Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nejhloupější anděl ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Nejhloupější anděl, Christopher Moore

Moore Christopher: Nejhloupější anděl

„Vánoce, Vánoce přicházejí,“ je to opět tady a my s tím nic nenaděláme. Vánoce jsou bezesporu největší svátky v západním světě a je naprosto jedno, jestli věříte, či nevěříte, že před dvěma tisíci lety se neznámý duch tam seshora zakoukal do pohledné židovské slečny, se kterou pak zplodil Mesiáše. Vánoce prostě slavíme všichni. A tak není divu, že se toto téma dá nalézt v mnoha podobách i v literatuře. Ať jsou to jmelím provoněné Vánoce s hromadou běloskvoucího sněhu podle Josefa Lady, nebo krásně tajemné Vánoce s duchařskou atmosférou ve stylu Charlese Dickense, či překvapivě vtipné zkomercializované Vánoce z pera autora právnických thrillerů Johna Grishama. Dalším přírůstkem do panteonu vánočních příběhů je román Christophera Moora Nejhloupější anděl, který na letošní vánoční knižní trh připravilo nakladatelství BB Art.

Podle informace na přebalu kniha vyhrála v kategorii sci-fi/fantasy/horor Quill Book Award, přičemž porazila takové fantaskní kance jako Stephena Kinga, Terryho Pratchetta či Neila Gaimana. Přestože pro skalní fandy fantasy zde bude asi pramálo temné magie či řinčících obouručních mečů, je tu mírně pomatený anděl Raziel, který dokáže „andělské“ kousky, a pak množství oživlých nebožtíků v různém stadiu rozkladu, jež se vyhrabou s těžkostmi z hrobu jen proto, aby schlamstli pár šťavnatých mozků a s pocitem sytosti se pak pokojně vydali vybrat nějaký fajn nábytek do obchodů IKEA.

Tento laskavý příběh vánočních hrůz se odehrává v milém kalifornském městečku Borová zátoka, kam každoročně přijíždí na svátky vánoční mnoho a mnoho turistů jen proto, aby zde nasáli krásně poklidnou vánoční atmosféru. Ale v Borové zátoce žijí pro vánoční atmosféru docela netypičtí obyvatelé. Jedinou zdejší kavárnu s názvem Hlava slimejše vede věčně natěšená Mavis Sandová, která touží po všem, co má penis, nebo tu je schizofrenní Molly, bývalá prsatá představitelka akčních fantasy filmů ve stylu bojovnice Xeny, jejíž manžel Theo, jediný místní policista, je i největším spotřebitelem marihuany v širém okolí. Ale podobných postaviček má autor pro nás nachytaných plné tucty. Třeba nešťastný vědec Gabe Fenton, který své přirozené sexuální touhy „léčí“ pomocí dvou elektrod přiložených na varlata.

Všechno začíná v momentě, kdy chlapec Joshua uvidí večer několik dní před Vánocemi vraždu Santa Clause. A k tomu se tu objeví vyšinutý anděl Raziel fungující na čokoládové tyčinky, který má splnit jednomu dítěti vánoční přání. Tím dítětem je Joshua. A chce oživit Santu.

A tak se postupně proplétáme osudy neortodoxních postav z Borové zátoky, které většinou právě procházejí partnerskými krizemi, aby nakonec všechno vyřešily během vánočního mejdanu ve zdejší kapli, který se díky zázraku anděla Raziela změní v parodii na noc oživlých mrtvol.

„Nejhloupější anděl“ je velmi příjemně vtipné vyprávění o degeneraci naší společnosti, kde přece jen ta americká společnost je asi ještě trochu více zdegenerovaná. Kniha přímo překypuje množstvím černého a velmi lechtivého humoru, který ve mne neustále vyvolával výbuchy nezřízeného smíchu. Prostě je to vánoční příběh pro silné nátury, jež mají rády i humor hrubšího zrna. Ale před tím nás varuje autor už na počátku knihy, kde vysvětluje, že příběh „obsahuje nadávky, výživné popisy kanibalismu a souložících lidí po čtyřicítce“. Problém s pochopením kvalit knihy budou mít ti čtenáři, kteří jsou ortodoxními vyznavači fantasy, protože román bude pro ně velmi málo fantaskní. A naopak, vyznavačům reálných příběhů bude asi vadit především velké množství chodících nebožtíků, i když jejich záhrobní humor je výborný. Přes to všechno doufám, že kniha bude mít úspěch, protože už dlouho jsem se tak dobře nepobavil.

Hrůzostrašně Veselé Vánoce.

  • Christopher Moore: Nejhloupější anděl
  • vydal: BB art, 2006
  • přeložil: Tomáš Jeník
  • obálka: Bohumil Fencl
  • 214 stran / 199 Kč
23. listopadu 2006, BoboKing

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).