Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Red, to je jméno přítele i barva krve ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, omluvte prosím delší dobu vyřizování vašich objednávek, potýkáme se po inventuře s technickými problémy. Může docházet ke zpoždění v řádu dní.

Red, to je jméno přítele i barva krve, Jack Ketchum: Red

Ketchum Jack: Red

Stárnoucímu veteránovi z války v Koreji Averymu toho na tomto světě moc nezůstalo. Dcera bydlí daleko a jedinou vzpomínkou na jeho milovanou ženu, která je již třináct let po smrti, zůstává čtyřnohý přítel, pes Red. Averyho poklidný život v malém městě se změní ve chvíli, kdy při rybaření potká partu kluků a jeden z nich mu psa bezdůvodně zastřelí. Tím se rozpoutá sled událostí. A čtenář nepřestane žasnout nad tím, co jsou někteří schopni udělat, jen aby nemuseli říct: „Je mi to líto.“

Avery hledá zastání na straně zákona, ovšem v jeho očích je pes brán jako pouhá věc. Hrdinův přítel je totiž právník, a proto se mu snaží nastínit možnost úspěchu u soudu, pokud by se kauza k němu vůbec dostala. Avery se proto rozhodne jednat a navštíví otce Dannyho – kluka, který střílel. Žádá po něm jen upřímnou omluvu, té se však nedočká. Ke všemu je Dannyho otec bohatý a vlivný a nebojí se zajít za hranici zákona, aby ochránil pověst své rodiny, umlčel Averyho a pravdu pohřbil společně s tělem Reda.

Pes cítil, že se tu odehrává něco, co přesahuje starcův uklidňující pokyn ruky i jeho vládu nad situací. A chlapec udělal krok blíž a mír, který se vznášel nad řekou a lesem a slunečným červnovým dnem, mír života života starého muže, který až dosud vedl, protrhl výstřel z brokovnice. (str. 17)

Zdálo by se, že hlavní hrdina této útlé knihy má nejlepší roky svého života za sebou a nikdo by od něj už nic nečekal. Možná ani čtenář ne. Nakonec se ale Avery ukazuje jako velmi zajímavá osobnost. Autor se dostane i k jeho minulosti a čtenář tak postupně zjišťuje, co ovlivnilo jeho jednání. A zároveň se protagonistův charakter pod tlakem nových událostí dále vyvíjí, což je společné pro většinu hlavních postav.

Jack Ketchum v pěti bodech

  1. Vlastním jménem Dallas William Mayr.
  2. Narodil se 10. listopadu 1946 v městečku Livingston ve státu New Jersey.
  3. Bakalářský titul z angličtiny získal v Bostonu.
  4. V mládí si velmi rád vymýšlel příběhy a měl velkou zálibu v klasických filmových hororech.
  5. V roce 2011 byl zvolen velmistrem světového hororu.

Kniha je doplněna o černobílé ilustrace, jež nastiňují určitou situaci a zároveň dávají čtenáři prostor pro představivost. Jack Ketchum využívá svého umění všechno detailně popsat, i když někdy do detailů, které už nejsou příjemné, a tím čtenáře vtahuje do děje. A právě s dějem si pohrává přímo mistrovsky, neboť kniha je ho plná, a přesto čtenář není zahlcen a dokáže vše vstřebat. Pomůže i fakt, že knihu Red vypráví hlavní hrdina v ich-formě.

Příběhem se prolíná několik dějových linií z Averyho minulosti, ať už jsou to boje v Koreji nebo události související se smrtí jeho ženy Mary. Ketchum také otevírá otázky, na které nedává odpověď, ale díky nimž nutí čtenáře k zamyšlení nad chováním lidí, zákonů či koloběhu života. Tato kniha je svým způsobem pro každého kromě malých dětí, protože čtenář si v ní najde vždy něco, co zaujme právě jeho.

  • Jack Ketchum: Red
  • Maťa, 2016
  • obálka: Andrej Sujetov Kostić
  • překlad: Martina Löflerová
  • 172 stran, 228 Kč (v e-shopu Fantasye již za 205 Kč)
26. dubna 2016, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Red

Red
Vložit do pytle na zboží  Koupit 228 Kč 205 Kč