Nehledejte sesbírané kusy Drizzta Do‘Urdena, ale sbírku kusů z Drizztova světa!, Philip Athans (ed.): Příběhy o Drizztovi (sborník povídek R. A. Salvatoreho)
Jsou příběhy, které chtějí být vyprávěny. Drobné zkazky obsahující detaily stavící hrdiny do jiného světla, a dávající jejich činům zcela nové rozměry. Krátké epizody životů s nálepkou „Věci už nikdy nebudou jako dřív“. A právě tyto zásadní zlomové momenty postav ze světa Forgotten Realms z pera R. A Salvatoreho sesbíral ve sborníku Příběhy o Drizztovi editor Philip Athans.
Editor Philip Athans si naložil na svá bedra vskutku nelehký úkol: prošel publikovaná krátká díla R. A. Salvatoreho, a z několika sborníků Forgotten Realms a také časopisu Dragon vytáhl příběhy, o kterých si myslel, že jsou pro Salavatorem stvořené postavy zásadní. Navíc jako páku na extrémně sečtělé fanoušky připojil i jednu dosud nepublikovanou povídku s názvem Stát se legendou.
Název knihy Příběhy o Drizztovi může být pro čtenáře matoucí. Jak napovídá již sama anotace knihy, jedná se o příběhy nejen o Drizztu Do‘Urdenovi, ale i o mnoha dalších hrdinech, které čtenáři znají ze Salvatoreho děl. Dost prostoru dostává zejména dvojice Jarlaxl a Artemis Entreri; a nutno říci, že zcela oprávněně, protože povídky s těmito ústředními postavami, rozvíjející zejména trilogii Žoldáci, jsou v celkovém kontextu vskutku přínosné a navrch velmi dobře zpracované. Svojí přítomností potěší však čtenáře i Guenhwyvar, Drizztova panteří společnice, trpaslíci Bruenor a Tibldorf Pwent, nebo třeba mocný barbarský válečník Wulfgar.
Třikrát a dost
Při hodnocení knihy jako celku je třeba konstatovat několik věcí. Za prvé: řemeslné zpracování nebylo autorovou slabinou již od prvních vydaných povídek. Za druhé: editorská práce padla na úrodnou půdu, snad všechny povídky (tedy, až na jednu výjimku, ale to nechme spíše na posouzení čtenáře) jsou výborným doplňkem k již vydaným příběhům. Sluší se dodat, že ani tuzemský fanoušek nebude tápat, neboť všechna díla, na která se sborník odkazuje, byla vydána v češtině.
R. A. Salvatore v pěti bodech
- Robert Anthony Salvatore se narodil 20. ledna 1959 ve městě Leominster ve státě Massachusetts (USA). Na vysoké škole studoval anglistiku.
- První rukopis s názvem Ozvěny čtvrté magie publikoval v roce 1982.
- Později se proslavil díky knihám ze série Forgotten Realms (Ztracená království) a především díky dílům s hlavním hrdinou Drizztem Do‘Urdenem, temným elfem, který stojí na rozdíl od svých soukmenovců na straně dobra. Příběhy z tohoto cyklu dosáhly počtu více než třiceti knih. Jeho knihy se dostaly až na seznam bestsellerů New York Times.
- Kromě toho si odskočil ve dvou knihách také do světa Star Wars (mimo jiné sepsal román Klony útočí podle filmové předlohy) a zpracoval klasický motiv Tarzana (Tarzan: The Epic Adventures). Je podepsán i pod mnoha dalšími knihami.
- Salvatore je také tvůrce příběhu počítačové hry Forgotten Realms: Demon Stone, která byla vydána roku 2004 na platformy PS2, XBOX a PC.
Je tu ovšem i za třetí. Pod tímto bodem se skrývá zábavnost jednotlivých povídek. A zde je drobný kamínek, který občas tlačí v botě. Několik děl totiž působí opravdu čistě účelově – jako by byla stvořena jen aby dovysvětlila nebo naopak připravila pole určitému příběhu, přičemž zábavnost občas dostává na frak. Někdy se může také zdát, že je povídka pro autora „příliš malá“, což ovšem může vyplývat právě ze znalosti navazujícího příběhu. Salvatore umí výborně pracovat s postavami, manipulovat s nimi a nechat čtenáře nahlédnout do hlav hrdinů ve spleti příčin a následků. Na to však potřebuje dostatek času. Povídka mu nedává možnost toto umění plně rozvinout a dotáhnout hry do konce – na druhou stranu pokud autor posadí příběh do akčnější polohy, pak si čtenář skutečně smlsne.
A když už mluvíme o dobrých vnitřních textech, je třeba pochválit Příběhy o Drizztovi i „zvenku“ – kresba na obálce z dílny Raymonda Swanlanda je velmi zdařilá a doslova vybízí ke koupi.
Když je méně více
Je hezké vidět, že editor věnoval svému dílu péči. Díky tomu je každá povídka opatřena krátkou předmluvou samotného autora, v níž je stručně vysvětleno, za jakých podmínek povídka vznikala, a proč vlastně vznikla. Samo o sobě velmi zajímavé čtení dávající knize další přidanou hodnotu pro čtenáře.
Bohužel, podobně jako u svých knih se i u části prací snaží Salvatore předat čtenáři nějaké to morální poselství či hlubokou myšlenku, což by samo o sobě rozhodně nebyl špatný záměr. Ale podobně jako u úryvků z Drizztových deníků nacpaných do naprosté většiny autorových knih toto „skryté“ poselství čtenářům prezentuje tak polopaticky, až se člověku chce občas brečet. Autor má zřejmě pocit, že jsou čtenáři jeho děl polointeligenti, kteří nenajdou věc ukrytou mezi řádky, dokud jim s ní nezamává před očima. Jinak si to zdůrazňování věcí, které celkem znatelně z jeho děl vyčuhují, opravdu nedovedu vysvětlit.
Tvrdit cokoliv jiného, než že Příběhy o Drizztovi jsou dobrou knihou, by byl nesmysl. Má své mouchy, ale nadšení fanoušků z krátkých příběhů o jejich miláčcích rozhodně nepřebijí. Bohužel, pro čtenáře, kteří doposud do světa Forgotten Realms nezavítali, však rozhodně nebude vhodným startovním blokem díky provázanosti a mnoha odkazům na již vydané příběhy bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování.
- Philip Athans (ed.): Příběhy o Drizztovi (sborník povídek R. A. Salvatoreho)
- Fantom Print, 2015
- Překlad: Kateřina Niklová
- Obálka: Raymond Swanland
- 304 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 202 Kč)