Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Návštěva Andrzeje Sapkowského v Ostravě ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Návštěva Andrzeje Sapkowského v Ostravě, reportáž

Sapkowski v Ostravě 4

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski je bezpochyby nejznámějším autorem fantastiky ve střední Evropě. A po jeho besedě v Knihovně města Ostravy musím přiznat, že to ví nejen jeho čtenáři a fandové, ale i on sám. Jeho návštěva Ostravy byla takovým vyvrcholením polského bloku projektu Knihovny města Ostravy s názvem „Všichni jsme tady doma“. Svoji účast přislíbil už měsíce předtím, a od té doby především (úžasné) kolegyně z (úžasného) dětského oddělení žily v jistém stresu, jak nakonec dopadne celá jeho návštěva a následná beseda. Lidi pohybující se v českém fandomu věděli, že by se to nemuselo obejít bez komplikací. První rána přišla už na konci prázdnin, kdy najednou autor napsal, že v termínu přijet nakonec nemůže, a navrhnul nám jiný. To byl přímý zásah na nervy organizátorů, protože když to zrušil jednou, může zrušit znovu. Nakonec se to nestalo. Ale to nic neměnilo na faktu, že kupa dalších problémů zůstala na pořadu jednání dál. Hlavně, kdo bude překládat z polštiny do češtiny, kdo a jak to bude moderovat, atd. Byla sestavená „úderná“ skupina, která ve složení znalců buď polštiny, nebo fantastiky, nebo díla Sapkowského, měla sedět v čele přednáškového sálu a snažit se celou událost šťastně dotáhnout do konce. K tomu se stále věštilo, kolik přijde na besedu lidí. Má se z toho důvodu akce hodně propagovat, a pak se zděsíme, když se do našeho malého sálu bude chtít vecpat několik stovek lidí, nebo raději mlčet a s hrůzou očekávat nulovou návštěvnost?

Sapkowski v Ostravě 1

Organizátoři museli přiznat, že tyto problémy se vyřešily vlastně až pár hodin před besedou. Nakonec to vzala pevně do svých rukou paní Obrusniková, která celou akci zařídila. Ona bude všechno řídit, všechno moderovat, všechno překládat. Už půl hodinky před začátkem se začali trousit první nadšenci, v pět hodin byl už sál plný a pár minut po páté dorazili poslední lidé, kterým se musela rychle sehnat nějaká sedátka. Na akci se tedy dostavilo asi 120 čtenářů.

V pondělí 15. 10. 2007 po 16. hodině mistr Sapkowski dorazil v doprovodu svého exkluzivního vydavatele v Česku Jiřího Pilcha z nakladatelství Leonardo do prostor nově rekonstruované knihovny u Sýkorova mostu. V tu dobu už na něj zde čekalo několik televizních a rozhlasových štábů, které byly tak natěšené, že zlikvidovaly i okolní květinovou výzdobu. Po zpravodajské smršti přesně v 17 hodin vplul Sapkowski do sálu, který byl už do posledního místa obsazený a plný očekávání.

Sapkowski v Ostravě 2

Všechno proběhlo jako po másle. Mistr autor byl neuvěřitelně výřečný, a to tak, že nakonec nikdo nic nepřekládal, prostě každý musel rozumět jeho výrazné polštině, nebo intonaci či mimice. Neměl nikdy daleko k tomu pravému údernému slovu, a to jak na adresu kritiků a recenzentů, tak ke svým literárním sokům na poli polské fantastiky. Jak to vypadá, jeho popularita je mnohým kolegům pisatelům trnem v oku. Proto na otázku, kdo je nejlepší a nejhorší, neodpovídal konkrétně. Jen řekl, že v současnosti jsou v polské fantastice nejlepší ženské autorky. Ale ty zde nikdo neznal. (Podle zpráv z nakladatelství Leonardo se ale chystá už náprava vydáním některých z nich.) Ještě zarytějším mlčením přecházel otázky na polský seriál Zaklínač a také současné šílenství kolem stejnojmenné počítačové hry. Prohlásil, že ani s jedním z těchto projektů nemá nic společného, protože autoři mu nechtěli platit autorská práva, proto výsledek je takový, jaký je. Tato informace byla šokující, ale hned příští den mi zdroj z jeho okolí prozradil, že filmaři mu zaplatili, a prý pěkně, ale nechtěli s ním spolupracovat. No, pravdu ať si tedy každý vybere sám. Stejně zajímavá byla informace, že píše přesně podle plánu, tím myslím, že jeho postavy v průběhu psaní samy nezačínají žít vlastním životem, ale už od první stránky ví, jak přesně bude vypadat poslední stránka.

Sapkowski v Ostravě 3

Velmi pobavila, některé možná šokovala, odpověď na otázku, kterou ze svých postav má nejraději. Nemá rád ani jednu z nich, jsou to pro něj jen obyčejné inkoustové značky na papíru, ale hlavní je, že je mají rádi čtenáři, kteří si jeho knihy kupují, a to je pro něj nejdůležitější. Nakonec připomenul všem adeptům spisovatelství, že nejdůležitější je stále číst a číst, a to všechno, protože podle něj je opravdový idiot ten, kdo nezná aspoň základy své národní literatury.

V závěrečné půlhodince se věnoval podepisování knih, kterých podepsal tedy pěknou řádku. Byl jsem trochu překvapen, že lidé nedonesli k podpisu jen Zaklínače, ale spíše se kolem mihotaly okrové obálky z jeho husitské trilogie, a překvapivě i v polském originálu. Na závěr mu za bouřlivého potlesku byla předána becherovka v luxusním balení a s pro mne šokujícím honorářem za jeden a půl hodinovou besedu odešel s přáteli z ostravského klubu literární fantastiky na jedno či dvě pivka.

Sapkowski v Ostravě 6

Celá akce proběhla ke spokojenosti všech. Pro mnohé jeho fandy to bylo první setkání s jejich literárním polobohem, všichni se dozvěděli mnoho zajímavého z jeho tvorby (i když nic na téma budoucích děl), a hlavně se všichni výborně pobavili.

Převzato z webu www.knihovnice.cz

25. října 2007, BoboKing

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).