Předpovídáme ledovou bouři s občasnými výpadky civilizace, Matthew Mather: Kyberbouře
Anglický autor Matthew Mather, žijící v Kanadě a ve Spojených státech, nezapřel vysokou odbornost v oblasti IT technologií. Na úvod své knihy navíc uveřejnil několik zvučných jmen vysokých činitelů USA, s nimiž byl během své práce v kontaktu, aby podpořil své názory na jednu z hrozeb současnosti, spočívající v kybernetické bezpečnosti. Lépe však: nebezpečnosti.
Právě o těchto rizicích totiž pojednává Matherovo dílo. Napovídá to sugestivně jeho název a děj se přímočaře ubírá popisem katastrofy, která v dějinách lidstva neměla obdoby. Scénář příběhu sleduje osudy newyorské rodiny a jejích spolubydlících i přátel v okamžiku několika ničivých událostí. Předně jde o atak na informační média. Ta dílem kolabují, dílem chrlí dezinformace. Narůstající chaos také vyhrocuje drsné počasí, protože New Yorkem se valí hrozivá ledová bouře.
A jakkoliv by se mohlo zprvu zdát, že se všechno dá překonat (mimo jiné proto, že v domě našich hrdinů žije také muž, který podobnou situaci předvídal a dlouho před katastrofou začal vytvářet sklad zásob vody, potravin a energetických médií), tato záležitost začíná „trosečníkům“ přerůstat přes hlavu a individuální i hromadná hrozba nabývá obludných rozměrů. Nejde o nic jiného než o život, o který přichází nejdříve jednotlivci, potom stovky a dokonce tisíce lidí.
Matthew Mather v pěti bodech
- Narozen v britském Sheffieldu.
- Jeho kariéra začala v McGillově centru pro inteligentní stroje, později se zabýval řadou dalších technických oborů, od předpovídání počasí po nanotechnologii.
- Filmová práva na jeho román Kyberbouře získala společnosti 20th Century Fox.
- Mezi jeho další díla patří dystopická sci-fi Darknet nebo The Atopia Chronicles.
- Svá díla si vydává sám.
Byl by to špatný příběh, kdyby hrdinové knihy všechno vzdali a vydali se bez usilovného boje všanc děsivému konci. Jedná se o osoby nanejvýš životaschopné, které se „vyznají“. A to, co sami neznají, k nim přichází v podobě dalších všeumělů, a tak navzdory všem hrůzám bouře kybernetické i přírodní čelí všem úskalím násobených nekontrolovatelnou zločinností spoluobčanů, které k jejich jednání žene jak osobní situace, tak rozpad bezpečnostních složek. Hrdinové se usilovně snaží ochránit sebe a své blízké a mnohé se jim daří, ale někdy jsou zasaženi smrtící pastí i oni.
S Robinsonem po zhroucení sítí
Matherův příběh má rozhodně potenciál napínavého thrilleru. Čtenář netuší, kdy se objeví v křehké rovnováze mezi nebezpečím a možností přežít nový zlomový prvek, narušující zdánlivě řešitelnou situaci. Autor umí vyvolat v linii svého vyprávění vždy nové obrazy děsu, které u čtenáře vzbudí oprávněné obavy o hlavní protagonisty. V tomto směru nelze knihu kritizovat, jelikož obsahuje to, co se od ní očekává. Přesto existují určité momenty, které Kyberbouři poněkud znehodnocují. Ty spočívají především v přílišné přímočarosti vývoje událostí. Je sice jisté, že úplné „zabalení“ vzniku katastrofy do běžného života by mohlo příběh zbytečně rozmělnit, ale na druhou stranu není příliš důvěryhodné, když velice rychle po úvodním rozhovoru při grilování o nebezpečí pocházejícím z manipulace elektronickými médii přichází naplnění takových obav v absurdních rozměrech.
Rovněž okamžité znásobení problému přírodními okolnostmi vyznívá poněkud násilně. Stejné je tomu s mužem, o němž jsem se zmínil, který v předtuše podobných katastrof vytvořil „záložní sklady“ ve svém domě i venkovském srubu. Dále je sice pochopitelné, že dějová linie musela být postavena na sevřeném příběhu určité skupiny lidí snažící se vyhnout záhubě, ale celkový dojem – nedá se nic dělat – vytváří podobu kolektivní robinsonády, tedy útvaru nepříliš neotřelého.
Celkové hodnocení této knihy ovšem nebude natolik přísné, aby ji zatracovalo. Jde o dobrý dobrodružný sci-fi příběh. Nicméně v něm nelze vidět něco průlomového, protože příliš staví na dávno použitých klišé. Navíc je koncipován poněkud stroze, jeho „fantastičnost“ je obsažena pouze v zavedení dosud neuskutečněného prvku nebezpečí, ale – podle mého názoru – postrádá některé prvky tohoto žánru, jež by se více blížily jinak dobré beletrii. Naposledy zmíněnou skutečnost, dodejme, zapříčinilo nejspíš jednoznačně technické zaměření spisovatele, jenž nedokázal na rozdíl od jiných, byť rovněž „vědeckých“, autorů překročit svůj stín.
- Matthew Mather: Kyberbouře
- Triton, 2016
- Překlad: Miroslava Polová
- Obálka: Renata Brtnická
- 310 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)