Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Plná šíře lidství a růže pro Algernon, Daniel Keyes: Růže pro Algernon

Keys Daniel: Růže pro Algernon

Nová vydání profláklých bestsellerů se nás často snaží přesvědčit, že je konečně ten správný čas si onu nehynoucí klasiku přečíst. Pokud k takové masáži přistupujete s oprávněným podezřením, vězte, že Růží pro Algernon se bát nemusíte. Kniha je přesně tak báječná, jak slibuje reklama, miliony čtenářů, fanoušci mnoha adaptací a komise, které jí udělily ty nejvyšší žánrové ceny.

Hlavním hrdinou knihy Daniela Keyese je Charlie, idiot s nesmírnou touhou se naučit číst, psát a lépe porozumět světu kolem sebe, aby překonal bariéru, která ho dělí od ostatních (a kterou si i při svých nedostatečných intelektuálních schopnostech tak bolestně uvědomuje). Charlie je vybrán pro experimentální operaci, která má zvýšit jeho inteligenci, možná až k výšinám výjimečné geniality. Tato operace je jediným sci-fi prvkem celého příběhu, zařazeného v Argu do edice Fantastika, ten ale ani žánrového fanouška nezklame. Růže pro Algernon jsou totiž vysoká literatura – řečeno zcela bez ironie –, která žánry zdaleka přesahuje a dokáže oslovit každého.

Charliemu, který čtenáře celou knihou provází formou deníkových zápisů, je možná zpočátku hůře rozumět kvůli nedostatkům v pravopisu (obrovská poklona překladateli Richardu Podanému!), nicméně dobrota a laskavost, které z něj sálají, jsou od prvních stránek tak patrné, že je věru jen málo sympatičtějších literárních hrdinů. Díky tomu je velmi snadné, aby každému čtenáři okamžitě přirostl k srdci a pevně ho zaháčkoval na cestě za objevením sebe sama, svého i čtenářova nitra a spodních proudů v lidském spolubytí.

Keyes se zdaleka nezaobírá jen inteligencí, ač to tak na první pohled může vypadat. Nenásilně vznáší během vyprávění další a další zcela zásadní otázky – jak se vlastně definuje člověk? Co je to život? A štěstí? Konfrontuje nejprve společnost s Charliem a poté Charlieho se společností, to když se ocitne na opačné straně inteligenčního spektra. Nedopřává si oddechu a řeže hluboko, přesto však s neoblomnou vírou, že lidé jsou v základu dobří. Díky tomu se kniha nestává existenciální noční můrou a těžkým čtením pro masochisty, naopak vyzývá k poklidnému zadumání nad přečtenými řádky a možná k zamyšlení, zda nechceme sami ve svém životě, ve svém přístupu k sobě i k ostatním něco změnit.

Je to opravdu nádherný – i když z dějového hlediska velmi jednoduchý – příběh a ona často otravná hláška o tom, že zrovna tuhle knihu „si musí přečíst každý“, se tentokrát náramně hodí. Přečtěte si ji – udělejte to pro sebe i pro ostatní kolem sebe. Pokud si každý z nás s sebou ponese jen kousek z Charlieho moudrosti, bude na světě mnohem krásněji.

  • Daniel Keyes: Růže pro Algernon
  • Překlad: Richard Podaný
  • Vydalo: Argo, Praha 2016
  • 252 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
16. února 2017, David P. Stefanovič

Růže pro Algernon

Růže pro Algernon
Vložit do pytle na zboží  Koupit 388 Kč 349 Kč