Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

O krok před peklem – bude tento náskok stačit?, Kolektiv autorů: O krok před peklem (Kladivo na čaroděje 13)

různí: Kladivo na čaroděje - O krok před peklem

Původní česká fantastická série Kladivo na čaroděje uzavřela svoji první sérii. Namísto dortu si autoři nadělili mnohem stylovější dárek – povídkovou antologii s názvem O krok před peklem, ve které nabídli čtenářům rozmanitou směs příběhů ze světa Felixe Jonáše a jeho nerozlučných parťáků.

Na trhu původních českých fantastických sérií není zrovna přecpáno. Ve své podstatě se najdou jen dva konkurenti – zmiňované Kladivo na čaroděje a Agent JFK. A i ta konkurence je poměrně relativní, protože zatímco Kladivo spadá žánrově do urban fantasy, JFK je dobrodružná sci-fi z alternativních světů. Agent JFK, i když má také své sborníky, navíc v některých dílech série nabízí příznivcům kromě hlavního příběhu na konci knihy ještě jeden text kratšího rozsahu, zatímco v první řadě Kladiva se žádný literární bonus neobjevil. Jenže každý z kladivářských autorů měl evidentně v zásobě ještě nějaký ten „kraťas“, o který by se rád se čtenáři podělil. A tak duchovní otec série Jiří Pavlovský ledabyle lusk prsty a prohlásil: „Budiž O krok před peklem!“ A začaly se dít věci…

Jonáš, Felix Jonáš

Již samotné jméno Jiřího Pavlovského tak trochu předznamenává ráz celé série. Kladivo je fantasy, v níž hraje hlavní roli pátrání po příčině umírání magie – každý z prozatímních dvanácti dílů je uzavřený příběh, kterým se na pozadí proplétá příběhová linka spojující celou sérii.

Čtveřice hlavních hrdinů musí učarovat každému. Opovrhovaným vůdcem a vrchním chytrákem je Felix Jonáš, bývalý elitní exorcista, který však trpí ztrátou paměti a v břiše nosí démonické embryo, které „trochu“ komplikuje jeho existenci. Do řemesla mu fušuje především nekromant Walter, muž vybraného chování s brilantní znalostí francouzštiny, jehož přítelkyně jsou vždy stejně studené jako chování hostitelů většiny společenských akcí, na kterých se tento pošuk objeví. Aby parta byla opravdu nóbl, nemůže chybět Vincenc – bezdomovec s vizáží Johna Lennona s trvalou adresou na veřejných záchodcích řešící veškeré problémy silou a vyznávající heslo: „Když to nejde silou, půjde to větší silou, protože sejmout se dá všechno!“ Trio mužů doplňuje ženský element. Klaudie dodává přesně ty prvky, které mužskému osazenstvu chybí: hysterii, pravidelnou konzumaci alkoholu v ústraní a vlastnictví motorového vozidla. Uznejte sami, že detektivní agentura tvořená těmito čtyřmi individui byla zkrátka od samého počátku předurčena k úspěchu!

Celá první série Kladiva na čaroděje se nese ve znamení slovních přestřelek, krajně nekorektního humoru (který však není prvoplánový), násilí s lidskou, tedy většinou Vincencovou, tváří, popkulturních odkazů, bizarních situací, postav, z nichž většina je jednou nohou v Bohnicích… Zkrátka, autoři neberou věci příliš vážně. Jo, a taky jsou tam prvky detektivky, to jen pro úplnost!

Vybrané lahůdky

Celá série má velmi osobitého ducha, který přitahuje čtenáře jako magnet. Dobrou zprávou je, že O krok před peklem dokáže všechny tyto esenciální prvky beze zbytku prodat a ještě nabídnout něco navíc.

Hned ve dvou povídkách se představí sám duchovní otec série Jiří Pavlovský. V případě tohoto autora je třeba smeknout, protože nikdo nedokáže vytvořit kladivovatější kladivo než právě on. Zvládá prošpikovat text tolika popkulturními odkazy, bizarnostmi a hláškami, že si smíchy natrhnete bránici, a přitom jeho díla působí naprosto přirozeně a nenuceně. Zajímavé je, že oba texty jsou diametrálně odlišné – v humorně pojaté Motlitbě pro hříšníka se podíváme do Felixových mladých let (popravdě, tento pohled do minulosti jednotlivých postav v průběhu celé série trochu chyběl, ale chápu, že byly důvody, proč by měly tyto věci zůstat čtenáři utajeny), zatímco Týden v tichém domě se trefuje do všemožných hororů o strašidelném domě prošpikovaném kamerami a vsází spíše na atmosféru než na humor.

Do minulosti jedné z postav nechá čtenáře nahlédnout i Jan Hlávka v povídce Čarodějovo srdce. Ta na první pohled vypadá, jako by do sbírky snad ani nepatřila, protože nemá „toho správného ducha“. Nechápejte mě špatně, rozhodně se jedná o kvalitní a čtivý text, ale v záplavě násilí a hlášek působí tento pokus o seriózní literaturu v knize jako pěst na oko. Mimochodem, o kterou postavu se jedná, neprozrazuji záměrně.

Na místě je i jedna velká gratulace. Martin Paytok totiž měl tu čest přispět svoji* Hitparádou* do této povídkové sbírky díky vítězství v soutěži Napiš si své kladivo. Pravda, námět je sice trochu ohraná písnička, ale provedením a zábavností se Paytokovo dílo řadí mezi ty (nej)lepší kusy. Kdo ví, třeba si tento talentovaný kladivář v budoucnu střihne i vlastní díl.

Mužem, který se v první sérii neobjevil, ale rozhodně poutá pozornost čtenářů, je Štěpán Kopřiva. Ani on nezůstal své pověsti pulpaře se smyslem pro humor nic dlužen, a tak v Krajce paličkované bruselským stylem nabídl čtenářům několik opravdu invenčních (tedy naprosto ujetých) postav, kopu bláznivých situací, násilí proložené humorem a špetku magie.

A když už je řeč o násilí, přišli se svou troškou do mlýna i Jakub Mařík v podobě souboje dvou orientálních kouzelníků, do kterého se naše parta přimotá víceméně omylem, a Ondřej S. Nečas, který vylíčí, koho všeho musel Vincenc seřezat, aby zachránil Vánoce, a přitom ještě stihne brojit proti konzumu! Ideální kusy na odreagování, které pobaví.

Příspěvky Jany Jůzlové, Dušana D. Fabiana a Karla Doležala patří spíše k průměru – ničím neurazí, ale v kontextu celé antologie zůstávají trochu ve stínu. Jako měřítko v tomto případě využívám ducha celé série a každému z těchto děl z něho bohužel něco málo chybí – tu humor, tu zase ona špetka násilí s Kladivem neodmyslitelně spojená.

Darek Šmíd měl sice zajímavý nápad, ale jeho jednohubka je bohužel natolik krátká, že ho příliš nedokázal vytěžit. To Martin D. Antonín měl přesně opačný problém: jeho povídková ujetina se rozrostla do příliš velkých rozměrů a z parádní taškařice se stala ucouraná nastavovaná kaše.

Poslední povídka je z dílny Markéty Klobasové. Nerad bych čtenáře v tomto případě ovlivňoval (beztak se pravděpodobně v názorech budeme rozcházet u hodnocení mnohých dalších povídek), takže se raději zdržím hodnocení s komentářem, že tento text mi prostě svým zpracováním nesedl, byť (vím, opakuji se) nápad rozhodně není k zahození.

Stručně jsme naťukli všechny díla. Chybí tedy už jen zmínka o předmluvě rekapitulující stručně děj celé první série z pera Ondřeje S. Nečase a o autorských medailonech na konci knihy.

Pokud jste fanoušky Kladiva na čaroděje, povídkovou sbírku O krok před peklem si zamilujete. Parádní design, tvrdé desky a všichni autoři z první série plus mnozí navíc – to je prostě povinnost. Pokud zatím tuto českou urban fantasy neznáte, rozhodně se nebojte ochutnat, nebudete zklamáni. Nabízí totiž detektivní pátrání s humorem, nadhledem a šarvátkami jak slovními, tak fyzickými, to vše ve velmi čtivém kabátku.

  • Kolektiv autorů: O krok před peklem (Kladivo na čaroděje 13)
  • Epocha, 2018
  • Obálka: Lubomír Kupčík
  • 488 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
12. června, Martin Bečvář

Kladivo na čaroděje - O krok před peklem

Kladivo na čaroděje - O krok před peklem
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč