Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Prstenec prozření: Space opera ve své ryzí podobě ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Prstenec prozření: Space opera ve své ryzí podobě, Julie Nováková: Prstenec prozření (Blíženci 1)

prstenec-prozreni

Stejně jako westerny mají horse opery či romantické příběhy soap opery, i science fiction má svoji „operu“. Termín space opera se používá od poloviny minulého století pro akční a dějově přímočaré příběhy s většinou černobílými postavami. Současnou podobu tohoto stylu přináší ve své ediční řadě Evropská space opera nakladatelství Brokilon, v němž nyní vychází první díl trilogie Blíženci, který pod názvem Prstenec prozření napsala Julie Nováková (*1991).

Dobrodružná sci-fi v jejím podání splňuje všechny předpoklady pro space operu, tedy akční, čtivý příběh plný vesmírných válek, konspirace, záhadných bytostí a technologií. Jenže Julie Nováková nechtěla napsat příběh ve stylu nehroženého kapitána Marka Stona, ale vložit do díla něco více, něco, čím by přidala na kvalitě.

V první řadě je to děj, který jen těžko nazvat přímočarým a předvídatelným. Její příběh se skládá z několika linií, které se neustálé proplétají a doplňují, takže zatím nelze říci, co kdo či snad co je hlavním hrdinou knížky. Každá z příběhových větví má své vlastní protagonisty, a každý z nich jako by na vlastních bedrech nesl tíhu možné budoucnosti celého lidstva, které už ve vzdálené budoucnosti kolonizovalo vesmír.

Mezi hvězdy lidé pronikli především díky pozůstatkům podivné civilizace Hvězdoměnců, kteří po sobě zanechali síť tunelů, červích děr, umožňující cestovat v mezihvězdných prostorách. Jenže lidstvo chce expandovat stále hlouběji do vesmíru, a tak je nutné přijít na tajemství tvorby těchto tunelů. Ovšem osídlený vesmír je už rozdělený jako mezi soupeřící strany za studené války, a každé frakci je jasné, že ten, kdo tajemství odhalí, bude mít osudový náskok na moc nad druhými. A někdo na to asi přišel. Proto jsou všechny zbraně a strategie povoleny.

Julie Nováková v pěti bodech

  1. Autorka pěti románů a více než třiceti povídek v časopisech a antologiích.
  2. Především její povídková tvorba se může pyšnit řadou ocenění a nominacích na literární ceny.
  3. Působí jako nezávislá redaktorka časopisu XB-1 a jeho webových stránek.
  4. Věnuje se i publikování v zahraničních médiích, jakými jsou například Clarkesworld či Fantasy Scroll.
  5. Překládá eseje Jasona Sanforda pro XB-1 a další texty pro jiné časopisy či weby.

Postav je v příběhu skutečně povícero, a jejich kolorit je značný. Od psychologicky propracovaných „vážných“ postav, které se mentálně napojují do cizích myslí, po despotického velitele německých sil, jenž jakoby vypadl z reklamního žurnálu kriegsmarine, či po génia se sociálním myšlením à la Sheldon ze sitcomu Teorie velkého třesku. A do toho vstupují geneticky upravení zabijáci naprogramovaní k nadlidským schopnostem. Tedy vše potřebné k vytvoření toho správného vesmírného dobrodružství.

Osobně si ovšem myslím, že autorka Prstenec prozření možná až trochu překombinovala. Především děj, do kterého jsme vhozeni jako doprostřed rybníka, a tak mi dělalo trochu problém se v něm orientovat, kde, kdo, s kým nebo proti komu. Až jsem musel hledat v databázích, jestli vlastně knížka nenavazuje už na příběh, kterých bych si měl přečíst předtím.

Od knihy typu space opera se musí očekávat, že některé věci musí zacházet až do krajností. To vše se Julii Novákové podařilo. Výpravným jazykem doplněným adekvátním množstvím technických termínů tak vytvořila science fiction v její základní podobě. Další dva díly by této prudce stoupající hvězdě na nebi české fantastiky měly vyjít v nejbližších měsících roku 2015, a pár povídek i ve dvou povídkových souborech, vše pod hlavičkou nakladatelství Brokilon.

  • Julie Nováková: Prstenec prozření (Blíženci 1)
  • Brokilon, 2015
  • obálka: Jakub Javora
  • 236 stran, 240 Kč (v e-shopu Fantasye již za 223 Kč)
22. dubna 2015, Bohdan BoboKing Volejníček

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Blíženci 1 - Prstenec prozření

Blíženci 1 - Prstenec prozření
Vložit do pytle na zboží  Koupit 248 Kč 223 Kč