Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Obejmout se s temnotou. Americká drsná škola vrací úder, Dennis Lehane: Dotek temnoty (Kenzie & Gennarová 2)

dennis-lehane-dotek-temnoty

Málokterá kniha z toho kvanta detektivní, kriminální a thrillerové literatury, jíž je knižní trh v současnosti doslova zasypán, si zaslouží takovou pozornost, aby byla zmiňována i na webu věnovaném ryze žánrům fantastickým. Druhý díl série Kenzie & Gennarová je jednou z nich.

Patrick Kenzie a Angela Gennarová mají další případ. Někdo totiž renomované psychoanalytičce vyhrožuje a posílá jí fotografie syna, které pořídil při jeho sledování. Zároveň se ve špinavých ulicích Bostonu schovává brutální psychopat, který za sebou nechává oběti v lepším případě ukřižované, v tom horším po neidentifikova­telných kouskách. Jedna z nich i po smrti svírala Patrickovu vizitku, čímž jej nedobrovolně zapojila do vyšetřování. Netypicky parný podzim tak pro detektivní duo připomíná spíše návštěvu samotného pekla.

Soundtrack ke knize dle Maxima Ronovce

Ani tentokrát jim nelze situaci závidět. Kvůli zdánlivě nesouvisejícím případům se musí zaplést s místní irskou mafií, jejíž někteří členové jsou sami nebezpečnější než leckterý sériový vrah, a zároveň i bostonskou policí a federály. V průběhu vyšetřování pak zjišťují, že jsou oba případy smrtonosně provázané – a jejich řešení leží hluboko v minulosti, kdy byli Patrick a Angie pouhými dětmi, utíkajícími z domu a poflakujícími se městem.

Jestli je nějaký autor příslovečnou sázkou na jistotu, pak rozhodně Dennis Lehane. Nejen jeho romány, ale i filmy podle nich se vyznačují mimořádnou kvalitou – ať už je to mistrovské dílo Tajemná řeka či thriller Prokletý ostrov. Však se o práva na Lehaneho romány filmaři jenom perou.

Ač jsou hlavními hrdiny nefalšovaní soukromí detektivové, romány ze série Kenzie & Gennarová jsou jen těžko detektivkami. Ostatně, Lehane sám není detektivní spisovatel. Je to autor temných kriminálek, které se s lehkostí více (Tajemná řeka) či méně (K&G) prolínají se sociálně-kritickým románem. S důrazem na slovo temných. Lehaneovy texty nepůsobí jako přetvářka kavárenského intelektuála, který o špínu zavadil naposledy, když jel ve stejné tramvaji s bezdomovcem. Naopak, Lehane vytváří uvěřitelné světy, uvěřitelné postavy a uvěřitelné zápletky, mix, který napovídá, že se špínou přišel do těsnějšího kontaktu.

Dennis Lehane v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1966 v americkém Dorchesteru.
  2. Jeho literární prvotina, Černá nenávist, úvodní díl série Kenzie & Gennarová, získala cenu za nejlepší prvotinu detektivní literatury v USA.
  3. Podle jeho knih jsou natočeny vysoko hodnocené filmy: Tajemná řeka, Prokletý ostrov a Gone, Baby, Gone. Další budou brzy následovat – o zfilmování románu Live by Night se zajímá Ben Affleck (režíroval i G,B,G), do hlavní role počítá s Leonardem DiCapriem.
  4. Je jedním ze scénáristů kriminálního seriálu The Wire – Špína Baltimoru.
  5. Zahrál si sám sebe v seriálu Castle na zabití.

Zároveň nikdy nezapomíná na čtenáře, jehož svým poměrně sugestivním stylem, vzešlým z vyprávění v první osobě a jednoduchých a strohých vět, nenechává ani na chvíli v klidu. Napětí, kam se podíváš.

Po ponoření se do vod Černé nenávisti nás tentokrát Dennis Lehane seznámil se samotnou temnotou. Ještě víc totiž zabředává do hniloby, schované v srdci lidí, a tak i v jádru společnosti. Hlasitěji, varovněji a naléhavěji se podivuje nad zlem, které v sobě každý nosíme a kterému se někteří bez pokusu o obranu rovnou podvolují. A kvůli tomu jsou schopni skutků tak hrůzných, že nad nimi zůstává rozum stát.

Čím to je, že mezi námi pobíhají jedinci, kteří druhým ubližují jen pro sadistickou radost ze samého ubližování? Pro pocit vlastní nadřazenosti? Čím to je, že kluk zabije dívku jen proto, že se s ním rozešla? Matka zavraždí své dítě? Na tyhle neveselé otázky se snaží nalézt uvnitř sebe sama odpovědi Patrick Kenzie coby ztělesnění samotného autora.

Nenalézá je.

Správnou otázkou totiž je, zda takové odpovědi vůbec existují.

  • Dennis Lehane: Dotek temnoty (Kenzie & Gennarová 2)
  • Epocha, 2014
  • překlad: Petra Andělová
  • 424 stran, 359 Kč
6. května 2014, Maxim Ronovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).