Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Přihořívá… hoří! Aneb Agent JFK v jednom ohni ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Přihořívá… hoří! Aneb Agent JFK v jednom ohni, Václava Molcarová: Horká půda (Agent JFK 36)

Molcarová Václava: JFK 36 - Horká půda

Je třeba říci, že třicátý šestý díl série významně porušil zaběhnuté pořádky. Většina předchozích knih se nesla v duchu nekomplikované akční zábavy, leč autorka dílu nejnovějšího přinesla trochu jiný pohled na věc. Horká půda obsahuje mnohem méně akce a mnohem více dialogů než jsou čtenáři zvyklí – díky tomu bohužel působí dost rozvláčným dojmem. Otázkou zůstává, jak toto pojetí přijmou zejména konzervativní čtenáři, já osobně jsem si dlouho nedokázal na tuto novinku zvyknout.

Znalci série již z předchozích dílů mají také jasnou představu o tom, co agent Kovář dokáže. Jenže najednou tento drsný chlapík dostává většinu knihy na frak – je vězněn, velmi vážně raněn a tak nějak „trochu z formy“. Navíc jsou v celém textu mnohokrát zachyceny i agentovy vnitřní dialogy a myšlenkové pochody, které příliš nekorespondují s image neústupného chladnokrevného dobrodruha získanou v průběhu času. Ale což, slabší chvilka občas přijde i na protřelého mezisvětoběžníka.

Bohužel nepříliš dobrý dojem dotváří další drobnosti: postav je v knize příliš mnoho (méně pozorný čtenář se začne poměrně rychle ztrácet) a motivace některých jedinců je nejasná nebo zmatená. Zmatečně působí i některé scény; popisy prozatím nejsou nejsilnější stránkou autorčina řemesla. Navíc jeden z klíčových prvků příběhu, souboj o mapu se zachyceným portálem, postupem času naprosto ztratí na významu a vyšumí do ztracena.

Občas má člověk pocit, že Horká půda byla ušita horkou jehlou, že trocha editace a přepisování navíc by text mohla výrazně vylepšit.

Quo vadis, JFK?

Celá série JFK opět prožívá dèja vu. Několik předchozích dílů po restartu dalo čtenářům naději, že se schyluje k něčemu velkému, k výraznějšímu skoku v kontextu celého cyklu. Ale v posledních dílech opět začínají epizody trpět dýchavičností a problémy pohybové soustavy, které jim brání ve výraznějším posunu. Jsem si vědom, že každý díl nemůže být zlomový, ale Horká půda je typickou výplňovkou přešlapující neohrabaně na místě. Zakončení celé knihy však paradoxně čtenářům přináší naději na další svěží vítr.

Václava Molcarová v pěti bodech

  1. Václava Molcarová se narodila 26.10.1969. V sou­časné době ji živí zvěrolékařství.
  2. Svoji spisovatelskou dráhu začala v mainstreamové literatuře knihami Když ptáčka lapají (XYZ, 2010) a Bratři, sestry a jiná neštěstí (MOBA, 2012).
  3. První úspěchy v rámci fantastiky získala v literární soutěži Žoldnéři fantasie v letech 2010, 2011 a 2012 a v Mlokovi v letech 2011 a 2013.
  4. Její jméno je spojeno také s časopisem XB-1, kde v roce 2011 získala cenu Daidalos, v letech 2012 a 2013 se probojovala do finále bojů o tuto cenu.
  5. Její literární úspěchy vedly až k nabídce od Miroslava Žambocha na sepsání „vlastního“ dílu série Agenta JFK.

S efektním zakončením knihy je spojen další (věčný) problém – je těžké se strachovat o život nebohého agenta, když je předem jasné, že se dalšího dílu dožije i přes všechny zapeklitosti a nesnáze. Kontrapunktem k Horké půdě Václavy Molcarové je povídka Zuzany Lipowské Na hraně zkázy na konci knihy. Zde se dočkáme starých známých tak, jak je máme rádi. JFK, Vega i Andrea čelí svému největšímu nepříteli a bojují na život a na smrt, aby ve finále byli v budoucnu přinuceni čelit mnohem většímu problému, než je X-Hawk.

Konečný verdikt je tentokrát velmi obtížný. Horká půda je netradičně pojatý díl série – rozhodně není špatný, jen odlišný. Není to klasické lehké oddechové čtivo, vyžaduje trochu soustředění a zpracováním se také do Top 10 nevejde. I přesto, že jsou některé pasáže zábavné a neokoukané ale budete mít ve výsledku pocit, že knize chybí lehkost, švih a nadhled, které jsou typickými znaky příběhů o agentu JFK.

  • Václava Molcarová: Horká půda (Agent JFK 36)
  • Triton, E.F., 2016
  • Obálka: Petr Vyoral
  • 216 stran, 169 Kč (v e-shopu Fantasye již za 152 Kč)
25. května 2016, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 36 - Horká půda

JFK 36 - Horká půda
Vložit do pytle na zboží  Koupit 169 Kč 152 Kč