Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Probouzení je kniha plná magie a strašidelných scén, Kelley Armstrong: Probouzení (Nejtemnější síly 2)

Armstrong Kelley: Nejtemnější síly 2 - Probouzení

Chloe Saundersová je nekromant, tedy člověk, který vidí duchy a dokáže je povolat zpět do jejich tělesných schránek. Jenže se svými schopnosti neumí zacházet…

Chloe má za sebou útěk z léčebny pro duševně choré, který podnikla se svými neméně nadanými přáteli, a následnou zradu, díky které zase skončila zavřená. Ona ale přesto nepovoluje ve svém odhodlání vymanit se ze spárů věznitelů – vědců z tzv. Edisonovy skupiny, zabývající se genetickými úpravami dětí s nadpřirozenými schopnostmi. S pomocí ducha jakési démonky se nekromantce nakonec povede utéct a rozšířit partu o dalšího uprchlíka, nepříjemnou a mírně hysterickou čarodějnici Tori. Skupina žije na útěku a snaží se zjistit více o Edisonově skupině, která se nevzdává a stále je hledá a pronásleduje. Situaci navíc vůbec nezlepšují sílící Chloeiny schopnosti, které dívka neumí ovládat…

Ta věc se sama od sebe táhla za mnou s pomocí svého jediného pochroumaného křídla. Tohle je nepochybně mrtvola netopýra, kterou jsem probudila k životu. (str. 93)

Probouzení je druhý díl série Nejtemnější síly americké autorky Kelley Armstrong, kterého se každý fanoušek série po napínavém konci Přivolávání nemohl dočkat. A autorka nezklamala, protože kniha opět nabízí kombinaci humoru, magie a napětí, jež čtenáře okouzlila už v prvním dílu.

Jelikož Chloe studovala filmovou školu a je do filmování zapálená, i v Probouzení přirovnává některé scény ze svého života k těm filmovým a čtenáři občas připadá, jako by v průběhu scény zasáhl střihač. Nicméně, v této knize je filmový pohled mnohem vzácnější, než tomu bylo v té předchozí, což je škoda, protože děj zajímavě oživuje.

Ve filmu bychom při útěku rozhodně vlítli rovnou do pasti. Všichni by byli chyceni… tedy kromě mě, hlavní hrdinky. (str. 111)

Co se týče napětí a děsivých scén, autorka lehce přitvrdila, a proto dá Probouzení strašpytlům pořádně zabrat. Když například Chloe během spánku oživuje mrtvoly, čtenář si dokáže živě představit každou nechutnou scénu se shnilými těly a je opravdu těžké po dočtení usnout bez rozsvícené lampičky. Tím, že je kniha často psána s nádechem filmových postupů, jsou scény velmi živé a zajišťuje intenzivní čtenářský prožitek.

Není úplně obvyklé, aby hlavní či vedlejší dějovou linií nebyl milostný příběh, u této knihy ale opravdu chybí. I tady samozřejmě lásku najdeme, dokonce ve formě milostného trojúhelníku, Kelley Armstrongová jí ale nedává téměř žádný prostor. Čtenář se tak o vývoji milostné linky dozvídá spíše prostřednictvím náznaků a vypadá to, že se tomuto tématu autorka bude věnovat až v závěrečném dílu. Což ničemu neškodí a pro některé čtenáře je to možná dokonce pozitivní zpráva.

V první knize autorka nedokázala plně využít potenciál originálního námětu, čímž se nabízí otázka, zda se jí to podařilo v té druhé. Odpověď zní, že si dává na čas. V Probouzení čtenáři dávkuje nové informace střídmě, takže ten proto ani po dočtení neví, jak je to vlastně s těmi vlkodlaky a proč Edisonova skupina geneticky upravuje malé děti. Je tedy jasné, že si autorka ta hlavní odhalení schovává na poslední knihu, a tak nezbývá nic jiného, než na ni napjatě čekat.

  • Kelley Armstrong: Probouzení (Nejtemnější síly 2)
  • Galatea, 2014
  • překlad: Silvie Švihelová
  • 284 stran; 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
18. března 2015, Veronika Stránská

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Nejtemnější síly 2 - Probouzení

Nejtemnější síly 2 - Probouzení
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč