Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Pociťte beznaděj Dívky od vedle!, Jack Ketchum: Dívka od vedle

Ketchum Jack: Dívka od vedle

David, nyní dospělý úspěšný muž, vypráví příběh dívky Meg. Příběh, který začíná zcela obyčejně v padesátých letech a na předměstí v New Jersey, když se Meg se svou sestrou Susan přestěhují po smrti svých rodičů k tetě Ruth a jejím třem synům. Události se dávají do pohybu a David si příliš pozdě uvědomí, že je něco špatně. Rozpolcený mezi náklonností k Meg a přátelstvím s Ruth a jejími syny, vypráví jako zpověď příběh, jenž se toho léta stal.

David se poprvé setkává s Meg u řeky, kde právě chytá raky. Dovídá se, že dívka je jeho novou sousedkou. Stává se jejím jediným kamarádem, hlavně díky tomu, že je u Ruth jako doma. Ta jim totiž na rozdíl od jiných matek dovoluje kouřit a pít pivo, a tak ji David má rád.

Vidím Donnyho, jak se otáčí, aby ta slova prohodil přes rameno, cestou po trávníku k verandě. Lehkovážně, ale zároveň s jakousi zvláštní upřímností, jako by tomu bezvýhradně věřil.
„Máma říká, že Meg přálo štěstí,“ pronesl. „Máma říká, že z toho vyvázla až moc lehce.“ (str. 31)

Jenže děti dokáží být velmi kruté. A právě taková byla Hra, kterou spolu na předměstí v New Jersey hrály. Ten, kdo prohrál, byl svázán a vydán na pospas ostatním, aby si s ním mohli dělat, co chtějí. A Ruth právě takovou Hru začala hrát s Meg, přičemž David byl často svědkem její stupňující se agrese. Meg tak šikanují nejen Ruthini synové, ale i další děti v okolí.

Jack Ketchum v pěti bodech

  1. Vlastním jménem Dallas William Mayr.
  2. Narodil se 10. listopadu 1946 v městečku Livingston ve státu New Jersey.
  3. Bakalářský titul z angličtiny získal v Bostonu.
  4. V mládí si velmi rád vymýšlel příběhy a měl velkou zálibu v klasických filmových hororech.
  5. V roce 2011 byl zvolen velmistrem světového hororu.

Meg je krásná čtrnáctiletá dívka plná vzdoru. Možná právě proto, že je tak krásná a vzdorovitá, se ale stává terčem Ruthina hněvu. Navíc se snaží chránit sestru Susan, která má po autonehodě zlomenou většinu kostí v těle. A David je puberťák, jenž neví, co má dělat sám se sebou natož s tím, co se děje okolo něj. I když se mu nelíbí, co Meg provádějí, raději vždy odvrátí pohled a jde domů. Ale zvědavost ho vždy přinutí se do domu svých sousedů vrátit.

Příběh vyprávěný z pohledu dvanáctiletého chlapce v ich-formě je vykreslený do nejmenších, často až děsivých detailů. Dopodrobna rozebírá místa, kde se příběh odehrává, ale i nejrůznější pocity, jež vedly Davida, aby něco udělal či naopak neudělal. Nejen, že se čtenář dokáže vcítit do vypravěče příběhu, ale i zároveň pochopí jako pocity, rozpoložení, strach či vzrušení. Stejně jako na něj dolehne neproniknutelná beznaděj některých stránek. Postavy nejsou nijak idealizovány ani rozděleny na dobré či zlé. Dělají dobré i špatné věci a jejich osobnosti se vyvíjejí.

Dívka od vedle určitě není určena pro slabé povahy, ani se nejedná o zrovna oddechové čtení. Jack Ketchum nutí své čtenáře přemýšlet a klade jim otázky, na které hledají odpověď celou dobu, co ze zvědavosti, co bude následovat, otáčejí další a další stranu a zároveň se děsí toho, co si na ni přečtou. A ze všeho nejděsivější je fakt, že se něco takového stalo a může se to stát znova.

  • Jack Ketchum: Dívka od vedle
  • Laser-books, 2015
  • překlad: Milan Žáček
  • obálka: Profimedia / Corbis
  • 344 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
19. září 2015, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dívka od vedle

Dívka od vedle
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč