Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Poslední, kdo se odevzdá temnotě, Alexandra Oliva: Poslední (Poslední 1)

Oliva Alexandra: Poslední

Chtěla zažít jen jedno poslední dobrodružství, než s manželem založí rodinu. Spolu s ostatními soutěžícími je daleko od civilizace a začíná hru o přežití. Reality show už skončila, jenže ona to neví. Sama v lesích považuje rozkládající se těla za figuríny a boj o život za součást hry. Všude jsou přece kamery, jak jim producent a moderátor neustále opakovali. Jenže oni jsou už také mrtví. A kouzelná slova Ad tenebras dedi už ji nezachrání.

Před kamery se nakonec dostalo dvanáct soutěžících. Hlavní hrdinka, přezdívaná Zoo, je jednou z favoritek soutěže. Ostatní účastníci vystupují rovněž pod svými přezdívkami, které odkazují na jejich povolání (Servírka, Pilot), nebo to, v čem vynikají (Tesařka, Stopař). První týden, kdy plní různé úkoly a výzvy, probíhá vše podle plánu. To se však změní ve chvíli, když přijde na řadu další část show a každý z účastníků se vydá vlastní cestou. Zoo čeká na svého kameramana, ale když nepřichází, vydá se na cestu sama, aniž by tušila, že leží jen kousek od ní, mrtvý.

Alexandra Oliva v pěti bodech:

  1. Narodila se a vyrůstala ve státě New York.
  2. Z The New School má magisterský titul v oblasti literární tvorby.
  3. Román Poslední je její prvotina.
  4. V rámci přípravy se spolu s manželem zúčastnila kurzu přežití.
  5. Nyní žije na americkém Severozápadě.

Děj se odehrává v současnosti v americké divočině. Samotný příběh je rozdělený do kapitol, přičemž některé jsou vyprávěné v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky a některé v er-formě. Zoo svýma očima popisuje jen samotnou výzvu, od doby kdy se vydala na cestu. Ovšem zmiňuje zde i okamžiky, které se odehrály v minulosti, ale v knize jsou popsány až mnohem později, což přispívá ke ztížení orientace v příběhu na jeho začátku.

Hrdinka putuje většinu cesty sama a převládají zde hlavně její zmatené pocity a myšlenky. Na začátku příběhu se Zoo usmívá a všem se snaží pomoci, i když v ní někdy vyhraje soutěživost. S postupujícím dějem se však u ní střídají jen vztek a rezignace a to se nezmění ani ve chvíli, kdy ji začne doprovázet další přeživší.

Kapitoly psané v er-formě z pohledu neurčité, nezúčastněné osoby, vypravěče celého děje, popisují první týden soutěže, kdy byli soutěžící ještě spolu. Díky detailům, které zde Alexandra Oliva popisuje, nabývá čtenář pocitu, že zmíněnou reality show sám viděl a zároveň se dozví ještě informace navíc. Tyto kapitoly mají oproti kapitolám z hrdinčina pohledu mnohem větší spád, zrychlují děj a jsou zpestřené o záznamy z internetových diskuzí, kde se objevují mimo jiné názory diváků na vysílanou show.

Autorka se zúčastnila kurzu přežití a na příběhu je znát, že své nové zkušenosti chtěla použít v maximální míře. Zda to bylo šťastné řešení nebo ne, ať si každý čtenář rozhodne sám. Hlavní hrdinka je sice zmatená, o to reálněji ale působí. A i když se z tématu, které si autorka zvolila, dalo vytěžit mnohem víc, určitě si nakročila ke slibné kariéře spisovatelky. Její kniha dokáže čtenáře zaujmout a zčásti otevřený konec se možná někdy dočká i pokračování.

  • Alexandra Oliva: Poslední (Poslední 1)
  • Knižní klub, 2017
  • překlad: Lenka Faltejsková
  • 304 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
5. srpna 2017, Ivana Scholzová

Poslední

Poslední
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč