Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Někdo pohádky sbírá, jiní se jimi živí, Tim Lebbon: Relikvie

Tim Lebbon: Relikvie 1

Konečně je zřejmé, že lidstvo není ve vesmíru samo. A dokonce pro toto zjištění není třeba opouštět gravitaci. Naši sousedé se totiž nachází mnohem blíž. Nelétají v talířích, nemají ve zvyku plýtvat elektřinou nebo snad dokonce provádět vědecké pokusy na lidech. Tedy alespoň většinou ne. Tito tvorové nepřišli z hvězd, ale vyloupli se z mýtů a lidové slovesnosti, aby bylo všem jasné, jak moc starým bájím čas obrousil hrany.

Všichni, kdo znají Angelu, by tipovali, že pokud se někdy dostane do problémů, bude to pro její přílišný (byť čistě studijní) zájem o londýnské kriminální prostředí. Jenomže Angela se nakonec do úzkých vrhne dobrovolně. A ještě ke všemu kvůli chlapovi. Jistě, žili spolu s Vincem na hromádce dost dlouho, aby občas v žertu padlo slovo svatba. Oběma se dařilo a jejich malé hnízdečko na největší větvi anglického urbanismu (čti: Londýn) nemělo daleko k ráji. Tedy až do toho dne, kdy se Vince nevrátil z práce.

A protože Angela rozhodně nepatří k princeznám čekajícím na vysvobození, okamžitě se pustí do hledání ztraceného přítele. Postupně zjišťuje nejen to, že Vince není tím slušným realitním makléřem, za nějž ho považovala. Ale navíc objeví i největší tajemství matičky Země. A sice že lidstvo tady rozhodně není tak samo, jak se mu zdálo. A že každý neopatrný pohyb může spustit lavinu událostí, která by mohla razantně přepsat všechny pravidla reality.

Tim Lebbon v pěti bodech

  • Narodil se v Londýně roku 1969.
  • Za povídku Reconstructing Amy získal Bram Stoker Award.
  • Od roku 2006 se věnuje psaní na plný úvazek.
  • Některá jeho díla jsou nyní zpracovávána pro filmové adaptace.
  • V současné době žije se svou ženou ve vesnici Goytre.

Lidstvo si zahrává s tikající katastrofou a neuvědomuje si, jak blízko je ztráta postavení dominantní rasy. Tohle všechno (a ještě nějaké to překvapení navíc) se nebohá Angela dozví během svého pátrání po Vinceovi. Namísto ztraceného přítele totiž objeví docela nový svět. A zjistí, co všechno se může skrývat v temnotách. Nicméně tato tajemství se objevují v takovém tempu, že by nebylo překvapením, kdyby si hlavní hrdinka všechny tyto důsledky uvědomila až pár hodin poté, co čtenářům dojdou stránky. Naštěstí jde jenom o první díl, takže zatímco nyní se může leckdo lehce ztrácet pod tíhou neuvěřitelných zjištění, v příštích knihách by mělo všechno být mnohem jasnější. Pokud samozřejmě autor nepřijde s další várkou překvapení.

Tim Lebbon rozehrál velmi zajímavou partii. Děj se sice rozvíjí poněkud pozvolně, nicméně od určité pasáže již není úniku a události překračují maximální povolenou rychlost. Najednou nejde jenom o nalezení (a záchranu) ztraceného milence, ani o podivné záliby vlivných lidí, ale rovnou o osud celého lidstva. Byť v závěru to vypadá, jako kdyby se zkáza odložila na později.

Namísto bombastického finále, kdy se postavy z mýtů a legend rozhodnou jednou provždy skoncovat s proradnou lidskou rasou, autor zařadí nižší rychlostní stupeň a zaměří svou pozornost na vybudování cliffhangeru pro díly příští. Relikvie sice nabídnutý potenciál temné fantasy s prvky hororu nevyužívá, nicméně i tak jde o titul, který si zaslouží pozornost. Můžeme se zejména těšit, že ve druhé knize (jejíž vydání v angličtině se chystá na březen 2018) se autorovi podařilo navázat na dobrý úvod z Relikvie a připravil si nějaké to temnější překvapení.

  • Tim Lebbon: Relikvie
  • Baronet, 2018
  • Překlad: Dana Chodilová
  • Obálka: Julia Lloyd
  • 360 stran, 359 Kč (v eshopu Fantasye již za 323 Kč)
4. dubna 2018, Tomáš R. Tokoš

Relikvie 1

Relikvie 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 359 Kč 323 Kč