Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Osvobodí Snyder Supermana z pout jeho všemocnosti? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Osvobodí Snyder Supermana z pout jeho všemocnosti?, Jim Lee, Scott Snyder: Superman Nespoutaný - kniha první

kol.: Superman nespoutaný

Není lehké být čtenářem Supermana. Tento ikonický superhrdina přece jen dostal do vínku značné schopnosti, a to samozřejmě klade nároky na scenáristy, kteří se musí vypořádat s dvěma problémy – jak zachovat Supermanův lidský rozměr a jak mu do cesty stavit dostatečně silné soupeře.

Nespoutaný Superman ale nemá problémy, alespoň co se hledání nových protivníků týče. V novém komiksu se mu postaví zejména Wraith, mimozešťan se Superamanovými schopnostmi (není zajímavé, že mají úplně stejné schopnosti i přesto, že jsou oba z úplně jiných koutů vesmíru?), který ale je „papírově“ silnější díky většímu solárnímu příkonu (200 GW oproti 140 GW). Navíc zase jednou uteče protagonistova archnemesis Lex Luthor a tak nějak proti všem půjde skupina superhackerů nazývaná Vzestup.

Superman bude mít tudíž i tentokrát o zábavu postaráno a s ním se nebude samozřejmě nudit ani čtenář, protože akce tady rozhodně nechybí, neboť Superman spolu s Wraithem budou muset hackerům ze Vzestupu rozbít nejednu technologickou hračku. A i když zachraňování lidí před demolujícími stroji je opravdu pěkné, nedokáže čtenáře zaujmout tak jako protivník z masa a kostí.

Mnohem horší to ale je s přiblížením hlavní postavy ke čtenáři. Obvykle k tomu slouží komický novinářský nekňuba Clark Kent, ale ten se v této knize prakticky neobjeví. A Superman sám rozhodně není postava, která by čtenáři opravdu přirostla k srdci. Na to je prostě moc super, nemá žádné chyby, žádné slabosti a jeho ultraskautský morální kodex je docela těžký k překousnutí. Jasně, Superman vždycky byl Mirek Dušín mezi superhrdiny, ale to neznamená, že občas nepoleze krkem, ušima a všelijakými dalšími tělesnými otvory. Na druhou stranu právě to umožňuje autorům představit efektní konfrontaci dvou dosti odlišných pohledů na svět – Supermanova silného kodexu proti Wraithovu vojenskému pragmatismu. Tyto střety tak patří k nejlepším pasážím z komiksu. Škoda, že na ně nezbývá trochu víc místa.

A tak je bohužel nutno říct, že nejlepší na celém komiksu je ten fakt, že jde o poměrně aktuální přírůstek z New 52, nedávno započatého „restartu“ DC univerza, a tím pádem má český čtenář možnost nakouknout do současné dílny světového komiksu. Na druhou stranu možná bylo líp v dobách, kdy se v ČR zuřivě doháněl dluh vůči zásadním dílům světového komiksu. Co komiks, to bývala perla. Nespoutaný Superman taková perla rozhodně není, ale za to jedno odpoledne, které je k jeho přečtení potřeba, pořád ještě stojí.

9. ledna 2015, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Superman nespoutaný 1

Superman nespoutaný 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč