Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 15.08.-28.08. zavřeno (dovolená a inventura)
Fantasya Praha: 22.08.-28.08. zavřeno (inventura)
Děkujeme za pochopení

Pazourky připravit, přichází apokalypsa, Xavier Müller: Erectus

Xavier Müller: Erectus

Co by se stalo, kdyby na Zemi vypukla pandemie, která nemá v historii lidstva obdoby? Nově objevený virus dokáže přepsat jakýkoli genom, lidský, zvířecí i rostlinný a během několika málo dní přenese hostitele o miliony evolučních let zpátky. Svět tak zaplaví prehistorická fauna a flora. A Homo Erectus, který si opět může vydobýt své místo na slunci.

Začíná to docela nevinně. V jihoafrické přírodní rezervaci se objeví první prehistorické zvíře. A než se vědci a Světová zdravotnická organizace stihnou nadechnout, rozšíří se nový virus do všech koutů. Ačkoli se všichni snaží co nejrychleji dostat pandemii pod kontrolu, svádí předem prohraný boj. Sebekratší kontakt s nakaženým znamená konec. Nebo spíš nový začátek. A jak populace dávno vyhynulých druhů roste, začínají se ozývat hlasy těch, kteří vidí jedinou možnost záchrany naší civilizace v radikálním řešení. Objevují se první milice a spolu s nimi i násilím rozdmýchávaný chaos. Vypadá to, že lidstvo se možná stihne zničit ještě dřív, než se to podaří viru. Pokud ovšem někdo nenajde nějaký zázračný způsob, jak virus neutralizovat.

Xavier Müller ve čtyřech bodech

  1. Narodil se roku 1973 ve Francii.
  2. Má doktorát z fyziky.
  3. Pracoval jako vědecký novinář pro různé časopisy.
  4. Debutoval v roce 2008 knihou pro děti.

Zpočátku je fascinující pozorovat minulost a všechny její dávné obyvatele. Jenomže co se stane s plodinami a zvířaty, která jakoby mávnutím kouzelného proutku přijdou o tisíce let lidské domestikace? S výsledkem by měli problém i ti nejzarytější propagátoři paleo diety. A co teprve, když se váš partner nebo dítě promění v dávno vyhynulého předchůdce lidí? Homo Erectus neoplývá zrovna tím, co bychom mohli nazvat humanitním smýšlením. Takže zatímco pro některé jde o dávno ztracené příbuzné, kteří mají mít právo na existenci, najde se dost takových, co jsou připraveni bránit svou pozici nejvýše postaveného druhu se zbraní v ruce.

Erectus sleduje klasickou zápletku točící se kolem nezastavitelné globální pandemie. Základní premisa, virus uniknuvší z laboratoře, možná postrádá originalitu, stejně jako prostřihy, během nichž jsou čtenáři svědky nakažení prvních lidských obětí. Ale autorovi se daří skloubit rychlé tempo vyprávění s poněkud cynickým pohledem na budoucnost lidstva. Pochopitelně dojde i na dva pohledy na problematiku možného soužití s druhem Homo Erectus. Čtenářům se dostane bezpočet důkazů, jak může být snaha o toleranci a mír nebezpečná. Ostatně, jak lze snášet bytosti, které vidí v lidech buďto hrozbu, nebo další chod? Zároveň nabízí autor i možnost pochopit motivaci těch, kteří se snaží své dávné příbuzné chránit (mnohdy proto, že se mezi nimi vyskytují i jejich blízcí).

Tento román možná nepatří mezi zapamatovatelná díla světové literatury, ale jeho příběh nenudí, logika je naštěstí vůči viru imunní a jako bonus se zde nevyskytuje žádný hollywoodský zázrak v závěru. Jako odpočinková četba tak Erectus funguje více než dobře.

  • Xavier Müller: Erectus
  • XYZ, 2021
  • Překlad: Blanka Carriere
  • 408 stran, 399 Kč
12. února, Tomáš R. Tokoš