Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Netvora na strašidelném ostrově , Marjorie Liu: Krev (Netvora 02)

Liu Marjorie : Netvora 02: Krev

Krev – to je symbol násilí, války, ale také rodiny. Pod tímto titulem následuje Maika Půlvlčice, řečená Netvora, dědictví svého rodu a ve světě mrzačeném násilím zkoumá prvopočátky pradávných konfliktů i tajemství. Na záda jí dýchají nepokojné duše lidí, zvířecích bytostí i Starých Bohů.

Maika dokázala na konci prvního komiksového svazku úspěšně utéci svým pronásledovatelům, aniž by tušila, že jí o život usiluje i její nejlepší přítelkyně, ve skutečnosti baronka Soumračného dvora. Na útěku však musí nadále bojovat s bestií – živoucím Starým Bohem – která se jí usadila v nitru. Krvelačná povaha se bohužel překonává těžko… Společně s liščí kamarádkou Kippou zároveň pátrá v pozůstalosti své matky Mariko, o níž se postupně dozvídáme víc. Spoiler: Jako většina věcí v tomto světě byla i ona příšerná.

Každopádně mezi jejími věcmi se nachází kostěný klíč, jenž ji nasměruje k námořní cestě na temný Ostrov kostí. Společně s Kippou a navrátivším se kocourem mistrem Renem se nalodí na plavidlo patřící jejímu tygřímu kmotrovi Seizimu. Každý z jejích mnohých pronásledovatelů se bude muset mít na pozoru před chapadly vyrůstajícími Netvoře na místě, kde měla předtím paži. Jenže na pozoru se musí mít i samotná Netvora.

Marjorie Liu v pěti bodech

 1. Narozena v roce 1979 jako dcera taiwanského otce a matky evropského původu.
 2. Vystudovala práva.
 3. Ačkoli v mládí nečetla komiksy, považuje se za velkou fanynku X-Men, v jejichž světě se později odehrávala její kniha Dark Mirror a později čistě komiksové série jako Dark Wolverine nebo X-23.
 4. Její literární prvotinou byla kniha Tiger Eye, počátek urban fantasy cyklu Dirk & Steele.
 5. Za inspiraci k Netvoře označuje mimo jiné válečné zkušenosti svých prarodičů. Obdržela za ni cenu Hugo.

Předešlý svazek Probuzení nás uvedl do exotického prostředí v jeho magické nádheře, ale i zvrácenosti. Zároveň efektivně odstartoval osobní příběh Maiko, spojený s minulostí zdejších rozumných bytostí. A Krev v tom pokračuje, ale stejně jako v případě mnoha jiných sequelů se jí nedaří nastolit příliš vlastních úderných momentů, které by posouvaly celkový děj.

Hned z kraje dokáže komiks skrze grafický výraz Sany Takedy vykouzlit silné okamžiky. Krvelačnost Maiko je na vzestupu. Pirátské město Thyrie a samotná plavba na moři přislibují velké dobrodružství. Estetika Starých Bohů stále čerpá z nočních můr lovecraftovské tradice. A Maičini pronásledovatelé spřádají své intriky. To je všechno moc pěkné. Jakmile hlavní hrdinka dorazí na místo určení, dostane se jí určité expozice, je konfrontována s hlavním padouchem a zároveň vlastním dědictvím. Naneštěstí jsme sice bohatší o pár zjištění, ale nikoli o vývoj v příběhu, jaký bychom očekávali ve srovnání s předchozími šesti svazky.

Sana Takeda v pěti bodech

 1. Japonka narozena roku 1977.
 2. Žije v Tokiu.
 3. Pracovala jako 3D designerka pro společnost SEGA, kde vytvářela modely postav sportovních atletů.
 4. Pro společnost Marvel kreslila komiksy jako X-Men, Občanská válka, Venom a Ms. Marvel. Ilustrovala také karetní hry.
 5. S Marjorie Liu poprvé spolupracovala na sérii X-23.

Navíc expozice a snové výjevy jsou tentokrát příliš těsně promíchány s aktuální realitou bez plynulejšího přechodu. Patrně se od nás čeká, že nám budou stačit vizuální hody a nadpřirozená akce. Dá se s tím spokojit na chvilku, což opět není srovnatelné se značně trvanlivým zážitkem ze slibného rozjezdu.

Zajímavé události ve třetím svazku slibuje odhalení na samotném konci. Evokuje zvědavost, ale bohužel také nejistotu, jestli to tentokrát bude spojeno s lepším dějem.

 • Marjorie Liu: Krev (Netvora 02)
 • Crew, 2018
 • Překlad: Filip Škába
 • Obálka: Sana Takeda
 • 152 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
23. března 2019, Jiří Kábrt

Netvora 02: Krev

Netvora 02: Krev
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč