Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nejen krásu kartografie představí Dívka z inkoustu a hvězd, Hargrave Kiran Millwood: Dívka z inkoustu a hvězd

Hargrave Kiran Millwood: Dívka z inkoustu a hvězd

Isabella žije se svým otcem na malém ostrově, na který před lety připlul generál Adori, jenž se zde chopil vlády. Do lesů okolo vesnice vyhnal všechny obyvatele, kteří se mu nechtěli podrobit, a izoloval vesnici od zbytku ostrova. Generála tu většina lidí nenávidí anebo z něj mají strach, a tak to jeho dcera Lupe, nejlepší kamarádka Isabelly, nemá snadné. Lupe vyrůstá ve vile nad městem, daleko od problémů. Na všechny ovšem udeří tvrdá skutečnost ve chvíli, kdy se jejich spolužačka najde mrtvá.

Lupe se snaží dokázat, že není tak zkažená jako její otec. Vydá se do lesů najít vraha mladé dívky a zanechá Isabelle vzkaz, a ta se k ní záhy přidá. Mezitím generál sestaví pátrací výpravu na nalezení své jediné dcery. Avšak ani Isabella se svými znalostmi v kartografii a v čtení hvězd netuší, co se skrývá za černými lesy, neboť mapa ostrova je velmi stará a vše se mohlo změnit. Podaří se jim nalézt ztracenou dívku anebo najdou v hlubinách ostrova něco úplně jiného?

Hargrave Kiran Millwood v pěti bodech

  1. Narodila se v Londýně roku 1990.
  2. Vystudovala na Cambridge a na Oxfordu.
  3. Je oceňovanou básnířkou i dramatičkou.
  4. Její psaní ji dovedlo do kanadské divočiny i japonských hor.
  5. Dívka z inkoustu a hvězd je její prvotina a vyhrála s ní ocenění Waterstone’s Chil­dren’s Book Prize 2017.

Isabella se věnuje kartografii po vzoru svého otce, který ji začal učit potom, co ztratil svou ženu a syna. Své umění nevyužívá jen pro tvorbu map, ale i pro chystání překvapení pro svou nejlepší kamarádku. Právě přátelství je základním stavebním prvkem samotné knihy, neboť tam kde nestačí odvaha, pomohou přátelé. I přes těžký život si Isabella nestěžuje, ale přesto nepřestává snít. O bájné hrdince, která zachránila před dávnými dobami ostrov a o tom, že jednou zmapuje Zapomenuté území.

Kniha, která na první pohled zaujme nejen svým názvem, ale i obálkou, je doplněna dalšími ilustracemi. Na začátku se nachází mapa ostrova i s měřítkem a světovými stranami. Naopak na konci je umístěna mapa, jež zobrazuje ostrov pod povrchem, a čtenář si musí chvilku počkat, než se dozví její význam. Samotné stránky jsou oživeny čárami, hvězdami, vodními obludami nebo loděmi, avšak stále ve vkusné míře.

Příběh se odehrává ve světě, který nápadně připomíná ten náš. Jen názvy světadílů či zemí jsou mírně pozměněny. Popis místa děje je jen velmi obecný a povrchní, stejně tak jsou jen nastíněné charaktery postav, které autorka pouze dělí na dobré a špatné. Děj je od samého počátku velmi akční a rychle ubíhá ke konci, ačkoli pro starší čtenáře bude většinou lehce předvídatelný. Dívka z inkoustu a hvězd tak splňuje bezesporu to, co lze od dětské knihy očekávat, a své příznivce si jistě najde.

  • Hargrave Kiran Millwood: Dívka z inkoustu a hvězd
  • Fragment, 2017
  • Překlad: Kryštof Herold
  • 224 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
4. března 2018, Ivana Scholzová

Dívka z inkoustu a hvězd

Dívka z inkoustu a hvězd
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč