Noční můra roku 1Q84 se stala splněným snem čtenářů Murakamiho, Haruki Murakami: 1Q84 - Kniha 1 + 2
Jak jedná člověk, jemuž se svět z ničeho nic změní před očima? Svět, v němž na obloze svítí dva měsíce a jenž ovlivňují významné události, které se vlastně nikdy nestaly? A co když si nikdo jiný této změny nevšiml?
Aomame je bývalá instruktorka sebeobrany pro ženy a specialistka na svaly lidského těla, jež občas využije svých neobyčejných schopností, aby zbavila svět muže, na něhož právní spravedlnost nestačí. Tengo vyučuje matematiku v přípravce na vysoké školy, pokouší se o kariéru spisovatele a nešťastnou náhodou se zaplete do zdánlivě neškodného literárního podvodu. Ti dva spolu před dvaceti lety chodili do třídy na základní škole a od té doby se neviděli. Teď však mají jejich činy ovlivnit život toho druhého.
Murakami nikam nespěchá
1Q84 představuje zatím nejrozsáhlejší dílo, do jakého se Haruki Murakami pustil. Celý příběh Aomame a Tenga rozdělil do tří románů, z nichž první dva u nás vycházejí v jednom svazku. S konceptem, na kterém kniha funguje, se Murakamiho čtenáři setkali již při četbě Kafky na pobřeží – příběhy obou postav a jejich úhel pohledu se pravidelně po kapitole střídají a zpočátku působí jako dvě vzájemně zcela nesouvisející paralelní linie. I později se prolínají jen velmi pomalu, nenápadně a ostýchavě. Murakami prostě děj do cíle nežene.
Díky tomu má autor spoustu času, aby dopodrobna rozebral charakter hlavních postav, detailně vyložil čtenáři jejich minulost a tím i příčiny jejich chování. Čtenář si tím k oběma protagonistům najde cestu jednodušeji, a to i v případě, že s jejich chováním nesouhlasí. Poznáním jejich minulosti je dokáže snáz pochopit. Značný prostor se ale dostává i detailnímu vylíčení ostatních pro příběh podstatných skutečností, třeba minulosti jedné podivné náboženské organizace.
Celý příběh navíc spisovatel protkal osvěžujícími poznámkami z historie, odkazy na literaturu a mnohé (hlavně jazzové) hudební skladby. Jednu z hlavních hudebních úloh dostala i Sinfonietta, skladba Leoše Janáčka, jež v románu podbarvuje něžnou vraždu i milostnou scénu.
Haruki Murakami v pěti bodech
- Narodil se roku 1949 v Kjótu.
- Je držitelem několika literárních ocenění, mimo jiné ceny Franze Kafky. Nějakou dobu se o něm mluví i o jako žhavém kandidátovi na Nobelovu cenu za literaturu.
- V češtině zatím vyšlo devět jeho románů (mezi nejznámější patří Kafka na pobřeží, Norské dřevo a Sputnik, má láska). Všechny je přeložil Tomáš Jurkovič.
- Murakami do japonštiny přeložil některá díla F. S. Fitzgeralda, Trumana Capoteho nebo Johna Irvinga.
- Jako autor byl velmi ovlivněn západní kulturou, jeho romány často přebírají názvy populárních skladeb a mezi jeho oblíbené spisovatele patří (překvapivě) Franz Kafka.
Murakami napsal podmanivý příběh vyprávěný lehce a zároveň záživně. Při čtení zůstává na každém jedinci, zda jej chce netrpělivě zhltnout během pár dní nebo si ho dávkovat po několik týdnů. V každém případě po něm zbude mnoho rezonujících myšlenek a spousta nezodpovězených otázek. Na některé přijde řada později, jiné si pravděpodobně bude muset každý vyřešit po svém.
Sám název románu představuje důmyslnou šifru. Rokem, v němž se odehrává, odkazuje k románu 1984, který George Orwell napsal na konci čtyřicátých let minulého století. Totalitní režim v tomto antiutopickém díle neustále přepisuje minulost, a to tak často, že pravdivou historii už nikdo ani nezná. V japonštině se navíc číslovka devět vyslovuje stejně jako v angličtině písmeno Q.
Rok 1Q84. Tak tomu novému světu budu říkat, rozhodla se. Q jako question mark. Záležitost pochybná a zatížená otázkami. (str. 151)
Neznalce Murakamiho překvapí jeho otevřenost
1Q84 je především sociální román o mezilidských vztazích, lásce, generačních rozdílech, ale i o předsudcích, fanatismu, strachu a volbách jedince. S těmito motivy se čtenáři setkali už v mnohých Murakamiho dílech, nedá se ovšem říct, že by román 1Q84 byl jen poslepovanou mozaikou jeho předešlých knih. Murakami i s osvědčenými tématy zde zachází nápaditě a neotřele.
Ti, kteří se s knihami japonského spisovatele ještě nesetkali, by se měli připravit na jeho otevřenost, co se týče například sexuálních scén. Najdou se čtenáři, pro které tato stránka jeho díla může představovat překážku, nicméně je nutno podotknout, že tyto i jiné nezměkčené scény jsou použité jako zdůraznění lidskosti literárních postav.
Nakladatelství Odeon plánuje vydání poslední části Murakamiho knihy na příští rok. Tomáš Jurkovič, překladatel románu, tu dostal nelehký úkol: přeložit v detailech komplikovaný příběh, v němž se sbíhá nespočet Murakamiho spisovatelsky oblíbených témat a dějových kliček, a neztratit v tom nahuštěném ději zamotanou nit. Povedlo se a stojí to za to.
- Haruki Murakami: 1Q84 – Kniha 1 + 2
- Euromedia Group – Odeon, 2012
- překlad: Tomáš Jurkovič
- obálka: Pavel Hrach a Jan Pohribný
- 768 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)