Přichází nové kolo soutěže o největší světovou velmoc, P. W. Singer, A. Cole: Třetí světová válka
Svět se mění. Zatímco ve 20. století se Spojené státy americké vypracovaly díky oběma světovým válkám mezi globální supervelmoci, o sto let později jsou karty rozdány jinak. Čína se konečně probouzí a začíná rychle upevňovat pozici nového politického a vojenského lídra. Jenomže tento raketový vzestup se neobejde bez konfliktu s konkurencí.
Zdá se, že americká armáda se od dob Pearl Harboru nepoučila a čeká ji další katastrofa. Bleskový útok ji zastihne nepřipravenou a následky mohou být ještě tragičtější, než na počátku minulého globálního střetu. Zničit ji přitom může přesně to, čím se US Army po mnoho dekád právem pyšnila: technologický pokrok. Novou revolucí zocelené vedení Číny totiž disponuje mnohem sofistikovanějšími prostředky, od válečných dronů a supermoderních bitevníků až po první vojenskou základnu ve vesmíru a dlouho plánovaného trojského koně schovaného v mikročipech prodávaných americké armádě.
Jedním úderem tak Američané přijdou o veškeré sledovací a komunikační družice. Moderní stíhačky F-35 padají ve střetu s čínskými drony jako mouchy. A než se kdokoli z nejvyššího velení nadechne k odpovědi, vlaje na Hawajských ostrovech nová vlajka. Jenomže to by nebyli vojáci strýčka Sama, aby se jen tak vzdali. Navzdor jasné nevýhodě opráší již vyřazené stíhače a dosluhující válečná plavidla a vydají se vzít si zpět to, co jim právem náleží.
P. W. Singer a A. Cole ve čtyřech bodech
- Singer je americký politolog specializující se na ozbrojené konflikty 21. století.
- V roce 2008 spolupracoval s volebním týmem Baracka Obamy.
- Cole je bývalý reportér Wall Street Journal.
- Ve svých dílech se zaměřuje na moderní vedení války.
Autoři namíchali atraktivní koktejl akce a tradičního amerického hrdinství. Nechybí zde v podstatě nic, co lze od podobné knihy očekávat. Odvážní Američané odhodlaní bránit svou vlast, maniakální vražedkyně likvidující čínské okupační důstojníky ve velkém, geniální multimiliardář s apetitem Jamese Bonda, americký kapitán s problematickým vztahem k vlastnímu otci, který je jen tak mimochodem ostřílený válečný veterán, speciální výsadkové jednotky nebo třeba hrdinské obětování se pro společné dobro. A ačkoli je již na začátku zřejmé, jak celé tohle válečné dobrodružství dopadne, na kvalitu knihy to nemá přílišný vliv. Vyprávění odsýpá v rychlém tempu, takže na nějaké hnidopišské otázky není čas.
Třetí světová válka vzdává hold americkým hodnotám a staví na piedestal přesně ty schopnosti, kterých si obyvatelé nového světa nejvíce cení. Autoři přesto odolali pokušení vykreslovat protivníka černobíle. I na druhé straně existují více než schopní velitelé a odhodlaní vojáci. Jen prostě nejsou dost dobří, aby v této zkoušce odvahy obstáli.
Kniha P. W. Singera a A. Colea patří k těm titulům, kterými se čtenáři navzdory počtu stran doslova propálí až na konec. Autorům se povedlo využít poznatků z globální politiky a moderního pojetí války k tomu, aby stvořili poutavé čtení vhodné k odpočinkovému posezení nad šálkem dobrého pití při víkendovém relaxování.
Jediné, co snad trochu zamrzí, je jen málo využitá špionážní linka a poněkud ignorovaná úloha mezinárodní politiky, včetně role dalšího důležitého hráče v podobě Ruska. Při troše větším důrazu na výše zmíněné aspekty by se autorům povedlo trochu zakamuflovat příliš rychle odbyté vesmírné dobrodružství, které opravdu působí jako stručný výtah z bondovky osmdesátých let. Taktéž dozvuky ozbrojeného konfliktu se obejdou bez většího vysvětlování, a jakmile utichnou zbraně, dostane se čtenářům pouze kusých informací o následcích.
To vše ale nic nemění na tom, že Třetí světová válka dokáže zaujmout na dostatečně dlouhou dobu, které je potřebná k dosažení poslední stránky v knize. Nezbývá než doufat, že představivost autorů má k realitě mnohem dál, než ukazuje současná situace.
- P. W. Singer, A. Cole: Třetí světová válka
- CPress, 2016
- Překlad: Zdeněk Kubík
- Obálka: Adam Pižurný
- 456 stran, 399 Kč (v eshopu Fantasye již za 359 Kč)