Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nový Sandman: Snění v zemi vycházejícího slunce, Neil Gaiman: Lovci snů (Sandman 12)

Gaiman Neil: Sandman 12 - Lovci snů

Nebude mnoho komiksových fanoušků, jimž nic neříká jméno Sandman. A naopak jistě bude mnoho fanoušků, jejichž strunu nadšení rozdrnčela zpráva, že nakladatelství Crew rozvinulo hlavní dějovou linii slavné komiksové série spisovatele a scénáristy Neila Gaimana již druhým „vedlejším“ titulem, knihou s názvem Lovci snů.

Vládce snů Morpheus se tak vrací, aby stanul v pozici vedlejšího hrdiny a pozorovatele příběhu (který svým „drobným“ přispěním pomáhá i posunout) půvabné a tragické lásky odehrávající se v Japonsku. V dobách, kdy po světě kráčely bytosti, které dnes zahlédneme jen zřídka.

Asketický buddhistický mnich je předmětem sázky mezi typickými magickými postavami japonských mýtů a bajek – liškou a jezevcem. Ti se předhánějí o to, kdo mnicha dokáže vyhnat z jeho sídla. A jak už to tak občas bývá, sázku oba prohrají – a jde jen přetěžko rozhodnout, zda liška, která se do mnicha během svých úklad zamilovala, získala či ztratila více než její protivník. A nutno dodat, že převtělená do supersexy lidské podoby by hnula mnohým pánským srdcem a nejen tím mnichovým, jak se nakonec stalo.

Zní to jako příběh o lásce a takovým Lovci snů rozhodně jsou. Příběhem o to, co všechno je možné pro lásku obětovat – a to jak pro lásku ve svého vyvoleného, tak pro sebelásku. Mnich se totiž stejnou náhodou jako k lišce dostane i do dalšího osudí – pro svou odvahu a klid se stane cílem mága, který se naopak bojí bez přestání. Trojice podivných čarodějnic mu však ukázala cestu z říše strachu. Cestu, která vede přes vraždu. A přes říši Černé lišky, Pána snů.

Zní to i jako ryzí japonský příběh. Lovci snů jsou svou překrásnou poetikou a atmosférou tomuto koloritu dokonce tak blízko, až mohli být živnou půdou pro zajímavou historku „z natáčení“. Lovci snů totiž byli nejprve „pouhou“ Gaimanovou povídkou doplněnou ilustracemi Yoshitaka Amany a doslovem, v němž kultovní fantasy autor tvrdí, že pouze lehce poupravil prastarou japonskou pohádku. A všichni mu jeho slova baštili, včetně ilustrátora komiksové verze Lovců snů, P. Craiga Russella. Jak se však ukázalo, Gaiman je tak trochu Sandmanem a jeho sny mohou pomotat realitu. Autor nakonec prozradil, že si celou genezi vybájil.

Nezbožňujme však pouze Neila Gaimana. Russell na Lovcích snů odvádí znamenitou práci také. Jeho výtvarný styl si bere z klasického japonského umění, stejně jako ze secesní malby a výsledek je velkolepý. V kombinaci se slovy Pána mezi vypravěči tak vznikl komiks, který potěší každou romantickou, poetickou, komiksofilní a příběhožroutskou­ duši.

  • Neil Gaiman: Lovci snů (Sandman 12)
  • Crew, 2015
  • překlad: Viktor Janiš
  • obálka: P. Craig Russell
  • 144 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
24. října 2015, Josef Horký

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Sandman 12 - Lovci snů

Sandman 12 - Lovci snů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč