Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

PoloSvět: Zima (PoloSvět 1), Rod Rees

polosvět-zima01

Vítejte ve virtuálním světě zvaném PoloSvět, jenž má být počítačovou simulací pro trénování amerických vojáků za těch nejtěžších podmínek. Kde jinde byste totiž potkali ty největší zloduchy všech dob, včetně samotného Heydricha? Jak se může zdánlivě jednoduchý příběh vyvinout v něco neočekávaného a akčního? Na to bychom se měli zeptat samotného autora.

PoloSvět: Zima je ze začátku kniha s jednoduchým nijak složitým dějem – po pár stránkách víme, co se bude zhruba dít dále. Je tu však jeden podstatný detail, který celou situaci otáčí ve prospěch Roda Reese. Výskyt všemožných pojmů, jež si čtenář musí vyhledat ve vysvětlivkách, aby se chytil, dává tušit jakousi zvláštnost této knihy. Slibuje větší čtenářský zážitek, při němž se jistě nebudeme nudit.

Zpočátku je Zima rozdělena na dvě dějové linie, které se následně spojí v jednu. Přičemž zajímavější může být ta druhá, kde se jedna z hlavních postav – Ella Thomasová – dozvídá o fungování celého PoloSvěta, o jeho zákonitostech, nástrahách a také nedostatcích. Tímto způsobem autor s těmito informacemi seznámí i samotné čtenáře, kteří se samozřejmě chtějí dozvědět o PoloSvětě co nejvíce.

Norma Williamsová, dcera prezidenta Spojených států, je mezitím v PoloSvětě uvězněna s těmi nejhoršími zlosyny (respektive jejich klony), kteří kdy po planetě Zemi kráčeli, a ocitá se tak ve velkém nebezpečí. A tak se pomalu dostáváme k další hrdince této knihy, jíž je Trixiebell Dashwoodová, jež má přimět Normu – neboli daemona, jak cizí návštěvníky nazývají obyvatelé PoloSvěta – ke spolupráci.

Fisher Catherine: Inkarceron

Hlavním rysem je propracovanost – Rod Rees si dal opravdu dost záležet na každém detailu. Samotné hraní se slovíčky, vytváření nových směrů, pojmů a názvů, je titěrná a pracná práce, ovšem taková, která přináší ovoce. Akcí protkaný příběh nedá čtenáři šanci vydechnout. Je napínavý, každou chvíli čtenář očekává něco velkého, něco, co by mohlo děj v okamžiku obrátit naruby. A i přes své rozškatulkování si kniha udržuje jednolitost a integritu.

Redakce Fantasye doporučuje podobnou sérii:

Další velkou vzpruhou, která Zimu vyzdvihla téměř do nebeských výšin, byl nápad obsadit záporné role těmi největšími zlosyny a prevíty, zkrátka těmi, kteří páchali na tomto světě zvěrstva a byli takříkajíc špičkou ve svém oboru. Autor zde dosadil někoho, koho si dokážeme živě představit, víme, o koho se jedná, a máme tak povědomí o tom, jak moc je zákeřný. Realističnost a pocit, že se jedná téměř o náš vlastní svět (nebýt zmínky o počítačové simulaci), podtrhují názvy míst, jako jsou Tokio, Berlín, Washington, Londýn a další.

Jedna z mála negativních věcí je ze začátku knihy výskyt příliš mnoha pojmů. Čtenář musí často sáhnout po vysvětlivkách, aby neztratil přehled a dal si do souvislosti, o čem se to vůbec mluví. Četba se tak rychle stává rozkouskovanou a je škoda, že si neužijeme začátky jedním dechem.

Druhou, avšak podstatně menší, výtkou je mírný útlum akčnosti ve fázi knihy, kdy Norma, Ella a Vaňka Majkov opouštějí Varšavu. Příběh nemá v tuto chvíli takový spád jako doposud a ubíhá na setrvačný pohon. Není od věci si mírně oddechnout, je ale podstatné dodržet určitou laťku, tak, aby to nijak výrazně nenarušilo dojem, který Rod Rees vytvořil.

Rod Rees v pěti bodech:

  1. Rod Rees prožil svůj dosavadní život na cestách po Africe, Středním východu, Bangladéši a na nějakou dobu se usadil v Kataru, Teheránu a Moskvě.
  2. Budoval farmaceutické továrny v Dháce, zřizoval satelitní komunikační síť v Moskvě, koncipoval a projektoval jazzový hotel ve Velké Británii.
  3. Nyní se plně věnuje dráze spisovatele.
  4. Žije v Anglii s manželkou Nelli a jejich dvěma dětmi.
  5. Debutoval románem PoloSvět: Zima (The Demi-Monde: Winter), po jehož úspěchu následovalo vzápětí pokračování PoloSvět: Jaro

PoloSvět: Zima je kniha první třídy, někomu již na první pohled, jinému po přečtení pár stránek, zbylým po „zhltnutí“ celého díla. Je rozhodně čtivým, akčním a také originálním počinem Roda Reese, který v mnoha čtenářích zanechal bezpochyby hluboký dojem. Těm nezbývá nic jiného, než aby sáhli po pokračování s názvem PoloSvět: Jaro.

  • Rees, Rod: PoloSvět: Zima (The Demi-Monde: Winter)
  • Jota; 2011
  • Překlad: Věra Procházková
  • Obálka: René Senko
  • 532 stran, 398 Kč (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)
18. června 2012, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

PoloSvět 1 - Zima

PoloSvět 1 - Zima
Vložit do pytle na zboží  Koupit 398 Kč 358 Kč