Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Předurčený nabízí slibný vstup do nové fantasy série, Benedict Jacka: Predurčený (Alex Verus 01)

Jacka Benedict: Alex Verus 01 - Předurčený   PŘEDOBJEDNÁVKA

Magie a Londýn. Tyhle dvě věci prostě tak nějak patří k sobě, jak jinak si totiž vysvětlit, že nejeden autor se rozhodl dění své fantasy knihy zasadit právě do britské metropole. Nejinak je tomu i v případě Benedicta Jacka. Uspěje tento autor ve velké konkurenci známých spisovatelů nebo jeho série o mladém věštci zapadne do šedi desítek ročně vydaných pokusů o nastolení nové legendární fantasy ságy? Napovíme – titul má rozhodně nakročeno k první variantě.

Alex Verus je mladý věštec, který se živí provozováním magického obchodu v Londýně a za svůj životní cíl považuje držet se co nejdál od všeho dění. Ostatně v mládí si užil dost a teď chce hlavně klid. Jak to tak bývá, dostane se mu v průběhu knihy všeho jen ne klidu.

Protože ať se to Alexovi líbí nebo ne, stále je součástí světa, ve kterém žije. Světa, v němž „světlí“ a „temní“ mágové soupeří o moc. Ač aktuálně oficiálně probíhá mírové období, v pozadí toho všeho hledá jedna i druhá strana způsob, kterým posune ručičky vah na svou stranu. Jedním z takových prostředků je i tajemný artefakt, který se objeví v britském muzeum. Problém je, že nikdo zatím nenašel klíč k otevření temné schránky, v níž se ukrývá a stojí to nemalé peníze, čas i lidské zdroje při jeho hledání. Obzvláště když se při každé špatné volbě spustí velmi nepříjemný ochranný mechanismus.

A zde vstupuje do hry právě Alex. Jeho superschopností totiž nejsou mocná kouzla, ani magické zbraně. Alexovou největším silou je obrana. Díky svým věšteckým schopnostem totiž dokáže nahlédnout do budoucnosti a doslova si prohlížet různé důsledky svých rozhodnutí. Neznamená to, že by spatřil jedinou možnou budoucnost, vidí však možné varianty toho, co by se mohlo stát, kdyby on nebo někdo jiný učinili nějaké rozhodnutí. Užitečná vlastnost, když váháte, co si vybrat na sebe, k jídlu, jakou zvolit školu či zaměstnání. Nebo jaký klíč použít k otevření mocného artefaktu.

Benedict Jacka v pěti bodech

  1. Rodák z Londýna, který vystudoval na univerzitě v Cambridge filozofii.
  2. Po studiích se začal věnovat psaní.
  3. Jackovi první tři knihy, které nikdy nebyly publikované, se řadí do žánru dětské literatury a jejich ústředním hrdinou byl Ninja.
  4. Následovaly další čtyři pokusy ze světa náctiletých elementálů, které ale nikdy neskončily na pultech knihkupectví.
  5. Úspěch zaznamenal až se sérií Alex Verus, která aktuálně čítá 11 dílů.

O do té doby přehlíženého outsidera má na jednou zájem opravdu velká spousta lidí a každý z nich nepovažuje ne za odpověď. Rozjíždí se tak kruh událostí, do něhož spadne nejen Alex, ale i jeho známá Luna, jež v knize zdatně plní rolu Alexova parťáka. Výraznou zápornou postavu však v tomto díle nečekejte. Je zde spíš zmeť různých stran, které sledují svoje zájmy, a zatím se z nikoho z nich nevyprofilovala ústřední Nemesis.

Obecně vzato je úvodní díl série britského autora jednou velkou přímočarou jízdou v podstatě s jedinou dějovou linkou, v které má hlavní hrdina jasně nadefinovaný cíl. Ani místní magický svět není nijak složitý na pochopení, což činí z Předurčeného velmi rychle odsýpající počin, který hravě přečtete během jednoho či dvou odpolední. Epickou fantasy plnou putování po obsáhlém světe plného reálií tedy rozhodně nečekejte, na druhou stranu ale dostanete velmi osvěžující kousek, který nejvíce vyzdvihuje originální pojetí schopností hlavního protagonisty.

Právě nahlížení do budoucnosti a s tím spojený zajímavý způsob řešení situací dělá z Jackovi knihy dobře zapamatovatelný počin. K tomu si přičtěte sympatické postavy, jimž jednoduše musíte fandit a dostane slibný začátek nové fantasy série. Série, která má do budoucna rozhodně co nabídnout. Nezbývá tedy než se těšit, kam nás dobrodružství Alexe Veruse zavedou příště. Druhé pokračování s podtitulem Prokletý už spatřilo světlo světa v českém překladu a další díly ze zatím 11 dílné série budou jistě následovat.

  • Benedict Jacka: Predurčený (Alex Verus 01)
  • Fantom Print, 2020
  • Překlad: Kateřina Niklová
  • 320 stran, 319 Kč (v e-shopu Fantasye již za 223 Kč)
9. července 2020, Adéla Košařová

Alex Verus 01 - Předurčený

Alex Verus 01 - Předurčený
Vložit do pytle na zboží  Koupit 319 Kč 223 Kč