitelem ceny Nebula.

Raná tvorba

První román Roberta Silverberga určený pro děti – Vzpoura na Alfa C, vyšel v roce 1954 (1954, Revolt on Alfa C) a byl za něj oceněnou cenou Hugo pro nejlepšího nového spisovatele. V následujících čtyřech letech publikoval hojně především v žánrových časopisech. Jeho další působení na poli sci-fi na nějaký čas zarazil v roce 1959 pád trhu s vědeckofantas­tickou literaturou.

Silverberg se projevil jako všestranný autor a začal se živit psaním historické literatury faktu (kterou velmi podrobně studoval) a dokonce zamířil i do vod lehké pornografie (napsal přes dvěstěpadesát erotických románů).

Návrat ke kořenům

O několik let později se znovu vrací na scénu a v rychlém sledu tvoří několik významných děl moderní sci-fi literatury. Ve stylu jeho psaní je vidět obrovský pokrok. Knihy z tohoto období jsou charakteristické svými pozoruhodně hlubokými psychologickými studiemi, emočně zabarvenými popisy deprimujících a omezujících prostředí a v neposlední řadě také velmi kontroverzními tématy.

Silverberg Robert: Umírat v nitru
Díla o lidech, kteří jsou z nějakého důvodu vyčleněni ze společnosti patří k těm nejlépe hodnoceným. Nejznámějším příběhem tohoto zaměření je zcela určitě román Umírat v nitru (1972, Dying Inside, č. Umírat v nitru, Laser 1994, Laser-books 2009), který popisuje život telepata, jenž dokáže nahlédnout do mysli kteréhokoliv člověka. Díky tomu není schopen normálního soužití s ostatním lidmi, ale zároveň telepatie představuje jeho jediné pojítko s nimi. Tento dar ale začne jednoho dne pomalu mizet.

Robert Silverberg na Fantasyi:
Příchod noci – recenze (Jana Šrámčíková)
Umírat v nitru – recenze (Martin Bedeč)

Dalším stěžejním tématem je kontakt Země s mimozemskými civilizacemi. Novela Křídla noci (publikovaná nejdříve jako povídka a vydaná později jako stejnojmenný svazek v nakladatelství Polaris) a román Dolů k Zemi (1970, Downward to the Earth, č. Dolů k Zemi, Polaris 1995) jsou toho důkazem. Román The World Inside (1971) se věnuje situaci na přelidněné zemi, kde vysoká koncentrace lidí znemožňuje prakticky jakékoli soukromí a intimní chování.

K velmi výrazným dílům patří povídka Narozen s mrtvými, za kterou byl Silverberg oceněn cenou Nebula. Odehrává se ve světě, kde vědci přišli na to, jak oživit mrtvé lidi a dokonce dávno vyhynulá zvířata. Živí mrtví se ale chovají trochu jinak než za svého života…

Společným jmenovatelem knih Silverbergova druhého tvůrčího období je rozmanitost. Autor sám nikdy nesklouzl k laciné komerci, takže happy end rozhodně nepatří k základním pilířům jeho díla. Neobvyklé příběhy nutí čtenáře k zamyšlení ještě dlouho poté, co knihu samotnou odloží na poličku. A do popředí se nevyhnutelně vkrádá všetečná otázka: Co kdyby? Ovšem otázkám se Silverberg nevyhýbá ani při psaní. Pokládá jich mnoho, ale nikdy nezodpoví všechny. Jeho romány díky tomu získávají navíc příjemnou auru tajemna.

Silverberg spolupracoval i s několika velikány sci-fi. Přepsal a rozšířil například některé povídky Isaaca Asimova (Příchod noci, Pozitronový muž). Jeho tvorbu lze většinou zařadit mezi tzv. soft sci-fi, která klade důraz na společenského vědy jako je sociologie, psychologie nebo ekonomie. Tím se liší od hard sci-fi, která se věnuje spíše pochopení kvantitativní věd (astronomie, fyzika, chemie atd.).

Asimov Isaac a Silverberg Robert : Příchod noci

Ve světě Majipoor

V roce 1975 oznámil Silverberg svůj odchod ze světa literatury a stáhl se do ústraní. Ale o pět let později vyšel na světlo s novým románem, tentokrát na pomezí sci-fi a fantasy s názvem Hrad lorda Valentina (1979, Lord Valentine's Cas­tle, č. Hrad lorda Valentina, Classic 1995). Ten se stal první knihou rozsáhlého cyklu světa Majipoor.

Majipoor je planeta několikanásobně větší než Země, ale s menší hustotou osídlení. Její obyvatelé žijí v období středověku, i když znají některé moderní vynálezy a technologie a čas od času k nim zavítá i nějaká ta vesmírná loď. Planetu obývá osm ras, které mezi sebou udržují křehké příměří. Hlavními obyvateli planety jsou ale lidé. Mají v držení většinu šlechtických titulů a nejvýznamnější ekonomickou sílu.

Robert Silverberg ale nezapomněl ani na svou lásku k historii a mytologie. Vydal například dva velké romány vycházející ze sumerské mytologie Gilgamesh the King a To the Land of the Living nebo Thebes of the Hundred Gates odehrávající se ve starověkém Egyptě.

Období po roce 1975 se nese na vlně zajímavě stvořených prostředí a lehce čtivých příběhů. Naopak psychologie postav ustoupila částečně do pozadí, protože podle Silverberga byly právě tyto rozsáhlé studie lidského nitra jednou z příčin syndromu vyhoření v roce 1975, kterému předcházelo několik neúspěšných knih.

V současné době žije Robert Silverberg se svou druhou manželkou v San Franciscu. V roce 2007 byl zvolen prezidentem Fantasy Amateur Press Association. Na svém kontě má přes dvě stě sedmdesát románů, pět set povídek, stovku knih z oblasti non-fikce a desítky sbírek, na nichž pracoval jako editor. U nás mu vyšly povídky v mnoha antologiích a přes deset románů, z nichž je většina beznadějně vyprodaná.

9. listopadu 2011, Jana Šrámčíková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Umírat v nitru

Umírat v nitru
Vložit do pytle na zboží  Koupit 179 Kč 161 Kč

Příchod noci

Příchod noci
269 Kč 242 Kč