Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Nesnadný život amerických studentů učaroval i králi hororu, Stephen King: Žhářka

King Stephen: Žhářka - brož.

Vzdělávat se není rozhodně nic snadného. Neustálý stres ze zkoušek však není to jediné, co mladé lidi trápí. Často jsou to i finance potřebné ke studiu. Nebo k čemukoli jinému. Naštěstí existuje víc možností, jak si přivydělat. A komu se nechce pracovat, může se zkusit přihlásit do vládního experimentu. Je třeba mít ale na paměti, že výsledné obtíže nemusí za těch dvě stě dolarů stát.

Dva studenti se zúčastní vědeckého pokusu, při němž na nich zkouší účinky jakési neznámé látky. Po několika hodinách zvláštních pocitů a stavů si vyberou odměnu. Po pár dnech spolu začnou chodit. Vezmou se a narodí se jim dcera. Docela obyčejná šťastná rodinka, chtělo by se říct. Až na to, že tatínek ovládá nadpřirozené umění sugesce a maminka je slabá telekinetička.

Charlie je sice malá holka, už teď je ale zřejmé, že po rodičích podědila něco víc než normální děti. Charlie umí zapalovat věci. Technicky se tomu říká pyrokineze. A ač se podstatná část výchovy u této mladé slečny zaměřila na schopnosti jakoukoli inklinaci k ohni blokovat, ne vždy se to Charlie daří zvládat.

Horší ale je zájem pánů z vládní agentury, která před lety experimentovala s tajemnou látkou ve snaze vyrobit superhrdiny. Jakmile zjistí, že jejich snaha byla s největší pravděpodobností přeci jen korunována úspěchem, okamžitě začnou po Charlie pátrat. Začíná tak honička přes několik států, při níž půjde celé rodině o život a která rozhodně nemůže skončit dobře. Než série dramatických událostí dospěje svého vrcholu, může Charlie zjistit, že ne vždy je zapalování lidí špatné. Obzvlášť jsou-li tito lidé zlí.

Stephen King v pěti bodech

  1. Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
  2. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
  3. Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
  4. Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
  5. Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.

Téma pyrokineze je Stephenu Kingovi blízké. Je tedy pochopitelné, že se autor debutující románem Carrie nepustí do stejných vod. Už žádné maturitní večírky, žádná prasečí krev a fanatická matka. King tentokrát využil v osmdesátých letech tolik oblíbenou vládní hru na hledání telepatů a jiných supertalentů, kteří by svou zem dokázali ochránit před sovětskou hrozbou. V tomto konkrétním případě se však žádné hledání nekoná, vláda se pustila do aktivní výroby podobných zvláštních lidí.

Autor mistrně střídá aktuální děj s retrospektivou, která pomalu osvětluje jednotlivé aspekty tohoto podivného experimentu a jeho dopady na zdánlivě obyčejnou americkou rodinu. Přestože byla tato kniha napsána v osmdesátých letech a světové reálie mezitím prošly rapidní změnou, působí realističnost děje mrazivě i dnes. Na Kingovi je nejsympatičtější jeho snaha eliminovat veškeré potenciální logické nesrovnalosti a napsat příběh tak, aby ho mohli čtenáři opravdu prožívat, ne jenom sledovat.

Poněkud překvapivě tak může působit druhá polovina knihy, kde hlavní postavy na pokusy o útěk před úřady zdánlivě rezignovaly. Tohoto intermezza King využívá k detailnějšímu seznámení čtenářů s hrdiny a jejich minulostí, názory a motivací. Zatímco Charlie netouží po ničem jiném, než nikdy nikoho znovu nezapálit, její otec se snaží udělat vše tak, aby je úřady nechaly na pokoji. I kdyby to znamenalo, že se toho sám nedožije. Hlavním antagonistou zde však není vláda Spojených států. Personifikaci zla tentokrát představuje veterán z vietnamské války pracující pro tajnou organizaci. Tento člověk má coby sběratel mimiky umírajících velmi osobní zájem na dopadení Charlie, která může jeho jedinečnou sbírku doplnit o výjimečný unikát.

Ve srovnání s ostatními tituly Stephena Kinga je Žhářka spíše odpočinkovou literaturou. Nicméně jako taková funguje skvěle a byla by chyba se jí kvůli tomu vyhýbat.

  • Stephen King: Žhářka
  • Beta Dobrovský, 2016
  • Překlad: Ivan Němeček
  • Obálka: Robin Brichta
  • 424 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
19. června 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).