Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Říjnová Pevnost je bestiální… jako sám Fajkus ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Říjnová Pevnost je bestiální… jako sám Fajkus, Pevnost 10/2014

Pevnost 10 2014

Začíná se ochlazovat, listí na stromech se pomalu barví a za oknem defilují mlha, déšť a… no prostě hnusná slota. Aby dostála atmosféře, do pochmurných barev se převlékla i nová Pevnost. A vévodí jí temný elf, Drákulové, Frankensteini a templáři.

Kdo to ještě neví, tak slyšte: Pevnost má nového šéfredaktora, bestiálního Martina Fajkuse. Na jejím složení a vzezření se ale změnilo jen pár drobností, a tak říjnové číslo roku 2014 otevírá navzdory literární obálce opět filmové téma, a to nový americký výlet do Transylvánie v podobě snímku Drákula: Neznámá legenda. Aby toho nebylo málo, Pevnost se podívá i na ty nejlepší a nejznámější tváře slavného upířího hegemona, kolik jich jen ve světové kinematografii měl, včetně opomíjeného seriálového zpracování z loňského roku.

Minecraft_Manual_cz
Podzimní počasí upírům a pochmurným tématům jenom svědčí, a tak se do hororového hávu vůbec zachumlala velká část nové Pevnosti. Film například dále rozebírá Annabelle, kde hraje hlavní roli zvrácená démonská panenka. Vlastní dvoustranu dostalo i veleznámé anime Vampire Hunter D, kde si budou moci všichni milovníci pohyblivých obrázků ověřit, že Japonci se s upíry rozhodně nemazlí. V neposlední řadě se krvesajům věnuje i komiksová dvoustrana, která se podívá na ty nejslavnější kreslené pány noci. A ano, je tam i Vampirella.

Do party hororových monster tak chybí už snad jen zombie. A ty přijdou na přetřes ve čtyřstraně věnované Minecraftu. Možná si říkáte, že na tenhle fenomén přišla redakce měsíčníku trochu pozdě, jako kompenzaci ale můžete od Pevnosti uplatnit 35% slevu na knihy ze světa návykové kostičkárny, které v češtině vydává nakladatelství Egmont. A to se vyplatí.

Excelsior gentlemani
Legenda jménem Drizzt (feat. Frankenstein)

Kdo je vlastně ten drsňák, co se šklebí z titulní strany říjnové Pevnosti? Jeho celé jméno zní Drizzt Do’Urden a je to temný elf, který vystupuje jen v češtině takřka ve dvaceti fantasy knihách. Čtenářům ho na čtyřstraně zevrubně představí sám nový šéfredaktor Martin Fajkus a přidá k tomu i rozhovor s autorem kultovního hrdiny, R. A. Salvatorem. A co víc, nové číslo průvodce po fantastických světech obsahuje krátkou povídku od tohoto amerického autora. Je to svižný a akční příběh, přesně takový, jaký by člověk čekal.

Přesto v černobílé sekci překvapí spíše v pořadí druhá povídka, jejímž autorem je Jan Dobiáš a která se na strany Pevnosti vetřela ze steampunkového sborníku Excelsior, gentlemani!, jaký v září vydalo nakladatelství Straky na vrbě. Zneuznaný vědec, hlavní hrdina textu, se tu vydává na ukázkově ponurý hrad na odlehlém venkově, kde hodlá za pomoci tajemství přírodních věd darovat světu nový vynález, jaký by ho vrátil na výsluní. Dobiášova variace na světoznámého Frankensteina má spád a hlavně pořádnou dávku vtipu, která v podzimní sychravé atmosféře příjemně zahřeje. Co si přát víc?

grr-martin-rytir-sedmi-kralovstvi
Kdo nás ovládá?

… přesně tak se ptá v jednom ze článků historické sekce Míla Linc. Někoho zřejmě zednáři, jiného ilumináti a český trh s fantastickou literaturou patrně Tomáš Němec. Nebo je to všechno to samé? Buď jak buď, kromě konspiračních teorií se Míla Linc podíval také na templáře a jejich působení ve středověkých Českých zemích. Věděli jste, že na našem území dokonce kdysi stál hrad Templštejn?

Ovládat ale člověka může ledacos, nejen tajné rozvratné skupiny. Některé lidi na světě zřejmě drží touha bojovat proti zločinu, a tak se převlékají za tzv. real-life superheroes. Proč a jak, to se dozvíte z velezajímavého článku investigativce Leoše Kyši. Někoho jiného zase mohou ovládat touhy stát se psavcem a pro taková individua má kopu doporučení radící profík Míla Linc. A konečně mnoho z nás ovládá touha přečíst si něco nového od G. R. R. Martina. Šestý díl Písně ledu a ohně sice pořád ještě nevyšel ani v originále, v češtině se ale letos na podzim chystá vydání tří novel ze stejného světa pod názvem Rytíř sedmi království. Alespoň něco, ne?

Nová Pevnost je tak opět – jak jinak? – nabušená informacemi ze všech koutů českého fantastického rybníčku. A kdyby vás náhodou neuspokojila, vždycky je tu bonus na internetu. Nový šéfredaktor Martin Fajkus totiž nedávno otevřel svůj krám i na YouTube. Najdete ho na http://youtu.be/1hQnlrliNhM.

Zdeněk Žemlička - Vlcice a stare plemeno 2

Dále v Pevnosti 10/2014

  • Kniha měsíce – Já, robot: poslouchat
  • Desert Punk, něco jako Fallout v manze
  • Preview akční pecky Aktivní kovy od Štěpána Kopřivy
  • Vesmírná konference – Steampunk v Milovicích
  • Vúdú: Pravda o zombiích
  • Knižní příloha Vlčice a staré plemeno 2
1. října 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).