Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Padesát odstínů šedi. Erotický román, který pobláznil generace ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Padesát odstínů šedi. Erotický román, který pobláznil generace, E. L. James: Padesát odstínů šedi

e-l-james-padesat-odstinu-sedi

Cudné rumělce? Plaché pohledy, letmé úsměvy a láskyplné polibky na čelo? Ty byste v Padesáti odstínech šedi hledali marně. Prudérnější povahy zavřou oči. Tady se bude šukat.

Anastasia Steelová je studentka vysoké školy s poměrně nudným životem. Celé dny tráví zahrabaná v knížkách a slovo chlap jí nic neříká. Vše se ale změní, když musí za svou nemocnou kamarádku udělat rozhovor s pohádkově bohatým podnikatelem, Christianem Grayem. Z pracháče se vyvrbí mimořádně pohledný muž, a co je zvláštní (hlavně pro Anu, čtenáře by zaskočil spíš opak), vypadá to, že se mu mladá a nezkušená Anastasie líbí. Nečekejte však červenou knihovnu ze staré školy. Grey má poněkud zvláštní choutky a Ana je musí uspokojit.

Padesát odstínů dostalo nejen u nás ale i v zahraničí gigantickou mediální masáž. Stejný boom, jaký zaznamenaly upíří romány u puberťaček, teď zažívá erotika u žen dospělých. V každé průměrně plné šalině sedí minimálně jedna dáma třímajíc v rukou až ďábelsky tlustý šedivý kousek. Světe, div se, lidi začínají zase číst.

Padesát odstínů šedi ze čtenářky jako mávnutím kouzelného proutku udělá rozdvojenou osobnost. Jedna polovina je miluje, druhá nenávidí a těžko říct, která bude mít nakonec hlavní slovo. Kniha má hned několik nedokonalostí. Jednou z největších je duo hlavních hrdinů. Anastasie je nedostatkem sebereflexe trpící dvacítka, jejíž svět se po setkání s princem Krasoňem omezuje pouze na něj a myšlenky na cokoliv jiného kromě jeho úžasnosti se považují za rušivé. Mezi těmi šesti stovkami stran není ani jediná, kde by hrdinka nevzdychala nad tím, jak je Christian krásný, úžasný, bohatý a celkově skvělý. A jelikož pohromy chodí vždycky po dvou, k chvalozpěvům na Greye se téměř pravidelně přidružují jedna či dvě věty, jež v základech shrnují důvody, proč pro něj není dost dobrá. Jistě, každý nemá sebevědomí jak Brno, ale pokud je toho sebepodceňování příliš, nevypadá to přirozeně. Hlavně pokud vezmeme v potaz fakt, že Anu autorka popisuje jako bohyni mléka a strdí.

E. L. Jamesová v pěti bodech

  • E. L. James, vlastním jménem Erika Leonard, se narodila roku 1963 v Londýně.
  • Učila se doma, a než se stala spisovatelkou, pracovala jako asistentka vedoucího v National Film and Television School.
  • Padesát odstínů šedi nejprve publikovala online jako fanfikci na Stmívání.
  • V současné má kniha už dvě pokračování a po celém světě se jí prodalo více než sto milionů výtisků.
  • Práva na filmové zpracování koupila v roce 2012 společnost Universal Pictures.

To Christian sebepodceňováním zcela jistě netrpí, přesto vykazuje pár vlastností, nad kterými zůstává rozum stát. Je až chorobně posedlý Anou a neváhá utrácet miliony za to, aby ji udržel v pohodlí a bezpečí. Neváhá přejet polovinu státu, když se s ním jeho drahá přestane bavit nebo se pokusí o vtip, který pan dokonalý nepochopí. I přes to, že nesnáší plýtvání jídlem, neváhá objednat Anastasii na snídani vše, co mají v hotelovém menu. Jak kdyby bylo tak složité počkat pět minut, než se Šípková Růženka probudí a pak se zeptat, co jí a co ne.

E. L. Jamesová sice dokáže mistrně popsat sexuální scény, s tím zbytkem to ale poněkud pokulhává. Základ jejího světa představuje Grey, což znamená, že je vždy náhodou tam, kde hlavní hrdinka, a to proto aby se spisovatelka nemusela obtěžovat s rozvíjením vedlejších charakterů nebo nedej Bože, nějakého děje. Už na základní škole se učí, že vyprávění není vyprávěním bez zápletky a pokud autorka celou knihu vystavěla pouze na faktu, že Grey chce Anu a ta zase jeho, je logické, že to bude někde pokulhávat. Navíc nelze opomenout jeden velký problém autorky – téměř neexistující slovní zásoba. Neustále se opakující kousání rtu, vnitřní bohyně, protáčení očí, sklopený pohled, šeptání, mručení a vrnění začne po chvilce lézt na nervy. Na druhou stranu je třeba uznat, že se Jamesová vyhýbá takovým výrazům jako kopí lásky, mušlička nebo jeskyňka. To už by bylo vážně moc.

Padesát odstínů šedi má jednu nespornou výhodu. Příběh je tak jednoduchý, že i průměrná mamina při čtení dokáže dělat ještě dalších milion věcí, aniž by si při tom přetrhla nit nebo minula pointu. Pokud se hodláte při čtení i trochu zamyslet, sáhněte raději po něčem jiném. Příjemným překvapením by mohla být kniha pro ty, kteří ji pojmou jako nenáročnou oddechovku, od které není moc co očekávat. Protože i přes všechny ty chyby se nedá Jamesové upřít jedno: ona ví, po čem ženy touží.

  • E. L. James: Padesát odstínů šedi
  • XYZ, 2012
  • překlad: Zdenka Lišková
  • obálka: Jennifer McGuire
  • 607 stran, 399 Kč
27. února 2013, Michaela Křivánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).