Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Není mnoho lepších spisovatelů fantasy než on, Brandon Sanderson ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Není mnoho lepších spisovatelů fantasy než on, Brandon Sanderson, Brandon Sanderson: Tři tváře

Sanderson Brandon: Tři tváře

Brandon Sanderson je spisovatel mnoha tváří. Napsal originální fantasy trilogii Mistborn i její napůl steampunkové pokračování, dokončil monumentální Kolo času zesnulého Roberta Jordana a má rozjetou vlastní (výbornou) desetidílnou sérii Archiv bouřné záře. A v mezičase mezi novými knihami přineslo nakladatelství Talpress jeho sbírku tří novel v různém stylu.

I všechny novely ve sbírce Tři tváře dokazují, že Brandon Sanderson je jeden z těch několika málo spisovatelů, kteří dokážou střídat žánry jako boty a přitom pořád psát výborně. Knihu otevírá text Císařova duše, v němž se autor vrací do prostředí románu Elantris, třebaže není třeba znát jeho děj či reálie, aby si ho člověk vychutnal. Sanderson tu – jak je zvykem – představuje svět s propracovaným systémem magie, kterou ovládají zvláštní umělci.

Ti by totiž dokázali ze židle či křesla, odkud právě čtete tuto recenzi, vytvořit mnohem hodnotnější kus nábytku čistě tím, že by přepsali jeho historii. Dřevo či kov by se tak do rukou dostaly jinému řemeslníkovi, který by výtvor pojal jinak, protože by za něj dostal lépe zaplaceno… a tak dál. Jenomže umělkyně-falzifikátorka a hlavní hrdinka v jedné osobě má problém. Musí vytvořit dokonalý falzifikát duše samotného císaře, jinak ji čeká poprava.

Brandon Sanderson v pěti bodech

  1. Brandon Sanderson se narodil 19. prosince 1975 v Lincolnu ve státě Nebraska.
  2. V roce 1994 začal studovat biochemii, posléze však dal přednost studiu angličtiny a tvůrčího psaní na Brigham Young University, kde do dnešní doby pravidelně vyučuje.
  3. Sandersonovým prvním literárním počinem byl román Elantris (2005), zanedlouho poté následoval první díl ze série Mistborn – Finální říše (2006).
  4. V roce 2007 vyšel druhý díl Mistbornu (Pramen povýšení) a ve 2008 třetí Hrdina věků. Souběžně s Mistbornem psal Sanderson také fantasy pro mládež o chlapci Alcatrazovi, který má talent vše rozbíjet.
  5. V roce 2010 rozepsal autor novou sérii – Archiv Bouřné záře. Prozatím v češtině vyšel pouze první díl (Cesta králů). Sanderson byl také vybrán vdovou po Robertu Jordanovi k dokončení jeho série Kolo času.

Sanderson vzal v Císařově duši všechno z dobrého fantasy příběhu – magii, zajímavý svět, silné postavy a mírně klišovitý příběh – a přepracoval to po svém do mnohem originálnější podoby. Navzdory tomu, že se většina děje odehrává v jednom pokoji a mezi dvěma postavami, a navzdory tomu, že příběh po skoro celou dobu plyne relativně poklidným tempem, budete stránky otáčet stejně horečnatě jako u nového románu Dana Browna. A na rozdíl od něj navíc Sanderson do svého textu zabudoval jistou poetiku, která se nad příběhem uvězněné umělkyně-falzifikátorky vznáší jako leitmotiv.

Podle počítačové hry?

Po výjimečném čtenářském zážitku úvodního textu přichází Odvěký meč – Probuzení. Hlavní hrdina, potomek dlouhé linie nejlepších bojovníků široko daleko, se tu stejně jako řada jeho předků vydává na smrt v boji s nesmrtelným pánem celého kraje. Jenže tentokrát navzdory všem očekáváním vyhraje.

Zdánlivě tuctová novela, která staví na poměrně lineárním příběhu, jež navíc vychází z počítačové hry, víc než co jiného dokazuje, jak dobrý Sanderson skutečně je. Tvůrci hry úzce vymezená stezka děje mu totiž nedává mnoho příležitostí, jak text ozvláštnit. A přesto spisovatel dokázal – na rozdíl od mnoha jiných autorů knih podle her – napsat novelu, která dokáže uchvátit svým příběhem, vývojem i postavami.

O geniálním schyzofrenikovi

Závěrečný a nejkratší text Spousta se odehrává v současnosti a těsně prohrává v porovnání s Císařovou duší v klání o nejlepší příběh Tří tváří. Hlavní hrdina novely je geniální schizofrenik – vymýšlí si fiktivní postavy, které s ním obývají jeho dům a které suplují jeho intelekt tam, kde se on sám považuje jen za obyčejného člověka. Takže když má vyřešit pátrání po uprchlém vynálezci fotoaparátu, co dokáže zachytit minulost, jeden z výplodů jeho fantazie navrhne, že se hledaný zřejmě vydal do Izraele, aby vyfotil Ježíše Krista. Následuje honička.

Spousta je dle dostupných informací pouze první z řady povídek se stejným hlavním hrdinou. A tenhle hlavní hrdina na to potenciál má. Sanderson ho vybarvil v takových odstínech, že mu čtenáři budou už na prvních stránkách zobat z ruky, aniž by ještě tušili, že je čeká svižný příběh s detektivními prvky, zajímavými zvraty a především pořádnou dávkou humoru.

Tři jednohubky při čekání na román

Třebaže plnohodnotný román by v českém překladu fanoušky Brandona Sandersona jistě potěšil mnohem více, Tři tváře představují tři výživné jednohubky, po nichž budou i ti autorem dosud nepolíbení čtenáři toužit po dalších a dalších příbězích, které dokáže tenhle Američan vyplodit. Už aby tu byly.

  • Brandon Sanderson: Tři tváře
  • Talpress, 2014
  • překlad: Milena Poláčková
  • obálka: Trilabit
  • 300 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
16. června 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tři tváře

Tři tváře
Vložit do pytle na zboží  Koupit   299 Kč