Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Návrat ztracené královny Terrasenu ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Návrat ztracené královny Terrasenu, Sarah J. Maas: Královna stínů (Skleněný trůn 4)

Maasová Sarah J.: Cealene 4 - Královna stínů

Celaena Sardothien, vycvičený Adarlanský zabiják, se rozhodla za posledními deseti lety, které strávila v kůži Celaeny, udělat tlustou čáru. Její pravé jméno zní Aelin Ashryver Galathynius. Je dědičkou dobytého území Terrasenu, poloviční vílou, královnou ohně a hlavně bojovnicí s vražedným výcvikem, která se právě rozhodla přihlásit se ke svému skutečnému jménu a získat zpět vše, co před lety ztratila!

Po tvrdém výcviku ve Wendlynu mezi vílami, kde se naučila zvládnout proměnu do své vílí podoby a především opanovat ohnivou magii, co jí proudí v žilách, se vrátila do Adarlanu. To je země bez magie, kterou adarlanský král dávno potlačil a uvěznil, takže se tam Aelin musí opět spoléhat pouze na své bojové schopnosti a chovat se v rámci možností lidského těla. Aby však dosáhla svých cílů, nic jiného jí nezbývá. Usednutí na terrasenský trůn totiž vyžaduje nespočet střípků, které se samy neposkládají. Adarlanský král musí být poražen, magie osvobozena, nebezpečné klíče Sudby ukryty a spousta dalšího.

Po připlutí do přístavu však na Aelin čeká pořádný šok a její plány se hned od začátku začnou notně komplikovat. Její bratranec Aedion, kterého neviděla celé roky a on ani netušil, že je jeho královna stále naživu, totiž čeká ve vězení na popravu za zradu a Aelin je připravená udělat naprosto cokoliv, aby svého příbuzného zachránila. Do toho všeho se bývalý kapitán stráží Chaol po svém útěku z hradu skrývá ve městě mezi povstalci, takže jí nemůže dělat špeha, a její přítel Dorian, ke kterému se všichni obraceli s nadějí v lepší budoucnost, až bude král poražen, je pod démonskou nadvládou vlastního otce a nikdo neví, jestli tam uvnitř princova duše stále ještě někde je, nebo zda ji démon roztrhal na kusy a přivlastnil si jeho tělo kompletně.

Na Aelin se problémy valí ze všech stran, a dokud alespoň jednoho ze svých přátel nezachrání, zůstává na všechno sama. Jeřáb Bělotrn, vílí princ a první dvořan jejího pomalu se budujícího dvora, který jí před návratem do Adarlanu složil krevní přísahu, totiž na její rozkaz zůstal ve Wendlynu a ona silně pociťuje jeho nepřítomnost a absenci moudrých rad. Ovšem ne na dlouho…

Sarah J. Maas v pěti bodech

  1. Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
  2. V současnosti žije se svým manželem a psem v Pennsylvánii.
  3. V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
  4. Skleněný trůn, první díl série, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
  5. Svou prvotinu Skleněný trůn vydala i díky nespočtu internetových fanoušků, kteří si její knihu přečetli na stránkách, kam původně publikovala.

Autorka s každým dalším dílem přidává nové a nové postavy a ani Královna stínů není výjimkou. K příběhu se připojuje Lysandra, kurtizána, se kterou Aelin vyrůstala u Arobynna Hamela, Elide, otrokyně se vznešeným původem, Nesryn, Chaolova přítelkyně a povstalkyně, a spousta dalších. Vedle těchto nových postav se pochopitelně objevují i již staří známí jako Chaol, Aedion, Jeřáb, posednutý Dorian a samozřejmě i samotná hlavní hrdinka Aelin. Je skoro až k nevíře, jak zručně si Sarah J. Maas umí s tou záplavou postav poradit, ovšem navzdory tomu, že se v příběhu věnuje čím dál více hrdinům, zvládá to perfektně a na nikoho nezapomíná. Kniha ani na chvilku nepoleví v tempu a i přes tu slušnou nadílku stránek nenudí.

Na výsluní se vrací i čarodějnice Manon, která se poprvé představila teprve v předešlém díle a hned si pro sebe ukradla dobrou třetinu knihy. V Dědičce ohně se ovšem její dějová linie zdála poněkud zbytečná, protože se rozjížděla velmi pomalu. Tentokrát už ale na jejím vyprávěcím sledu není zbytečného vůbec nic a všem čtenářům, kteří o ní pochybovali, dokázala, že si své místo v sérii rozhodně zaslouží. Skoro by se dalo říci, že je hned po Aelin tím nejdůležitějším článkem příběhu. A protože obě hlavní hrdinky stojí na opačných stranách nadcházející války, budoucí díly slibují vskutku napínavou podívanou.

Co se týče autorčiných oblíbených zvratů, kterými moc ráda obohacuje svá díla a zvyšuje tep svých fanoušků, tak ani v Královně stínů od nich neupustila. Právě naopak ještě přidala. Konec knihy se jednotlivými zvraty jenom hemží a čtenářům nezbývá nic jiného než několik posledních kapitol pročíst s pusou dokořán. I v případě té nejnepatrnější věci, jakou Aelin v průběhu děje udělala a zdála se jakkoliv nedůležitá, Sarah J. Maas dokazuje, že je mistryní převleků a mystifikací. Protože ona nedělá nic zbytečně a i ten nejmenší detail se v konečném výsledku ukáže jako součástka promyšleného a geniálního plánu hlavní hrdinky. Ať už to autorka dělá jakkoliv, stále se jí daří ne udržovat nastavenou laťku, ale vyloženě ji zvedat výš a výš. Každý díl je lepší než ten předcházející a i přes neustále se navyšující počty stran předvádí neuvěřitelnou­ jízdu.

  • Sarah J. Maas: Královna stínů (Skleněný trůn 4)
  • CooBoo, 2016
  • překlad: Ivana Svobodová
  • 656 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
26. prosince 2016, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Cealene 4 - Královna stínů

Cealene 4 - Královna stínů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč