Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nezaměnitelná patka a knírek? Ano! Už je tady zas ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Nezaměnitelná patka a knírek? Ano! Už je tady zas, Timur Vermes: Už je tady zas

Vermes Timus: Už je tady zas

Co kdyby Adolf Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale pouze si hodil na víc než šedesát let šlofíka a znovu se probral v roce 2011 uprostřed Berlína, kdy světem zmítá ekonomická krize? Jak by to mohlo vypadat a jestli by měl vůbec Vůdce šanci přežít, ukazuje Timur Vermes ve své nejnovější knize Už je tady zas.

Timur Vermes, německý novinář a spisovatel. Jméno tohoto autora českému čtenáři moc nepoví. U nás je naprosto neznámý, ovšem u našich západních sousedů trhá jeho kniha Er ist wieder da veškeré rekordy. Více než milion prodaných výtisků a práva na překlad do více než 35 jazyků, i tyto čísla jsou vizitkou pro knihu, která právě vychází i v českém překladu.

Jak se zdá, ani po více než šedesáti letech od své smrti neztrácí jméno Adolfa Hitlera na své atraktivitě. Není se co divit. Asi těžko se v moderní historii ještě někdy setkáme s někým, kdo dokáže ovlivnit takový počet lidských životů, jako právě Hitler. Tedy, alespoň můžeme doufat, že ne. O nacistickém Vůdci vycházejí každoročně desítky knih, ovšem Už je tady zas je ve všech ohledech jiná.

Adolf Hitler se ve své nacistické uniformě probouzí, naprosto opuštěný a páchnoucí jak kanystr s benzínem, uprostřed Berlína. Zpočátku mírně vyvedený z míry přichází na to, že Berlín není zničený od amerických bomb, ani že se ulicemi neprohánějí rudoarmějci. Počáteční optimismus ale rychle vyprchá když zjistí, že je rok 2011. Jak to, že je naživu a navíc vůbec nezestárl? Kdo ví. Co je ale neodpustitelné, Německo nevyhrálo válku, a co víc, Polsko stále existuje! I z těchto důvodů se Hitler hodlá opět chopit moci a s využitím nejmodernější techniky opět získat srdce svého milovaného národa.

Autorovi se podařilo vyšroubovat Hitlerův potenciál do netušených rozměrů. Samotná kniha je čtenářům předložena z pohledu samotného Vůdce, a tak jeho myšlenky a názory v kontextu dnešní doby dokáží přinést neuvěřitelně vtipné momenty při kterých vám samotný „hrdina“ přiroste k srdci, takže si ho někteří i oblíbí. Moderní svět očima člověka, který zamrzl v období druhé světové války, je vskutku komický, a proto není divu, že se kariéra říšského kancléře tentokrát ubírá pro něj netušenou cestou komika.

Timur Vermes v pěti bodech

  1. Německý spisovatel a novinář, narodil se v roce 1967.
  2. Studoval v Erlangenu dějiny a politologii.
  3. Je synem Maďara, který uprchl z vlasti po nepokojích v roce 1956, a Němky.
  4. Er ist wieder da vychází v roce 2012 a okamžitě se stává bestsellerem.
  5. Z pultů zmizelo více než milion výtisků, práva na překlad prodána do více než 35 zemí.

Hitler se opět pouští do ohnivých projevů a kritiky neutěšeného stavu politiky v Německu. Na rozdíl od dob minulých ho tentokrát lid bere jako velmi podařeného imitátora sebe samého. Pro všechny je ten, co vypadá a mluví jako Hitler. To je velmi skličující, když jste opravdu ten, za koho vás považují, ale pravda je příliš neuvěřitelná na to, aby ji někdo bral vážně.

Humornými momenty, které vykouzlí úsměv na tváři, autor opravdu nešetří. Přes veškeré odlehčené pojetí se v knize ovšem skrývá i mnoho pravdy a kritiky stavu současné politiky. O to děsivěji působí fakt, že se správnými lidmi za zády a trochou publicity to může člověk dotáhnout opravdu daleko. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Stačí se zaměřit na českou politickou scénu, kdy naprosto neznámé subjekty najednou rozhodují o osudu republiky. A za vše může nespokojenost se stávajícím stavem věcí. Zdá se nemožné, aby se v dnešní době historie opakovala a moci se chopil někdo podobný Hitlerovi. Když se ale nad knihou Už je tady zas zamyslíme více, nemusí se to zdát tak nemožné. Nezbývá než doufat, že se tak nestane.

Už je tady zas je v mnoha ohledech výjimečná kniha. Přináší naprosto nový a neotřelý pohled na tyrana, který změnil tvář dnešního světa. Rozhodně se ovšem nejedná o jeho obranu nebo souhlas s jeho činy. Vermes se formou opravdu povedené satiry rozhodl poukázat na problémy dnešní doby a povolal si k tomu osobnost, která bude lákat čtenáře po celém světě ještě dlouho.

  • Timur Vermes: Už je tady zas
  • Argo, 2013
  • překlad: Michaela Škultéty
  • obálka: Pavel Růt
  • 368 stran, 398 Kč (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)
4. prosince 2013, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Už je tady zas

Už je tady zas
398 Kč 358 Kč