Originální upíří deníky: Kterak Vlad Dracula do spisovatelského řemesla fušoval, Vlad Dracula: Originální upíří deníky
Knih o upírech už tady bylo hodně. Máme upíry třpytící se na slunci, upíry s obšírnými magickými schopnostmi i upíry á la neukojitelná lidská fantazie. Upírství se stalo celosvětovým trendem a nelze se tedy divit rozporuplným názorům a zvolna se objevujícím parodiím. Originální upíří deníky sází ve své podstatě na klasiku. Lze ovšem považovat za parodii dílo, které se jako parodie jen tváří?
Jednoho krásného dne se upírské šílenství ozve i u bran Schloss Feratu, u Draculova sídla. A jelikož i pohár trpělivosti Hraběte Vlada má svůj okraj, rozhodne se šlechtic zasáhnout. V neznámém čase nalézá v zámeckém vinném sklípku zapomenutý deník, načež ho napadne, že by nebylo na škodu domýšlivým smrtelníkům ukázat pravé radosti, ale i nepříjemné strasti prokletého života.
Příběh deníků se prozatím odehrává na ose jednoho roku, přičemž sám Vlad Dracula na prvních stránkách připouští, že jakmile se kniha stane celosvětově nejžádanějším bestsellerem, nechá současně tisknout neméně úspěšné pokračování. A tak je čtenářovi dovoleno nahlédnout do soukromí nejbrutálnějšího transylvánského vladaře, slovutného upíra, neodolatelného svůdníka a nyní i nenapravitelného smolaře. Je možné seznámit se s mnoha členy rodu (Mutti, Vati, nevěsty… i s Addamsovou rodinou), naučit se jak vyrobit univerzální rakev anebo jak přes noc ušít bezchybný plášť pána noci.
Když můžete žít navěky, proč si nevést deník?
Originální upíří deníky rozhodně nejsou špatně napsanou knihou. Mají mnoho kladů, ale o něco více záporů. Nejprve k záporům: Třebaže se dílo vyznačuje ohromným potenciálem, nápady i poměrně vtipné pointy některých zápisů, nedá se říci, že jsou úplně vytříbené. Důvodem je obyčejná nedotaženost a nevypilovanost, což činí z celého textu sice místy úsměvnou, ale bohužel i místy docela nudnou frašku. S tím se pojí i druhý největší zápor: utahanost děje, dost často způsobovaná přehnanými úvahami hlavního hrdiny, které tempo nejenže zpomalují ale i násilně odrazují čtenářovu pozornost a chuť po dalších kapitolkách.
Dracula v pěti bodech
- Celým jménem hrabě Vladimir Tepeš Nosferatu Báthory Dracula
- Datum narození a věk: neznámo
- Rodinný stav: majitel tří sličných nevěst
- Zájmy: krev, parádivost, panny, napichování, počítání
- Povolání: horkokrevný venkovský šlechtic na plný úvazek; spisovatel, módní návrhář a svůdník na úvazek částečný
(str. 5)
K hlavním kladům se řadí slušivý a nápaditý design knihy – od strašidelného přebalu po matné (tudíž téměř nezničitelné) listy s hromadou uspokojujících obrázků. Až se zdá, že autor myslel více na kabátec nežli na obsah.
Parodie nebo ne?
Lze v románu hledat více než jen nenaplněnou snahu? Těžko říci. Jedná se totiž o titul, jehož oblíbenost se odráží na gustu individuálního čtenáře. Intelektuál se pobaví minimálně nad několika humornými pasážemi, obyčejný čtenář pročte román se zájmem, který ho ve finále buďto zklame, anebo okouzlí svou jednoduchostí a náhodný čtenář se bude možná i královsky bavit (snad i trochu díky neznalosti a neschopnosti porovnání s jinými knihami ze stejného žánru).
- Vlad Dracula: Hrabě Dracula
- Mladá Fronta, 2012
- překlad: Milan Lžička
- 165 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)