Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Oškliví, Scott Westerfeld

Westerfeld Scott: Oškliví

Ocitáme se v dystopické budoucnosti. Všichni jsou zde šťastní, mají se rádi a hlavně jsou krásní. Jedinými pozůstatky po Rezatcích, původních obyvatelích Země, jsou ruiny měst a pláně bílých orchidejí.

Tally bude brzy šestnáct. V jejím světě je to rozhodující věk. Jakmile překročí šestnáctku, konečně se stane krásnou. Přesněji řečeno, udělají ji Krásnou. Povinně podstoupí plastickou operaci, díky které se změní nejen její vzhled, ale její tělo se stane odolnějším proti nemocem a Tally konečně nebude stát nic v cestě k šťastnému životu. Nebude mít žádné starosti, emoce jako vztek a žárlivost už nikdy nepocítí a nebude se muset bát předsudků kvůli výšce, váze nebo barvě kůže. Není divu, že se Tally na svůj nový život těší.

Zatímco jí je ale pořád ještě patnáct, jejímu nejlepšímu příteli šestnáct už bylo, je už Krásný, zatímco Tally je pořád Ošklivá. A jako Ošklivé je Tally zakázáno vstupovat do New Pretty Townu, města nových Krásných, což však Tally nezabrání v tom, aby se tam tajně proplížila a mohla si se svým kamarádem popovídat. Ve městě Tally potkává Shay, která jí pomáhá zmizet z dosahu hlídek, které na sebe Tally poštvala, když spustila při úniku požární poplach.

Shay učí Tally létat na magnetickém prkně a dokonce se spolu v noci vydávají na výlet do Rezavých ruin, města Rezatců, jehož pozůstatky Krásní konzervují za účelem exkurzí. Den před Tallynými šestnáctými narozeninami se jí Shay pokouší přemluvit k tomu, aby s ní utekla do Kouře, místa, kde žijí Oškliví, kteří nikdy nepodstoupili operaci. Pro Tally je to nepřípustné. Těší se na to, až bude Krásná, takže Shay odchází sama. Nechává ale Tally lísteček s instrukcemi, kdyby si to náhodou rozmyslela.

Přichází den šestnáctin a Tally je plná očekávání. K operaci však nakonec nedojde, protože je odvezena na velitelství Speciálních případů. Speciálové jsou něco jako uklízecí četa Krásných. Když se naskytne nějaký problém, speciálové ho neprodleně vyřeší. A Kouř mezi tyto problémy patří. Speciálové jsou rozhořčeni tím, že ho ještě nedokázali vystopovat. Tally je nucena vydat se za svou přítelkyní jako špeh, jinak jí nikdy nebude dovoleno podstoupit operaci a nikdy se nestane Krásnou.

Dokáže ale Tally zradit svou přítelkyni a všechny lidi z Kouře? Nahlédněme spolu s ní za oponu světa Krásných a poznejme děsivou pravdu.

Mám ráda dobré dystopie. Po Hunger Games jsem se vrhla do světa Ošklivých a musím říct, že jsem nebyla zklamaná. Budoucnost dle Scotta Westerfelda na mě působila opravdu uvěřitelně. Vše, co se týkalo Ošklivých, Krásných a Speciálů, jsem mu spolkla i s navijákem.

Charaktery působily opravdu živě. Do Tally jsem se dokázala vcítit, prožívala jsem její trápení a soucítila s ní. Dokonce jsem chápala i její pohnutky, což se vždycky říct nedá. Je pro mě nepředstavitelné, že bych měla žít ve stejném světě jako ona.

Zatím byly zmíněny jen náznaky toho, proč se vlastně původní společnost zhroutila, takže předpokládám, že to bude v dalším pokračování o něco více rozvedeno. Já osobně jsem na to docela zvědavá. Knížka se hemží různými technickými vymoženostmi a jsem ráda, že je jejich fungování vysvětlováno tak, že je snadno pochopitelné i pro laika. Mimochodem, opravdu mě dostal nápad s bungee vestami a s prkny fungujícími díky magnetismu.

Jediné co bych příběhu vytkla, je trochu pomalejší začátek. Chápu, že pro navození atmosféry byl důležitý, ale já jsem si víc užívala pasáže, kdy děj plynul o něco rychleji, takže jsem se nenudila.

Musím přiznat, že jsem ze čtení Ošklivých měla docela strach. Od té doby, co se mi dostaly do rukou Zombie blondýny od Briana Jamese, jsem ke mužským autorům vyprávějícím o holce docela skeptická. Westerfeld mě ale opravdu mile překvapil tím, že Tally napsal tak opravdově. Nebyla ani zbytečně přeslazená a ani se naopak nechovala jako kluk v holčičím těle. Spisovatel si mě opravdu získal. A nejen kvůli otevřenému konci, který Oškliví bezesporu měli, se těším na to, až si budu moci přečíst pokračování tohoto skvělého příběhu.

12. června 2011, Michaela Křivánková

Diskuze k článku

Ad Oškliví
Renča - 12. 06. 2011 21:11

Měla jsem obavy, že to bude jen další tuctová kniha pro YA, ale kniha mě příjemně překvapila a snad už se brzy dočkáme třetího dílu.
Plně souhlasím. Chystám se na druhý díl ale třetí...
Míša - 12. 06. 2011 22:11

Plně souhlasím. Chystám se na druhý díl ale třetí už jsem zkoumala a nikde jsem nenašla, že by ho Triton připravoval. Ale doufám, že bude. Byla by to škoda.
RE: Plně souhlasím. Chystám se na druhý díl ale třetí...
Renča - 13. 06. 2011 08:35

Třetí pod názvem Speciálové chystá Triton na srpen.
RE: RE: Plně souhlasím. Chystám se na druhý díl ale třetí...
Jan Červenka - 13. 06. 2011 09:09

Škoda, že Speciálové jako název už tak nesedí k těm dvěma předchozím - Krásným a Ošklivým:)
RE: RE: RE: Plně souhlasím. Chystám se na druhý díl ale třetí...
Renča - 13. 06. 2011 11:02

njn, "Speciální" by znělo hodně divně ;)
Mě by se teda líbilo víc Specialní než Speciálové....
Míša - 13. 06. 2011 19:46

Mě by se teda líbilo víc Specialní než Speciálové. Ale zas by se to tlouklo s překladem toho slova z předchozích dílů:D Holt si asi nesmím moc vymýšlet:D
mně by se líbil název Zvláštní....
div - 24. 06. 2011 19:17

mně by se líbil název Zvláštní.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).